01.05.-04.05.2014. notika projekta “DRAUGOS AR LATVIJU” dalībnieku ekskursija
Aktualizēts 04.05.2014 13:15
Daugavpils Universitātes realizētā projekta „Trešo valstu valstspiederīgo sociokultūras adaptācijas pasākumi integrācijai Latvijas sabiedrībā – „DRAUGOS AR LATVIJU”, granta līguma Nr. IF/2013/1.a./18., 40 dalībniekiem projekta ieviesēji paredzējuši daudzveidīgus pasākumus, lai apgūtu valsts valodu, vēsturi un valstsmācības pamatus.
Pasākumu cikla ietvaros 2015. gada 1. – 4. maijā tika organizēta 4 dienu mācību ekskursija. Ekskursijas mērķis – latviešu valodas apguves nodarbībās iepazīto Latvijas kultūras vērtību apskate un komunikācija latviešu valodā. Ekskursijas maršrutā tika iekļauti šādi kultūras un vēstures objekti: maizes ceptuve „Liepkalni” Pļaviņu novadā, Rundāles pils, Jelgava un Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, Tērvetes dabas parks, Tērvetes Senvēstures pils, A. Brigaderes muzeja „Sprīdīši” apmeklējums, Jaunpils un Jaunmoku pils, Tukums un Talsi, Rīga, Vecrīga, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs u. c. Latvijas iedzīvotājiem nozīmīgas vietas. Kompetenti gidi latviešu valodā projekta dalībniekus interaktīvā veidā iepazīstināja ar vēstures, kultūras, folkloras, sadzīves, arhitektūras u. c. materiāliem.
Ekskursijas pirmās dienas noslēgumā tika ieviesta tradīcija katru ekskursijas dienu noslēgt ar “Vakara apli”, kura laikā neformālās sarunās ekskursijas dalībnieki projekta skolotāju vadībā izvērtēja savu valodas un kultūras guvumu. “Vakara aplis”, projekta dalībniekus, trešo valstu valstspiederīgos, mudināja secināt, ka ekskursijas dienu laikā viņi, lietojot pašu kursantu izteikumus, iepazinuši „brīnumu pilnu zemi” – Latviju. Viņus sajūsmināja ne tikai interesantie kultūras objekti, tādi kā Rundāle vai Jelgava, bet arī Latvijas dabas skaistums un neatkārtojamība. Projekta dalībnieki uzsvēra, ka „brīnišķīgs skats pavērās peldot pa iespaidīgo Daugavu senatnīgajā kuģītī “Lāčplēsis”” vai arī, ka, „atrodoties “Liepkalnos”, gardajai smaržai vilinot, tika iepazītas senās latviešu maizes cepšanas tradīcijas”.
Par iespaidīgo Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu projekta dalībnieki pārliecinājās ekskursijā pa Rundāles pili, izsakot viedokli, ka tā “viennozīmīgi ir viena no greznākajām pilīm ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā”. Neviltots bija spārsteigums, ka Latvijā ir uzbūvētas tik daudzas senas pilis. Apmeklējot Jaunpils pili, projekta dalībnieki iejutās 15. gadsimta noskaņās, pils dzīves ikdienā un uzvedības noteikumos, apguva tā laika manieres. Interesants bija arī Jaunmoku pils kompleksa apmeklējums: tās senatnīgā podiņkrāsns ar 19. gadsimta Rīgas skatiem pārsteidza ikvienu.
Viena no iespaidīgākajām vietām, uz kurieni daudzi projekta dalībnieki pēc tās apskates nolēma atbraukt vēlreiz, nu jau paši gidu statusā, kopā ar saviem ģimenes locekļiem un draugiem, bija Tērvetes dabas parks, kur ir aizraujošas laika pavadīšanas iespējas jebkura vecuma cilvēkiem. Baudot neskartās dabas skaistumu, redzot radošu un saimnieciski domājošu cilvēku rūpes par dabu, projekta dalībnieki izteica domu par to, cik harmoniski var sadzīvot Latvijas daba un cilvēks.
Rīga – “pilsēta pārsteigums” – visus aizrāva ar Vecrīgas senlaicīgumu un mūsdienīgo arhitektūru, jūgendstila majestātiskajām ēkām un vienu no Latvijas senākajiem muzejiem – Etnogrāfisko brīvdabas muzeju. Projekta dalībnieki priecājās par iespēju iepazīt senlatviešu sadzīves un darba priekšmetus, kā arī visu kultūrvēsturisko novadu ēkas, kurās senlatvieši dzīvoja.
Katras dienas beigās projekta dalībnieki kopā ar projekta aktivitāšu vadītājām apsprieda jauno leksiku un izteicienus, iepazītos kultūras faktus, ar kuriem papildināja savas projekta “Rokasgrāmatas”, pilnveidoja valodas prasmes.
Projekta ekskursijas noslēgumā, izmantojot “brīvo mikrofonu”, visi projekta dalībnieki izteica patiesu prieku par iespēju piedalīties ekskursijā un sacīja paldies visiem projekta organizatoriem un finansētājiem, jo šādas aktivitātes deva iespēju trešo valstu valstspiederīgajiem praktiskā lietojumā ikdienas situācijās nostiprināt un pilnveidot visas latviešu valodas prasmes, kā arī iepazīt zemi, kurā viņi dzīvo – Latviju.
PROJEKTU LĪDZFINANSĒ EIROPAS SAVIENĪBA
Projekta “DRAUGOS AR LATVIJU” vadītāja: prof. Maija Burima
E – pasts: maija.burima@du.ces.lv
Tālr. nr. 65424238