Tradicionālā pavasara dreifa ekspedīcija pa Daugavu
Aktualizēts 30.03.2015 13:08
Ceturtdien, 26. martā Daugavas vidustecē norisinājās tradicionālā pavasara palu dreifa ekspedīcija “Daugavas pali 2015”, kuru rīkoja DU DMF Ģeogrāfijas un ķīmijas katedra kopā ar DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Ekoloģijas departamentu.
Ekspedīcijas mērķis bija iegūt jaunus datus par Daugavas palu ūdens masu dinamikas, sastāva un īpašību mainību, tām pārvietojoties lejup pa upi un mijiedarbojoties ar pilsētas radītajiem komunālajiem notekūdeņiem, gultnes un krastu nogulumiežu materiālu, Daugavas palienes ūdens masām, Saules starojumu u.c. vides faktoriem. Ekspedīcija tika realizēta, izmantojot 2007. gadā Daugavpils universitātē izveidoto zinātnisko pētījumu platformu “Aventura”, kas sastāv no jūras glābšanas plosta un piepūšamas laivas ar elektromotoru. Ekspedīcijas laikā plosts un laiva ir cieši savienoti savā starpā un veido nedalāmu mobilu platformu, kas ir izmantojama daudzpusīgu zinātnisko pētījumu veikšanai kustībā esošās ūdens masās saskaņā ar t. s. Lagranža metodi.
Šogad dreifa ekspedīcijā pa Daugavu devās starptautiska pētnieku komanda. Ekspedīciju organizēja un vadīja DU Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras docents Dr. biol. Dāvis Gruberts. Kā pētnieki tajā piedalījās trīs DU Vides zinātnes bakalaura studiju programmas studenti – Jurijs Jankovskis, Kaspars Jonāns un Rihards Znotiņš, kā arī Viļņas universitātes Dabaszinātņu fakultātes Hidroloģijas un klimatoloģijas katedras darbinieks, maģistrants Laimonas Januška (Lietuva). Šī bija pirmā reize, kad tradicionālajā Daugavas pavasara palu dreifa ekspedīcijā piedalās kādas ārzemju augstskolas students. Līdz ar to šogad ekspedīcijas darbs noritēja angļu valodā.
Dreifa Ekspedīcija sākās ap plkst. 8.00 pie Kraujas aptuveni 15 km augšpus Daugavpils, kur platforma tika sagatavota dreifam un ielaista upē. Upes vidū tā tika nostabilizēta ar diviem peldošajiem enkuriem, kas nodrošināja tās pastavīgu dreifu kopā ar vienu un to pašu upes ūdens masu. Ik pēc 30 minūtēm no platformas borta tika veikti izvēlētās ūdens masas temperatūras, duļķainības, skābekļa daudzuma, caurredzamības u. c. fizikāli ķīmisko parametru instrumentālie mērījumi, noteikts tās kustības ātrums un upes dziļums, fiksētas ģeogrāfiskās koordinātes, kā arī ievākts suspendētā materiāla paraugs no vairāku metru dziļuma vēlākām analīzēm DU Kvartārvides laboratorijā. Reizi stundā no ūdens virsmas tika ievākti arī zooplanktona un fitoplanktona paraugi.
Ekspedīcija noslēdzās ap plkst. 18.15 Daugavas kreisajā krastā pie Mundas upītes ietekas aptuveni 20 km lejpus Daugavpils. Nepārtraukts dreifs kopumā ilga vairāk nekā 10 stundas. Tā gaitā ekspedīcijas dalībnieki kopumā ievāca 43 ūdens paraugus zooplanktona, fitoplanktona un suspendētā materiāla analīzēm, kā arī veica daudzpusīgus mērījumus un novērojumus in situ. Ekspedīcijas laikā tika novērota arī visai reta atmosfēras optiskā parādība – halo. Šis un citi nozīmīgi dreifa ekspedīcijas momenti tika fiksēti fotogrāfijās (skat. zemāk).
Šī bija jau 9. šāda tipa zinātniskā ekspedīcija pa Daugavu. Šī gada 1. aprīlī, DU Atvērto durvju dienā zinātnisko pētījumu platforma “Aventura” kopā ar tās pētniecisko aprīkojumu tiks eksponēta DU jaunā laboratoriju korpusa telpās Parādes ielā 1A. Savukārt 8. maijā tā būs apskatāma arī Līvānos pie Aktīvā tūrisma centra Domes ielā 1B pašā Daugavas krastā.
Aicināti visi interesenti!
Papildu informācija:
Dāvis Gruberts
DU Ģeogrāfijas un ķīmijas katedra
davis.gruberts@du.ces.lv