31.oktobrī Preiļos, Preiļu NVO centrā, Kooperatīva iela 6, 3.stāvā,notiks seminārs „Svešzemju sugas – apdraudējums videi”
Aktualizēts 28.11.2014 12:10
31.oktobrī Preiļos, Preiļu NVO centrā, Kooperatīva iela 6, 3.stāvā,notiks seminārs „Svešzemju sugas – apdraudējums videi”
Pasaulē cilvēki arvien vairāk sadarbojas, tāpēc vienlaikus ar kravu transportu un ceļojumiem uz tālām zemēm mūsu dzīvē ienāk svešas augu un dzīvnieku sugas, un arī katrs no mums var pēkšņi ieraudzīt savā dārzā agrāk neredzētu ēdelīgu gliemezi vai pamanīt, ka tuvējā pļava strauji aizaug ar svešiem augiem. Daudziem zināmais Sosnovska latvānis, Kanādas zeltslotiņa un dreissena nav vienīgās svešās sugas, ko zinātnieki sauc par invazīvām – arī Baltijas valstīs katru gadu ienāk jauni un potenciāli bīstami „svešzemnieki”. Viens no tiem ir Spānijas kailgliemezis.
Invazīvo sugu izplatību veicina klimata izmaiņas un pasaules globalizācija, un šī problēma ir aktuāla visā Eiropā. Daugavpils Universitāte un Šauļu Universitāte ir uzsākusi sadarbību Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā TEAMWORK. Projekta īstenošanas laikā paredzēts veikt izpēti un informēt par invazīvo sugu ietekmi un negatīvo seku mazināšanās iespējām – kā ierobežot to izplatību un kā cīnīties ar potenciāli invazīvajām sugām, kā tās atpazīt dabā.
Šī gada 31.oktobrī Preiļu NVO centrā, Kooperatīva ielā 6, 3.stāvā notiks seminārs „Svešzemju sugas – apdraudējums videi”. Semināra dalībniekiem būs iespēja uzzināt par dažādām svešzemju sugām gan Latvijā, gan Eiropā, svešzemju sugu apdraudējumu un negatīvās ietekmes sekām lauksaimniecībā un apkārtējā vidē, izplatības ierobežošanas metodēm un sabiedrības iesaistīšanu cīņā ar šīm sugām. Dalībnieki varēs piedalīties diskusijā par bioloģisko invāziju un tās ietekmi uz apkārtējo vidi, kā arī dalīties ar savu pieredzi cīņā ar invāzijām.
Semināra mērķis ir palielināt informētību par invāziju radītajām vides problēmām, veicināt sabiedrības, valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī zinātnieku pārrobežu sadarbību attiecībā uz invazīvo sugu monitoringu, uzraudzību un pasākumiem, kas spētu novērst to izplatību ilgtspējīgai resursu apsaimniekošanai klimata izmaiņu apstākļos.