Pirmajai Daugavpils Universitātes meteoroloģisko novērojumu stacijai „Putnusala” 10 darba gadu jubileja
Aktualizēts 02.04.2015 21:09
Šī gada 31. martā pagāja tieši 10 gadi kopš darbojas Daugavpils Universitātes pirmā automātiskā meteoroloģisko novērojumu stacija Putnusala. Meteostacija iegādāta un uzstādīta DU Zinātnes padomes iekšējā granta projekta Daugavas palieņu ezeru hidrobioloģisko parametru sezonālā dinamika ietvaros 2005. gadā, bet kopš 2012. gada tā ir DU Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras struktūrvienība.
Meteostacija atrodas Dvietes senlejas labajā krastā, Ilūkstes novada Bebrenes pagasta Putnu salas Atālos. Meteostacijas vietas koordinātes – 56° 03′ 55″ Z pl.; 26° 10′ 41″ A. gar., augstums virs jūras līmeņa – 100 m, novietojums reljefā – 10 m augsta paugura virsotnē daļēji atklātā vietā. Izvēlētā vieta atrodas dabas parka Dvietes paliene teritorijā. Meteostacijas „Putnusala” modelis – Vantage Pro2 PlusTM; ražotājs – Davis Instruments© (3465 Diablo Avenue, Hayward, CA 94545, USA).
Stacijas konstrukcija sastāv no meteoroloģisko instrumentu komplekta un uztverošās konsoles. Instrumentu komplekts nostiprināts uz tērauda caurules 2 m augstumā virs zemes virsmas aptuveni 20 m attālumā no tuvākajām ēkām un orientēts ar anemometra balstu ziemeļu virzienā atbilstoši kompasa adatas stāvoklim. Instrumentu komplekts aprīkots ar gaisa temperatūras, relatīvā mitruma, vēja ātruma, vēja virziena, nokrišņu daudzuma, summārās Saules radiācijas un UV radiācijas sensoriem, kā arī ar stacijas automatizētās vadības bloku, Saules bateriju paneli, akumulatora bateriju un radiosakaru iekārtu. Instrumentu darbību diennakts gaišajā laikā nodrošina Saules baterija, bet tumšajā – litija jonu akumulators.
Meteostacijas instrumentu komplekts darbojas autonomi, veicot regulārus mērījumus un datu pārraidi noteiktos intervālos atbilstoši Rīgas laika joslas laikam (GMT+02:00). Pāreja uz vasaras un ziemas laiku notiek automātiski. Stacijas mērījumu biežums ir atkarīgs no mērāmā meteoroloģiskā elementa veida.
Automātiski reģistrētās meteoroloģisko elementu vērtības pa radiosakaru kanālu tiek pārraidītas uz uztverošo konsoli, kas novietota iekštelpās aptuveni 50 m attālumā no instrumentu komplekta un aprīkota ar atmosfēras spiediena u.c. sensoriem, stacijas darba režīma iestatīšanas un diagnostikas ekrānu un atmiņas ierīci, kurā no meteostacijas sensoriem saņemtie dati tiek saglabāti reizi stundā.
Uztverošā konsole ir savienota ar datoru, kurā instalēta meteoroloģisko datu apkopošanas un analīzes programma Weather Link 5.5.1. Ar tās starpniecību dati no konsoles atmiņas tiek pārkopēti datora atmiņā un pievienoti stacijas datu bāzei .txt failu formā. Iegūtās meteoroloģisko datu rindas tiek rediģētas un saglabātas elektroniskā datu bāzē MS Exceltabulu veidā.
Izmatojot DU meteostacijas „Putnusala” elektronisko datu bāzi, katru gadu tiek sagatavota un izdota Gadagrāmata, kurā apkopoti ikdienas novērojumu dati, kas reģistrēti meteostacijā attiecīgajā gadā. DU Akadēmiskajā apgādā „Saule” jau izdoti visi 10 šīs Gadagrāmatas sējumi. Gadagrāmatas datu tabulās iekļautas regulāro meteoroloģisko novērojumu datu ikdienas, mēneša un gada vidējās, minimālās, maksimālās un summārās vērtības, kā arī atsevišķu meteoroloģisko elementu ārpuskārtas ekstremālās vērtības, kuras reģistrētas meteostacijas atmiņā regulāro novērojumu starplaikos. Gadagrāmatās apkopotās meteoroloģisko elementu datu rindas tiek izmantotas gan studiju procesā, gan plašākiem zinātniskiem pētījumiem.
Papildu informācija:
Dāvis Gruberts
DU Ģeogrāfijas un ķīmijas katedra
Parādes ielā 1, 310. kab.
E-pasts: davis.gruberts@du.ces.lv