Latviešu filologi pēta Aulejas novada kultūras mantojumu
Aktualizēts 17.06.2014 22:05
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes latviešu filoloģijas 1. un 2. studiju gada studenti kopā ar docētājiem Gati Ozoliņu, Ingunu Teilāni un Valentīnu Lukaševiču no 27. līdz 30. maijam bija folkloras un dialektoloģijas ekspedīcijā. Šoreiz tika dokumentēta un pētīta gleznainā un latgaliskā Auleja – vieta ar senām folkloras apzināšanas un saglabāšanas tradīcijām.
Ekspedīcijas laikā iepazītā folkloras kopa „Aulejas sievas” ir Latgalē vecākais etnogrāfiskais ansamblis, kas izveidots 1940. gadā. Ekspedīcijas dalībnieki izsaka pateicību kolektīva vadītājai Sandrai Vaišlei un pārējām dalībniecēm par improvizēto koncertu (tika ierakstītas 14 dziesmas), savu tērpu izrādīšanu (tika apskatīts jaunā un vecā tērpa variants), kā arī laipno sarunu ar studējošajiem un docētājiem.
Kopumā tika intervēti apmēram 20 teicēji. Mūs visvairāk interesēja atmiņas par skolas gadiem: kādas bijušas mācību grāmatas, kādas spēles bērni spēlējuši, kādi skolotāji strādājuši, kā ticis organizēts mācību process. Prakses vadītāji un studējošie noklausījās un dokumentēja daudzus Aulejas iedzīvotāju stāstus par cilvēku attiecībām ar varu, vienlaikus paplašinot izpratni par to, kā top, veidojas un modificējas dzīvesstāsta žanrs.
Īpašu interesi izpelnījās teicēji, kas atcerējās Otrā pasaules kara notikumus. Mūsdienu jauniešu uztverē tas ir sens un svešs laika posms, tādēļ teicēju vēstījums šķita īpaši saistošs.
Nozīmīgākās ekspedīcijas laikā fiksētās atmiņas un dzīvesstāsti, kā arī citas būtiskas reģiona izpētes liecības papildinās DU Humanitārās fakultātes topošā e-muzeja „Vita memoriae” krājumu. E-muzejs tiek veidots Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta „Mutvārdu vēstures centru popularizēšana LV-BY pārrobežu teritorijā” (Nr. LLB 2-143) ietvaros.
Prakses sekmīgai norisei tika izmantots finansējums, kas tika piešķirts saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas 2014. gada 26. februāra rīkojumu Nr.110 „Par līdzekļu piešķiršanu, lai nodrošinātu zinātnisko darbību universitāšu latviešu filoloģijas, baltu filoloģijas un vēstures studiju programmās 2014. gadā”.
Papildu informācija:
Latviešu valodas katedra
Vienības iela 13-308. kab.
Tālr.: +371 65424238
E-pasts: lvk@du.ces.lv
Latviešu literatūras un kultūras katedra
Vienības iela 13-318. kab.
Tālr.: +371 65424238
E-pasts: llkk@du.ces.lv