Daugavpils Universitāte piedalās Eiropas Augstskolu ilgtspējīgas attīstības tīklojuma projektā
Aktualizēts 06.10.2014 18:40
No 2014. gada 1. – 3. oktobrim Dzintra Iliško pārtstāvēja Daugavpils Universitātes (DU) Ilgtspējīgas izglītības institūtu (III) „Eiropas Augstskolu ilgtspējīgas attīstības” tīklojuma projektā Prāgā.
DU III ir dalībnieks COPERNICUS Alianses – Eiropas Augstskolu ilgtspējīgas attīstības tīklojuma projektā. Mūžizglītības programmas projekts sāka savu darbību 2013. gada 1. oktobrī, pieteikušās 55 augstskolas. Šo Mūžizglītības programmas projektu koordinē vadības grupa, kuras sastāvā ir Glosteršīras Universitāte (vadošais partneris un COPERNICUS Alianses vadošā institūcija, Lielbritānija), Leuphanas Universitāte (Vācija), Kārļa Universitāte (Čehija) un Madrides Autonomā universitāte (Spānija).
UE4SD ir 55 augstskolu, organizāciju un iniciatīvu partnerība, kuras ietvaros 34 valstu organizācijas meklē veidus, kā sekmēt ilgtspējību un inovācijas augstākās izglītības programmās. Tas ir jo sevišķi svarīgi tādēļ, ka augstākās izglītības sektors ir vide, kas ir īpaši piemērota pārmaiņu ierosināšanai ceļā uz ilgtspējīgu attīstību, jo tajā tiek sagatavota nākamo līderu un profesionāļu paaudze, apšaubītas dominējošās paradigmas un veikti pētījumi, kas noved pie pārsteidzošiem atklājumiem un sekmē sociālās pārmaiņas.
Akadēmiskā procesa kvalitātes nodrošināšanai augstākajā izglītībā ir nepieciešamas ne tikai institucionālas pārmaiņas, kas atbalstītu ilgtspējības vērtības un praksi, bet arī augstskolu pasniedzēji, kas savā mācību un pētnieciskajā darbā spēj integrēt ilgtspējīgas izglītības un attīstības principus. Tomēr ir maz datu un liecību par augstskolu pasniedzēju kompetencēm izglītības ilgtspējīgai attīstībai (IIA) jomā, kā arī par to, kā šīs kompetences tiek atbalstītas un attīstītas. Šī trūkuma pamatā ir fakts, ka augstākās izglītības prakse un pētījumi ir vairāk vērsti uz studējošo, nevis mācībspēku mācīšanos ilgtspējības jomā.
UE4SD mērķis ir samazināt šo zināšanu iztrūkumu un partnerībā ieskicēt iespējas, kas ļautu augstskolu mācībspēkiem attīstīt savas IIA kompetences profesionālās attīstības ceļā, un noteikt, kā šīs kompetences var tikt sekmīgāk attīstītas, lai paaugstinātu akadēmiskā darba kvalitāti ilgtspējības jomā. Tiks noteikta šajā Eiropas reģionā eksistējošā prakse, kā arī izveidota publikāciju un tiešsaistes resursu platforma, kas sekmētu pārmaiņas mācību programmu attīstībā un universitāšu akadēmiskajā nodrošinājumā. Tīklojums arī izveidos vadlīnijas, ko universitātes varēs izmantot, lai atbalstītu un rosinātu mācībspēku IIA kompetenču attīstību.
UE4SD ir liels tīklojums, tādēļ tā ietvaros tika izveidota reģionālā vadības sistēma, kas atvieglos projekta koordinēšanu un komunikāciju, kā arī nodrošinās, ka projekta gaitā tiek ievēroti un izskatīti reģionālie konteksti un scenāriji. Tīklojums ir sadalīts četros reģionālajos centros (ziemeļu, dienvidu, austrumu un rietumu Eiropā), ko veido 8 – 20 partneri un vada reģionālais koordinators, Daugavpils Universitāte ir viens no tiem. Projekta koordinēšana un komunikācija tiks veikta ar šo centru starpniecību visa projekta garumā. Projekts tiks vērsts uz augstākās izglītības pārveidošanu ilgtspējības virzienā.
Projekta (Nr. 540051-LLP-1-2013-1-UK-ERASMUS-ENW) mērķis ir sekmēt universitāšu mācībspēku IIA kompetenču attīstību, lai tie studiju programmās varētu ierosināt inovācijas ilgtspējībai. IIA aktualizē nepieciešamību pasniedzējiem pārskatīt un pārstrādāt savas studiju programmas un kursus, izmantojot inovatīvas un radošas pedagoģiskās pieejas, kas rosina studentu kritisko domāšanu un refleksiju par ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. IIA arī sekmē viņu spēju piedalīties mācību aktivitātēs un sniegt personisku un profesionālu ieguldījumu dzīves kvalitātes uzlabošanā. Augstākās izglītības sektoram ir izšķiroša nozīme nākotnes profesionāļu sagatavošanā veidot zaļāku ekonomiku un dzīvotspējīgas kopienas. Tomēr mācību programmu satura modernizācija atbilstoši ilgtspējīgas attīstības idejām ir sarežģīts process. UE4SD mērķis ir sniegt ievirzi un atbalstu Eiropas universitātēm, lai mācību programmās sekmētu inovācijas ilgtspējīgas attīstības virzienā un paaugstinātu mācīšanas un mācīšanās kvalitāti.
Papildu informācija:
Dzintra Iliško
DU Ilgtspējīgas izglītības institūts
T. 65427411
e-pasts: dzintra.ilisko@du.ces.lv