Humanitārā akadēmija jauniešiem aktualizēja kultūras jautājumus un iezīmēja paralēles ar femīno aspektu
Aktualizēts 24.03.2014 23:50
DU Humanitārās fakultātes Jauniešu interešu izglītības skola Humanitārā akadēmija jauniešiem (HAJ) pavasara sākumu iezīmēja ar saistošu lekciju ciklu, kurā tika aktualizēti vairāki tradicionālās un mūsdienu valodas un kultūras jautājumi, kā arī iezīmētas dažas paralēles ar femīno jeb sievišķo aspektu, ko noteica lekciju dienas – 8. marta – noskaņas.
Austrumeiropas biznesa un kultūras sakaru un krievu filoloģijas studiju programmu docētāji nodarbībā „Ticu – neticu: neparastās lietas par slāvu pasauli” ar HAJ dalībniekiem pārrunāja vairākus aktuālus valodniecības jautājumus. Dr. filol., docente Elvīra Isajevasniedza ieskatu sociolingvistikā. Tika pārrunātas vīriešu un sieviešu leksikas atšķirības, asociatīvā vārdšķiru saistība ar dzimumu (darbības vārdu vīrišķā un īpašības vārdu sievišķā asociativitāte).
Dr. filol., docente Inna Dvorecka pievērsās poētiskā teksta specifikai. Viņa iezīmēja jaunu redzējumu par triādi autors – teksts – lasītājs, raksturoja Sudraba un Zelta laikmetu krievu literatūrā. 8. marta kontekstu un sievietes tēlojumus daiļliteratūrā aktualizēja lekcijā interpretētie spārnotie izteicieni par to, ka skaistums glābs pasauli un mīlestībai nav vecuma, kas tika ilustrēti ar piemēriem no krievu klasiskās literatūras: sievišķības sumināšanu F. Dostojevska, A. Puškina tekstos.
Mag. filol., lektors Andris Kazjukevičs dekonstruēja vairākus stereotipus par Poliju un poļiem. Ar intelektuālās spēles „Ticu – neticu” elementiem jaunieši iepazina Polijas simboliku, ģeogrāfisko stāvokli, iedzīvotāju sastāvu, skaitu, nacionālo ēdienkarti, tradīcijas un paražas.
Dr. filol., asoc. prof. Elīna Vasiļjeva lekciju „Kas ir ebreji? Mīti, stereotipi, realitāte”aizsāka ar nelielu ieskatu 8. marta pirmsākumos, skaidrojot jauniešiem Klāras Cetkinas un Rozas Luksemburgas uzskatus par sievietes stāvokli sabiedrībā. Lekcijas laikā jauniešiem tika skaidrota jūdaisma svēto rakstu krājuma – Toras – nozīme. E. Vasiļjevas lekcija aktualizēja mazāk zināmas ebreju kultūras lappuses: tradīcijas, reliģiskos rituālus, ģimenes modeli, ebreju dzīvesveidu.
HAJ nodarbību atgriezeniskās saiknes analīzē jaunieši atzīmēja, ka šī nodarbību diena bijusi saturiski daudzveidīga un piepildīta ne vien ar jaunām zināšanām, bet arī daudzu klišeju un stereotipu kliedēšanu, jauniem skatupunktiem par feminisma vēsturi.
Nākamā nodarbību diena – 2014. gada 12. aprīlī.
Papildu informācija:
Tālr.: 65424238
humanitara.akademija@inbox.lv