13. starptautiskā JTEFS/BBCC konference “Tradīciju un inovāciju mijiedarbība ilgtspējīgai attīstībai”
Datums: 05 May - 06 May
Laiks: Visu dienu
2015. gada 5. – 6. maijā Rīgas Tehniskās universitātes telpās Rīgā, Kronvalda bulvārī 1 norisinās JTEFS/BBCC 13. starptautiskā konference „Ilgtspējīga attīstība. Kultūra. Izglītība: Tradīciju un inovāciju mijiedarbība izglītībā ilgtspējīgai attīstībai” [Sustainable Development. Culture. Education: Interplay of Traditions and Innovations in Education for Sustainable Development]. Šogad konferenci organizē Daugavpils Universitāte (DU) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU). Konferences organizēšanas darbā kopā ar DU un RTU piedalās arī Fehtas Universitāte (Vācija), Tallinas Universitāte (Igaunija), Šauļu Universitāte (Lietuva) un Latvijas Lauksaimniecības universitāte.
2015. gadā aprit 10 gadi kopš nodibināts Baltijas un Melnās jūras reģiona izglītības pētījumu konsorcijs (Baltic and Black Sea Circle Consortium, BBCC) – starptautiskas sadarbības iniciatīva starp izglītības pētījumu un attīstības institūcijām valstīs ap/starp Baltijas un Melno jūru izglītības pārorientēšanai uz ilgtspējīgas attīstības mērķi. Konferences dalībnieki atskatīsies uz konsorcija paveikto izglītības ilgtspējīgai attīstībai pētniecības jomā, izvērtēs konsorcija ieguldījumu ANO dekādes “Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” mērķu sasniegšanā un nospraudīs tālākas sadarbības un attīstības mērķus.
Izglītības pētījumu konsorcijs kopš saviem pirmsākumiem ir cieši saistīts ar DU žurnālu “Journal of Teacher Education for Sustainability”, kas kopš 2002. gada nodrošina platformu starptautiskām zinātniskām diskusijām saistībā ar izglītības ilgtspējīgai attīstībai teorētisko pamatu un praktiskās realizācijas pieeju empīrisko izpēti. Konferences dalībnieku labākie raksti tiks publicēti šī vairākās datu bāzēs iekļautā periodiskā izdevuma kārtējā sējumā, kurš šogad tiks izdots pieaicināto starptautisko viesredaktoru vadībā.
Konference tradicionāli tiek organizēta katru gadu citā valstī un šogad Latvijā tās apakšnosaukums sasaucas ar DU UNESCO/UNITWIN katedras galveno darbības virzienu „Tradīciju un inovāciju mijiedarbība ilgtspējīgai attīstībai”. DU UNESCO katedra kopā ar tās pašreizējo galveno sadarbības partneri DU – Humanitāro un sociālo pētījumu institūta Ilgtspējīgas izglītības centru, kā ierasts, piedāvā idejisko, organizatorisko un zinātnisko atbalstu konferences tapšanā.
Konferences vide dos iespēju pētniekiem un praktiķiem, kuriem rūp ilgtspējība izglītībā un ilgtspējīga attīstība globālā mērogā, diskutēt par savu skatījumu uz pašreizējām tendencēm un nākotnes izaicinājumiem šajā kompleksajā un neviennozīmīgajā pētījumu un prakses jomā. Konference iecerēta arī kā iespēja uzsākt vairākas jaunas BBCC biedru sadarbības iniciatīvas izglītības pētniecības un prakses jomā – to nozīme pašlaik, pēc ANO dekādes beigām, ir īpaši liela. Konferences organizatoriskās struktūras ietvaros tiks piedāvātas gan plenārsēžu galveno referentu uzstāšanās, gan iespējas darboties 10 dažādās sekcijās (vairāk skat. konferences programmā) un iesaistīties apaļā galda diskusijās par sekcijās izskatītajiem jautājumiem. Patreiz dalībai konferencē ir reģistrējušies vairāk nekā 100 dalībnieku no 15 pasaules valstīm.
Konferences nozīmīgumu paspilgtina tās iekļaušana Latvijas prezidentūras ES Padomē pasākumu kalendārā, tādējādi norādot uz Latvijas un Daugavpils Universitātes nozīmīgo lomu Eiropas kontekstā arī uz nākotni orientētas izglītības zinātnisko pamatu veidošanā.
Konferenci finansiāli atbalsta ERAF projekts „Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem zinātnē un tehnoloģijās Daugavpils Universitātē” (2015/0010/2DP/2.1.1.2.0/14/APIA/VIAA/002).
Pēc konferences, 7. – 8. maijā RTU notiks arī augstskolu diskusijas, kuru laikā tiks meklētas BBCC tīklojuma universitāšu iespējas iesaistīties Globālās Darbības Programmas īstenošanā.
Paredzētas vairākas savstarpēji papildinošas aktivitātes:
- Apaļā galda diskusijās tiks diskutēts par astoņām tēmām: (1) Inovācijas, izglītības tehnoloģijas un e-studijas, (2) pētījumi ilgtspējīgas attīstības izglītībai, (3) kultūra un tradīcijas ilgtspējīgas attīstības izglītībai, (4) skolotāju izglītība ilgtspējīgai attīstībai, (5) Izglītība ilgtspējīgai attīstībai skolas izglītībai, (6) izglītība arodskolās un karjeras izglītībā, (7) ilgtspējīgas attīstības izglītība un vides izglītība, (8) ar ilgtspējīgu attīstību saistītas vērtības
- Priekšlikumi turpmākajai sadarbībai izglītības pētījumos BBCC tīklojumā un starptautiska BBCC Ilgtspējīgas izglītības institūta (ISE) izveidošana
- Priekšlikumi sadarbībai ar UNESCO Katedrām: (1) DU UNESCO/UNITWIN Katedru – Tradīcijas un inovācijas mijiedarbība izglītībā ilgtspējīgai attīstībai, (2) Toronto UNESCO/UNITWIN Katedru – skolotāju izglītības pārorientēšana uz ilgtspējīgu attīstību, (3) Leuphanas Universitātes Lūneburgā UNESCO/UNITWIN Katedru – augstākā izglītība ilgtspējīgai attīstībai, (4) Latvijas Universitātes UNESCO Katedru – piekrastes ilgtspējīga attīstība.. Diskusijas dalībnieki pārrunās un turpmākās sadarbības virzienus un sadarbības formas
- Diskusijas dalībnieku piedalīšanās UNESCO LNK Konsultatīvās padomes sēdē par darbības saskaņošanu GDP uzdevumu īstenošanu (2015.-2020.) sadarbībā ar UNESCO un UNESCO Katedrām.
Papildu informācija:
Profesore Ilga Salīte
DU UNESCO/UNITWIN
Katedras vadītāja
e-pasts: ilga.salite@du.ces.lv