26. – 28.08.2018. – projekta pētniece Oksana Kovzele piedalījās 5. starptautiskajā multidisciplinārajā zinātniskajā konferencē “Social Sciences and Arts – SGEM 2018”
Aktualizēts 31.08.2018 10:45
2018. gada 26. – 28. augustā saskaņā ar projekta „Svētku kultūras transformācijas pierobežā: Latgales un Pleskavas reģiona piemērs” (vienošanās Nr. 1.1.1.2/16/I/001; pieteikuma Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/109) aktivitāšu plānu pētniece Oksana Kovzele piedalījās 5. starptautiskajā multidisciplinārajā zinātniskajā konferencē “Social Sciences and Arts – SGEM 2018”.
Konferencē tika prezentēts otrais projekta ietvaros izstrādātais ziņojums “Festivities as Viewed by the Citizens of Latgale: Evaluation of the Contemporary Situation”
(“Latgales iedzīvotāju priekšstati par svētkiem: mūsdienu situācijas izvērtējums”).
Pētījuma ietvaros veiktā aptauja ļāva izdalīt un sagrupēt pēc to ietekmes intensitātes
5 demogrāfiskos rādītājus (dzimums, tautība, vecums, dzīvesvieta un izglītība), kuri visvairāk mūsdienās nosaka Latgales reģiona iedzīvotāju priekšstatus par svētkiem, to nozīmi un funkcijām.
Aptaujas datu apstrāde ļāva konstatēt šādas tendences un likumsakarības:
a) svētkus ar kultūru un iekšējo pasauli ar lielāku pārliecību saista sievietes, un šī pārliecība respondentos stiprinās ar vecumu un jauniem sasniegumiem izglītībā; tāpat šāda veida apgalvojumiem vairāk pieturas lauku vidē, nevis pilsētas apstākļos;
b) sievietes vairāk nekā vīrieši aizdomājas par svētku piedāvātām socializācijas iespējām, un šī nepieciešamība iekļauties plašākā cilvēku grupā pastiprinās ar vecumu;
c) svētku komercializācijas procesa klātbūtni vairāk izjūt gados jaunāki pilsētas iedzīvotāji, un šī pārliecība viņos stiprinās ar katru nākamo iegūto izglītību;
d) respondenti ar zemāku izglītības līmeni biežāk nekā pārējie respondenti svētkus saista ar atpūtu, izklaidi un pozitīvām emocijām.
Veiktais pētījums demonstrē, cik lielā mērā Latgales iedzīvotāju priekšstatus par svētkiem nosaka minētie demogrāfiskie rādītāji, kā arī atklāj reālo kultūrsituāciju reģionā, kas būtu pētāma plašāk.
Pētījuma pilnā versija pieejama publikācijā.