Vācu valodas un kultūras vasaras skolas noslēgums
Aktualizēts 14.07.2014 22:42
2014. gada 11. jūlijā veiksmīgi noslēdzās Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes (DU HF) rīkotā vācu valodas un kultūras vasaras skola.
Veselu nedēļu 11 jaunieši DU lektoru vadībā veica pētniecisko darbu ar dažādiem vēsturiskiem avotiem: pētīja baznīcu grāmatas Daugavpils Dzimtsarakstu nodaļā, dokumentēja kapu vietas Daugavpils Komunālajos luterāņu kapos, apkopoja informāciju par baltvāciešiem senajos preses izdevumos.
Vēsturiskie avoti pārsvarā bija latviešu, latgaliešu un senslāvu valodā, dažviet teksti arī vācu valodā. Tā, strādājot trīs grupās un apzinot informāciju vienlīdz četrās valodās, vasaras skolas dalībnieki komunicēja un prezentēja savu pētījumu vācu valodā.
Laura Repele no Preiļiem: „Man ļoti patika vasaras skolā pavadītā nedēļa. Tās laikā ieguvu jaunus draugus un iepazinos ar meitenēm no Vācijas. Uzzināju par Daugavpils vēsturi, par tās cilvēkiem, īpaši par Jāni Volontu, pirmo latgalieti, kurš bija kļuvis par Daugavpils pilsētas vadītāju. Viņa vadības laikā Daugavpilī tika uzbūvēts Vienības nams, Vienības tilts, bankas un pasta ēkas, ierīkoti jauni parki un skvēri. Priecājos, ka iemācījos daudz jaunu vācu valodas vārdu, kā arī pilnveidoju krievu valodu, kas līdz šim man sagādāja lielas grūtības. Jāsaka, ka es labprāt piedalītos vēlreiz šādā skolā, jo vienas nedēļas laikā, pielietojot pareizas metodes, var apgūt ļoti daudz jaunu zināšanu, iemaņu un prasmju. Milzīgs paldies Daugavpils Universitātei par iespēju!”
Lielākā daļa 1918. – 1940. gada preses pieejama Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajā bibliotēkā. Vienai darba grupai bija iespēja strādāt ar senu preses izdevumu Двинскiй голосъ (Dvinskas balss), kas atrodas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja fondā un vēl nav digitalizēts. Strādājot pie pētāmā materiāla, jaunieši uzzināja daudz saistošas informācijas par dažādām personībām. Tā, piemēram, avīzē Двинскiй голосъbija ievietots nekrologs par Augustu Golcu (1857 – 1926). A. Golcs (Ludviga Golca dēls) bija Dvinskas 1. dzelzceļa stacijas priekšnieka palīgs un dzelzceļa stacijā nostrādāja 53 gadus. Interesanti, ka A. Golca vārds uz kapa pieminekļa Daugavpils Komunālajos luterāņu kapos rakstīts vācu valodā “August Goltz”, savukārt baznīcu grāmatās dati par aizgājēju ir latviešu valodā. Apkopojot apzināto informāciju par Dvinskas vāciešiem, jaunieši noskaidroja, kurās ielās viņi dzīvoja, piemēram, Šosejas ielā (tagad 18. Novembra iela), Raiņa ielā, Kauņas ielā, strādāja bankās, cietumā, aptiekās, teātrī, ūdensapgādes stacijās u.c.
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Reģionālā vācu valodas un Vācijas valstsmācības tālākizglītības centra vadītājas p. i. Nataļja Demjaņenko: „ Vasaras skolas darbā bija pielietotas neformālās izglītības metodes, kuras pilnveidoja dažādas kompetences, piemēram, uzstāties auditorijas priekšā un vadīt prezentācijas, svešvalodu prasmes, analītisko un kritisko domāšanu, prasmi strādāt komandā, kā arī uzlabot digitālās prasmes. Darba gaitā aktuāls bija arī identitātes jautājums, dzīvojot Latvijas teritorijā baltvācieši bieži uzskatīja sevi par latviešiem, norādot baznīcas grāmatas ailē “Tautība” – “Latvietis/Latviete” un latviskojot vārdu un uzvārdu. Vienlaikus vasaras skolas dalībnieki atrada interesantas vēsturiskas detaļas par nozīmīgiem notikumiem Daugavpilī, kā arī Grīvā, kas agrāk bija atsevišķa pilsēta. 1926. – 1928. gadu preses izdevuma Двинскiй голосъ (Dvinskas balss) saturs pavēra jaunu skatījumu uz valodām ikdienā. Četru valodu – senslāvu, vācu, latviešu un latgaļu – prasmes jau tajos laikos darba sludinājumos bija ņemtas par priekšrocību. Vācu valodas izmantošana sludinājumos un avīzes rakstos vēl vairāk stiprināja jauniešu apņemšanos pilnveidot savas vācu valodas zināšanas. Jaunieši saņēma informāciju par studijām Daugavpils Universitātē, par Vācu filoloģijas katedras un Reģionālā vācu valodas un Vācijas valstsmācības tālākizglītības centra bibliotēku lietošanas noteikumiem, kā arī Vācijas Akadēmiskās Apmaiņas Dienesta (DAAD) stipendijām un citām studiju iespējām Vācijā.”
Vācu valodas un kultūras vasaras skolas dalībnieki sava pētnieciskā darba rezultātus prezentēja 11. jūlijā Daugavpils Universitātē, 403. auditorijā.
Bezmaksas vasaras skolu integrētai vācbaltu kultūras un vācu valodas apmācībai organizēja Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Reģionālais vācu valodas un Vācijas valstsmācības tālākizglītības centrs un Vācu filoloģijas katedra. Vasaras skolu finansiāli atbalstīja Gētes institūts Rīgā un Daugavpils Universitāte.
Vasaras skolas organizatori pateicas Daugavpils Dzimtsarakstu nodaļas arhīva, SIA “Labiekārtošana” Rituālo pakalpojumu iecirkņa, Latgales Centrālās bibliotēkas un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja darbiniekiem par atbalstu un konsultācijām.
Papildu informācija:
Nataļja Demjaņenko
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes
Reģionālā vācu valodas un Vācijas valstsmācības tālākizglītības centra vadītājas p. i.
tālr.: + 371 654 26 535; + 371 26896280
e-pasts: natalja.demjanenko@du.ces.lv