LU un DU Humanitārās fakultātes pētnieku un studentu ekspedīcija Daugavpils novadā
Aktualizēts 08.07.2016 11:07
No š.g. 11. līdz 16. jūlijam Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes studenti un pedagogi kopā ar Daugavpils Universitātes mācībspēkiem un studentiem prof. Janīnas Kursītes vadībā dosies tradicionālās kultūras un mutvārdu vēstures ekspedīcijā uz Latvijas austrumu pierobežu – Daugavpils novadu, lai pētītu pierobežas iedzīvotāju patību un izzinātu, kādi ir nomalē mītošo iedzīvotāju konkrētie piesaistes punkti Latgales reģionam, Latvijas valstij un kultūrai.
LU Humanitāro zinātņu fakultātes rīkotām ekspedīcijām Latvijas novados ir jau 15 gadus ilga tradīcija. Ekspedīciju rezultāti atspoguļoti daudzās publikācijās un atsevišķos rakstu krājumos.
Šogad LU pētniekiem un studentiem pievienojušies Daugavpils Universitātes pārstāvji, lai nedēļas garumā Skrudalienas, Demenes, Salienas, Vecsalienas pagastos uzklausītu vecākās paaudzes iedzīvotāju dzīvesstāstus un caur tiem iepazītu turieniešu dzīves vērtības un saistību ar tradicionālās kultūras lauku.
11. jūlija pēcpusdienā Daugavpils Universitātes mācību bāzē Ilgas Daugavpils novada Skrudalienas pagastā ekspedīciju ievadīs zinātniski praktisks seminārs, kas sniegs atskatu uz iepriekšējos gados lauka pētījumos paveikto, kā arī iezīmēs iespējamos skatījumus uz pierobežas identitātes jautājumiem.
Seminārā par topošo grāmatu “Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi” un ekspedīcijās Latvijas pierobežā piedzīvoto stāstīs Elīna Kursīte un Rūta Šmite. Par tutejšiju identitāti, kā vietējie sevi sauc paši, runās Dmitrijs Olehnovičs (DU). Ar Demenes Robežnieku pilskalnu un apkārtnes arheoloģiju seminārā iepazīstinās Juris Urtāns (LKA), par Daugavpils novada literātiem runās Valentīns Lukaševics (DU), bet Kristīne Pokratniece (LU LFMI) iepazīstinās ar Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv rodamajiem Latgales folkloras materiāliem. Lauku pētījumu darbā svarīga nozīme ir mutvārdu vēstures pieejai, tāpēc par mutvārdu interviju teorijā un praksē runās Jolanta Stauga (LU), mutvārdu vēstures popularizēšanas pieredzi Daugavpils Universitātes e-muzejā atklās Maija Burima (DU), bet dzīvesstāstu un folkloras saskares punktus iezīmēs, 15 gadu ekspedīciju darbā atskatoties, Janīna Kursīte (LU).
Seminārā aicināts piedalīties ikviens interesents, īpaši gaidīti ir vietējie iedzīvotāji. Ierašanās gan ir saskaņojama ar robežsargiem, ņemot vērā Daugavpils Universitātes mācību bāzes Ilgas atrašanās vietu pašā Baltkrievijas pierobežā.
Papildu informācija:
prof. Maija Burima
Humanitārās fakultātes dekāne
t.: 654 24238
e-pasts: maija.burima@du.ces.lv
Ekspedīcijas koordinatore Jolanta Stauga
LU Humanitāro zinātņu fakultāte
tālr.: 67034844
Zinātniski praktisks seminārs “Mutvārdu patība”
2016. gada 11. jūlijs, plkst. 16 – 19
Daugavpils novads, Skrudalienas pagasts,
Daugavpils Universitātes mācību bāze Ilgas
Semināra programma
Dmitrijs Olehnovičs (DU). Par tutejšiju identitāti.
Rūta Šmite, Elīna Kursīte (LU). Latgales pierobežas mohikāņi – Latgales
kultūrvides veidotāji.
Juris Urtāns (LKA). Demenes Robežnieku pilskalna jaunatklāšana.
Valentīns Lukaševics (DU). Latgaliešu literatūra pāri laikiem
Kristīne Pokratniece (LU LFMI). Latgales folkloras materiāli LFK digitālajā arhīvā garamantas.lv
Maija Burima (DU). Mutvārdu vēstures popularizēšana – DU e-muzejs (Vita memoriae).
Janīna Kursīte (LU). LU folkloras ekspedīciju piecpadsmitgade.
Jolanta Stauga (LU). Mutvārdu intervija teorijā un praksē.