01.01.2021. ir uzsākta ERAF projekta “HOLOKAUSTA DISKURSI UN ATMIŅAS INFRASTRUKTŪRA LATVIJĀ” realizācija
Aktualizēts 18.01.2021 05:01
2021. gadā Eiropas Savienības fondu darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ietvaros Daugavpils Universitātē uzsākta projekta“Holokausta diskursi un atmiņas infrastruktūra Latvijā” (vienošanās Nr. 1.1.1.2/16/I/001; projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/4/20/744) īstenošana.
Projekta mērķis ir pētīt holokausta sociālās atmiņas veidošanās procesus Latvijas teritorijā pēc Otrā pasaules kara beigām salīdzinošā perspektīvā ar mērķi noskaidrot, kādu sociālpolitisko un vēsturisko diskursu iespaidā veidojusies holokausta atmiņa Latvijā. Pētījumā tiks analizētas holokausta reprezentācijas un diskursīvās struktūras un raksturotas Latvijas sabiedrības zināšanas un attieksme pret holokaustu, un to noteicošie komunikatīvie, sociālie, politiskie un kultūras atmiņas procesi. Pēcdoktorantūras projekta īstenotājs ir Didzis Bērziņš, projekta zinātniskā konsultante ir Irēna Saleniece.
Projekta darbs iedalīts trīs tematiskās daļās. Pirmās sadaļas galvenais rezultāts ir zinātnisks raksts (Scopus/WebofScience), kas veltīts holokausta vēsturiskajiem un ētiskajiem aspektiem Latgales perspektīvā. Otrās tematiskās daļas būtiskākais rezultāts ir zinātnisks raksts (Scopus/WebofScience), kas veltīts mūsdienu holokausta atveidojumam un Herberta Cukura noziegumu atspoguļojumam un tēla veidošanai, bet trešā tematiskā bloka gala rezultāts ir monogrāfija par holokausta diskursu veidošanos Latvijā pēc Otrā pasaules kara. Katra no darba trim sadaļām ietver rezultātu aprobāciju divās starptautiskās konferencēs un konferences tēžu publikāciju, kā arī rezultātu izplatīšanu tīklošanās pasākumos: izzinošās pastaigās holokausta piemiņas pasākumu ietvaros.
Trīs galvenos tematisko sadaļu nodevumus (raksts vai monogrāfija) paredzēts atspoguļot populārzinātniskā formā: rakstos kādā no vadošajiem Latvijas medijiem. Projekta ietvaros paredzēta mobilitāte pētījuma partnerinstitūcijās Džordža Vašingtona Universitātē (George Washington University) un Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centrā. Projekts tiks realizēts 30 mēnešus, laikā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. maijam. Projektu finansē ERAF (85%), 10% veido attiecināmais valsts budžeta finansējums un 5% – LU līdzfinansējums.