• A- A A+
  • Iznācis jaunais zinātniskā žurnāla „Komparatīvistikas almanahs”/ „Journal of Comparative Studies” laidiens

    Aktualizēts 29.01.2015 11:43

    12494-13793Mūsdienu literatūras telpā uz plašā kultūras un kultūrantropoloģijas metodoloģijā bāzēto pētījumu fona ir vērojams fokusēts literatūras teorijas izpētes kritums. Viens no šīs tendences rezultātiem ir disproporcija starp žanru jaunrades intensitāti mūsdienu rakstniecībā un nedaudzajiem akadēmiskajiem pētījumiem žanroloģijā, kuriem būtu jāfiksē, jāapraksta un jāsistematizē kompleksās žanru evolūcijas izmaiņas. Lai nonāktu pie universāliem secinājumiem par žanru specifiku mūsdienu tekstos, literatūras teorijai izvirzāmi daudzi uz žanru evolūcijas izpēti vērsti tekstu studiju uzstādījumi, tostarp žanru mijiedarbes, standartizācijas un adaptācijas robežu definēšana, nepieciešamība aplūkot lokālas žanru formas kā internacionālu virzienu reģionālos variantus ar saviem specifiskiem noteikumiem.

    Globalizācijas laikmetā, kad literārie darbi konkurē ne tikai konkrētas nacionālās literatūras ietvaros, bet arī plašā cittautu tulkotās un oriģinālliteratūras klāstā, eksperimentālā rakstniecība spēj uzrunāt daudz plašāku lasītāju loku, taču nereti literatūrzinātniekiem rada grūtības žanru interpretācijas lauka definēšana.

    Jaunu žanru ģenerēšanai kā izplatītam žanru izmantojuma fenomenam mūsdienu rakstniecībā ir vairāki iemesli un dažādas izpausmes. Uz masu un elitārās kultūras naratīviem iedarbojas ne vien pieaugošais tehnoloģiju ietekmes īpatsvars uz kultūru, bet arī kultūras homogenizācija, attieksmes maiņa pret profesionāļa vai amatiera radītu tekstu. Tāpat vērojama daiļliteratūras, publicistikas un dokumentālās literatūras stratēģiju simbioze jaunās tekstu formās. Tekstu inovācijas nosaka arī rakstnieku vēlme sekot klišejām un šabloniem vai protestēt pret tiem, rodot savai jaunradei novatoru ietvaru, kas ne tikai ar saturu, bet arī ar formu pievilktu, fascinētu, provocētu, šokētu lasītāju, pielāgotos lasītāja gaidām vai izaicinātu viņu uz intelektuālu dueli.

    Zinātnisko pētījumu izdevuma Komparatīvistikas almanahs iekļautajā rakstu kopāLiterārais teksts: žanru modifikācijas un naratīva specifika sistematizēti Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes 2014. gada 30.–31. janvārī rīkotās starptautiskās zinātniskās konferences XXIV Zinātniskie lasījumi materiāli. Izdevumā iekļauti 16 raksti latviešu, angļu un krievu valodā, kas tika prezentēti darba grupās Literatūras žanru modifikācijas un Angļu valodas lingvistiskie aspekti un poētika. Pētījumi atklāj, ka literatūras žanru (romāna, stāsta, noveles, pasakas, tēlojuma, apraksta, leģendas, traveloga, komentāra u. c.) un to transformāciju izpētē produktīva ir salīdzināmā pieeja. Rakstu autori diskutē par literārā žanra jautājumu, pievēršas literāro žanru variācijām un transformācijām sinhronajā un diahronajā aspektā latviešu un cittautu (amerikāņu, angļu, krievu, lietuviešu, vācu) literatūrā noteiktos kultūrvēsturiskajos laika posmos.

    Burima M., Kačāne I. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 6 (35). Literārais teksts: žanru modifikācijas un naratīva specifika. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2014, 218 lpp.

    Burima M., Kačāne I. (eds.) Journal of Comparative Studies No 6 (35). Literary Text: Modifications of Genres and Specificity of the Narrative. Daugavpils: Daugavpils University Academic Press “Saule”, 2014, 218 p.

    Līdz 2012. gadam zinātnisko rakstu krājums Komparatīvistikas institūta almanahspublicēts ar ISSN numuru 1691-6107. No 2013. gada žurnāls Komparatīvistikas almanahs tiek izdots ar ISSN numuru 2255-9388.

    Šajā sērijā vēl iznākuši zinātnisko rakstu krājumi:

    1. Fjodorovs F., Kačāne I. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 5 (34). Nonsensa kultūra. Absurds literatūrā. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2014, 224 lpp.

    2. Koroļova J., Kovzele O. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 4 (33). Cilvēks valodā: etnolingvistika, lingvistiskā pasaules aina. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2014, 520 lpp.

    3. Vasiļjeva E. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 3 (32). Ebreju teksts Eiropas kultūrā – III. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2013, 292 lpp.

    4. Badins Ž. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 2 (31). „Atkusnis” kā padomju kultūras fenomens. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2013, 244 lpp.

    5. Kačāne I., Komarova O. (red.) Komparatīvistikas almanahs Nr. 1 (30). Tulkojumzinātne. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2013, 174 lpp.

    Daugavpils Universitātes izdotais Komparatīvistikas almanahs ir iekļauts EBSCO un Copernicus datubāzē.

    Papildu informācija:
    Maija Burima, Dr. philol.,
    Humanitārās fakultātes profesore
    e-pasts: maija.burima@du.ces.lv

    Ilze Kačāne, Dr. philol.,
    Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētniece
    e-pasts: ilze.kacane@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!