I Starptautiskais komparatīvistikas kongress “Cilvēks valodā, literatūrā, kultūrā”
Datums: 14 Nov - 16 Nov
Laiks: Visu dienu
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Komparatīvistikas institūts rīko
I Starptautisko komparatīvistikas kongresu Cilvēks valodā, literatūrā, kultūrā, kas notiks 2013. gada 14. – 16. novembrī.
Konferences mērķis – ar salīdzināmās metodoloģijas starpniecību aktualizēt diskusijas par cilvēka reprezentāciju kultūrā, cilvēka koncepcijas izpratni humanitārajās zinātnēs un starpdisciplinārā skatījumā, balstoties uz mūsdienīgām kultūras tekstu un mākslas darbu izpētes teorijām un analīzes metodēm.
Kongresa programma (PDF, 535.8 Kb)
Konferences darba grupas:
- Kultūras atmiņas izpēte – aktuālas metodoloģijas un tehnoloģijas, pierobežas un pārrobežas aspekti, kopīgās un atšķirīgās iezīmes mutvārdu mantojuma, kapu kultūras u.c. vizuālajos, tekstuālajos un audiālajos korpusos.
- Etnolingvistika – cilvēka reprezentācija mītopoētiskās pasaules ainā: cilvēka fizisko, garīgo, psiholoģisko, sociālo attieksmju izpausme valodā; tautas antropoloģija.
- Lingvistiskā pasaules aina – variatīvums un valodas līdzekļu izvēles problemātika; gramatisko kategoriju evolūcija; toponīmika un onomastika; subjektīvais un objektīvais valodā; cilvēks tradicionālajā kultūrā: fiziskais, garīgais, reliģiskais aspekts; nacionālo kultūru mijiedarbības specifika valodā; valoda kā radošas personības avots un rādītājs; valoda un cilvēks postmodernajā sabiedrībā; personība daudzvalodu situācijā; konceptuālās metaforas mūsdienu cilvēku valodā.
- Literatūras vēsture un komparatīvistika – literārā tradīcija un inovācijas daiļdarba žanrā un virzienā; kanons (centrs) un perifērija literatūrā; literatūras reģionālais aspekts; salīdzināmo literatūras pētījumu metodoloģijas aktualitātes; literatūras filozofiskais, vēsturiskais un sociālais diskurss; literatūra mākslas virzienu evolūcijas kontekstā.
- Kultūra un māksla – cilvēka atveidojums dažādās mākslas jomās (glezniecībā, teātrī, kino, reklāmas sfērā u.c.).
- Sabiedriskās attiecības – identitātes jautājums, opozīcijas „savējais – svešais” izpausmes sabiedrībā, starpkultūru komunikācija un tolerance, migrācijas, akulturācijas un integrācijas problēmas politiskajā un sabiedriskajā skatījumā, plašsaziņas līdzekļi un reklāma: sabiedriskā uztvere un ietekme uz cilvēku.
- Kultūras ikonas kā laikmeta zīmes – Albēram Kamī – 100, Edvardam Munkam – 150, Rihardam Vāgneram – 200. Personības un daiļrades jaunpienesuma raksturojums aktuālu teoriju un kritisko skolu perspektīvā, mākslinieciskās izteiksmes savdabības analīze komparatīvā diskursā.
Konferences darba valodas: latviešu, angļu un krievu.
Prezentācijas ilgums: 20 minūtes.
Publikāciju iesniegšanas termiņš: 2014. gada 20. janvāris.
Elektroniskā adrese publikāciju nosūtīšanai: compare@du.ces.lv.
Iesniegtie raksti tiks publicēti izdevumos „Comparative Studies” un „Komparatīvistikas almanahs. Journal of Comparative Studies”.
Prasības rakstu noformēšanai (DOC, 132.5 Kb)
Papildus informācija:
Daugavpils Universitātes
Komparatīvistikas institūts
e-pasts: ki@du.ces.lv