Veiksmīgi noslēgusies vasaras nometne Latvijas un diasporas bērniem „Stāsti par Latviju”
Aktualizēts 05.08.2016 09:37
2016. gada 23. – 30. jūlijā Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks” sadarbībā ar Daugavpils Universitāti īstenoja Sabiedrības integrācijas fonda un Latvijas valsts budžeta finansēto projektu “Vasaras nometne Latvijas un diasporas bērniem „Stāsti par Latviju””, ID Nr.2016.LV/SP/24. Projekta ietvaros tika organizēta vasaras nometne 16 Latvijas un 16 diasporas bērniem no ASV, Baltkrievijas, Anglijas, Skotijas, Īrijas, Krievijas, kas kopīgi iesaistījās latviešu valodas un Latvijas valstsmācības apguvē, radošajās un sporta aktivitātēs. Katra nometnes diena bija tematiski izvērsts stāsts par kādu no Latvijas tradicionālās vai ikdienas kultūras jomām: par cilvēkiem, sabiedrību, tautsaimniecību, vidi, dabu, pilīm, novadiem, Latvijas simboliem un izglītību, tradīcijām un sadzīves kultūru, vēsturi, kino, teātri.
Nometnes laikā tās dalībniekiem tika piedāvātas daudzveidīgas darba formas: minilekcijas, prezentācijas, grupu un individuālais darbs, teātra iestudēšana, spēles, radošās darbnīcas, meistarklases, ekspedīcijas, ekskursijas, dziedāšana, zīmēšana u.c.
Katra diena tika noslēgta ar vakara apli. Ugunskura uzmundrinošais siltums radīja īpašu emocionālu noskaņojumu un atvērtību sarunām par to, kas notiek nometnes bērnu un jauniešu prātos un sirdīs, kādi dienas notikumi īpaši uzrunājuši, kā veidojas komunikācija ar citiem nometnes dalībniekiem.
Nometnes dalībnieki apliecināja, ka ļoti maz uzmanības pievērš cilvēka izcelsmes un dzīvesvietai. Daudz svarīgāk viņu izpratnē − būt pozitīvam, atvērtam, fleksiblam, sirsnīgam, mācīties valodas un gūt daudzveidīgu dzīves pieredzi.
Nometnes laikā trīs dienas notika ekskursijas ar mērķi iepazīt Latviju kā iespēju zemi, kur studēt un izglītoties mūža garumā, uzsākt uzņēmējdarbību, būvēt savas mājas un iesakņoties ģimenēm. Nometnes dalībnieki iepazinās ar mazā biznesa iespējām Latvijā pārtikas jomā. Tika apskatīta zemnieku saimniecība „Juri”, kurā tiek ražoti piena produkti un Aglonas maizes muzejs. Kultūras produktu komercializāciju nometnes dalībnieki vēroja Preiļu Leļļu muzejā. Nometnes dalībnieki ar interesi iedziļinājās Leļļu muzeja darbības principos, tērpās senlaicīgās drānās, lai sajustos kā viduslaiku Latvijas iedzīvotāji.
Latgales vēsturi, tradicionālo un mūsdienu kultūru tās daudzveidīgajās formās nometnes dalībnieki apzināja ekskursijās pa Daugavpili un Rēzekni. Tika apskatīts Daugavpils cietoksnis, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Daugavpils Universitātes studiju korpusi, Baltijā pirmais veloparks, piemineklis „Vienoti Latvijai”, Latgales vēstniecība „GORS”.
Ekskursijas laikā Rīgā tika iepazīti svarīgākie galvaspilsētas vēstures objekti. Projekta dalībnieki ar lielu interesi klausījās gida stāstījumā Duntes Minhauzena muzejā, vēroja gleznainās Latvijas ainavas ekskursijā Skaņākalna dabas parkā Mazsalacas novadā, iedziļinājās eksotisko dzīvnieku audzēšanas noslēpumos Latvijas lielākajā kamieļu un lamu audzētavā „ZOO Rakši” Drabešu pagastā, uzzināja par seno arodu – malšanas un vilnas pārstrādes principiem „Ķoņu dzirnavās” Naukšēnu novadā.
Projekta laikā uzkrātā pieredze par tēmu „Mana skaistā Latvija” tika vizuāli iedzīvināta uz nometnes dalībnieku krekliņiem, kas tika apgleznoti vienā no nometnes radošajām darbnīcām.
Nometne tās dalībniekiem un rīkotājiem atstājusi daudz iespaidu un sniegusi jaunas zināšanas. Galvenā atziņa – bērnu un jauniešu saziņai netraucē ģeogrāfiskās un valodas robežas. Viņi ir atvērti komunikācijai un pat tie, kas jau gadiem ilgi nedzīvo Latvijā un minimāli atceras latviešu valodu, joprojām apjauš savu piederību Latvijas saknēm. Šī apjauta, kā liecina nometnes dalībnieku aptaujas rezultāti, nometnes laikā ir kļuvusi stiprāka, un daudzi no jauna uzlūko Latviju kā vietu, kurp atgriezties, dzīvot un mācīties.
Projektu realizēja:
Projekta vadītāja: Dr. filol., profesore Maija Burima
Nometnes vadītāja: Dr. filol., Daugavpils Saskaņas pamatskolas skolotāja Inese Valtere
Nometnes pedagogi: DU studiju programmas „Literatūrzinātne” studējošā Eva Kasparenoka,
DU studiju programmas „Latviešu filoloģija” studējošais Oļģerts Rihlickis,
Dr. filol., Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja skolotāja Tatjana Lavrecka.
Projekta rezonanse plašsaziņas līdzekļos:
Raksts par nometni „Stāsti par Latviju” Latvijas Avīzē – “Pirmo reizi nogaršo liepu ziedu tēju”, Latvijas Avīze, 02.08.2016.
http://lat.grani.lv/daugavpils/7337-vasaras-nometne-berniem-stasti-par-latviju.html
http://www.grani.lv/daugavpils/69407-besplatnyy-letniy-lager-dlya-detey-rasskazy-o-latvii.html
Nometne tika finansēta no Sabiedrības integrācijas fondam piešķirtajiem valsts budžeta dotācijas līdzekļiem.
Papildu informācija:
Projekta vadītāja prof. Maija Burima
Tel nr.: 654 24238
E-pasts: maija.burima@du.ces.lv