28.02.2013. Pasaules līmeņa aprīkojums fizikas studijām tagad arī Daugavpils Universitātē
Aktualizēts 28.02.2013 23:02
Topošie fiziķi, kuri izglītību iegūst Daugavpils Universitātē, lepojas ar iespēju studiju procesā veikt pētījumus nanotehnoloģiju un lāzertehnoloģiju jomā izmantojot pasaules mērogā konkurētspējīgu aprīkojumu. Ar to ir aprīkota Gunta Liberta inovatīvās mikroskopijas centrā esošā Nanotehnoloģiju laboratorija un Lāzertehnoloģiju un hologrāfijas laboratorija.
Šo laboratoriju darbībā tiek izmantotas jaunas iekārtas, kas uz to iegādes brīdi Baltijā bija pieejamas tikai Daugavpils Universitātē. Neskatoties uz to, ka nanodaļiņu izmēri ir tuvi molekulu izmēriem, izmantojot iegādāto nanodaļiņu iegūšanas iekārtu (Nanogen, Trio Mantis) var iegūt tādas sarežģītas struktūras nanodaļiņas, kuras sastāv no trīs dažādiem materiāliem kodolā un ir pārklātas ar ceturtā materiāla čaulu. Jāpiebilst, ka šādu nanostruktūru īpašības ir maz pētītas un ir izmantojamas jaunu funkcionālu materiālu izveidē.
Komplektu ar nanodaļiņu iegūšanas iekārtu veido arī saņemtā nanopārklājumu iegūšanas iekārta (Lab18, Kurt I. Lesner). Ar šīs iekārtas palīdzību ir iespējams iegūt dažādu metālu un pusvadītāju nanopārklājumus, kas izmantojami nanostrukturētu funkcionālu materiālu iegūšanai (piemēram, materiāliem, kas paredzēti saules elementiem, biosensoriem u.c.)
Jauno fizikas un arī bioloģijas speciālistu studiju un pētnieciskā darba vajadzībām ir saņemts arī jauns iekārtu komplekts mikroskopijas paraugu sagatavošanai. Ar jaunākajām tehnoloģijām atbilstošo aprīkojumu ir iespējama ne tikai veicamo darbu kvalitātes uzlabošana, bet arī ievērojama laika optimizācija dažādu paraugu sagatavošanā gan optiskajai, gan elektronu u.c. mikroskopijas metodēm. Piemēram, viena no komponentēm ļauj pārklāt nevadošus paraugus ar vadoša materiāla pārklājumu, to iespējams izdarīt 5-10 minūšu laikā (iepriekšējo 2-3 dienu vietā).
Daugavpils Universitātes fiziķu darbībā zinātniskā pētniecība hologrāfijas jomā ir viens no vēsturiskajiem virzieniem, tāpēc ir iegādāti arī optiskie elementi, lāzeri, vairākas hologrāfiskās ieraksta iekārtas utt. Tās ir jaunāko modeļu iekārtas, kas būtiski uzlabo gan jaunu pētījumu iespējas, gan arī studiju procesu fizikas maģistrantūrā un doktorantūrā.
Minētais aprīkojums saņemts ERAF projekta “Daugavpils Universitātes studiju programmu kvalitātes uzlabošana un vides pieejamības nodrošināšana” ietvaros (Nr. 2010/0115/3DP/3.1.2.1.1/09/IPIA/VIAA/021).
Projekta kopējās izmaksas ir 16,7 miljoni latu, no tiem ERAF finansējums – 14,2 miljoni latu, valsts budžeta finansējums – 1,19 miljoni latu un DU līdzfinansējums – 1,31 miljons latu.
Preses relīze krievu valodā (DOC, 135 Kb)
Informāciju sagatavoja:
Harijs Vucins, kompānija „13.STĀVS”
e-pasts: harijs@13stavs.lv, t/f.: +371 654 21243
Papildus informācija:
Vita Viļevko, projekta vadītāja palīdze
e-pasts: vita.vilevko@du.ces.lv, t/f: +371 654 25564