• A- A A+
  • Notika DU Zinātnes skolas otrā nodarbība

    Aktualizēts 27.11.2013 00:28

    Sestdien, 2013. gada 23. novembrī Daugavpils Universitātē (DU) notika DU Zinātnes skolas 2. nodarbība, kurā pulcējās vairāk nekā 80 skolēni no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Salienas, Vaboles un citām skolām. Tie visi ir jaunieši, kuri izvēlējušies atklāt zinātnes pasauli un, iejūtoties jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidrot, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināt jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem.

    DU Zinātņu prorektore, uzrunājot klātesošos skolēnus, izteica patiesu prieku, ka jaunieši ir ieinteresēti zinātnes izzināšanā, kuplā skaitā apmeklējot Zinātnes skolas nodarbības.

    Zinātnes skolas 2. nodarbības lekciju Ko slēpj senās ēkas un kā pētnieki to atklāj?saistoši vadīja DU Mākslas zinātņu institūta pētnieks, Dr.arch. I. Dirveiks. Klausoties I. Dirveika aizrautīgo stāstījumu par seno ēku noslēpumiem, to izzināšanu un rekonstruēšanu, par ēku slēptajām vēstures un mākslas liecībām, skolēni pārliecinājās, ka senās ēkas ir ļoti pateicīgs un daudzpusīgs izpētes objekts ne tikai arhitektiem, vēsturniekiem, mākslas interesentiem, bet arī biologiem, matemātiķiem, ķīmiķiem, valodniekiem, arheologiem, sociologiem, ekonomistiem u.c. nozaru pārstāvjiem.

    Pēc kopīgās lekcijas jaunieši atbilstoši viņu interesēm iesaistījās praktiskajās aktivitātēs dabaszinātņu, humanitāro un sociālo zinātņu darba grupās. Kopumā darbojās 3 grupas. Jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar Latgales pētniecības institūta un Mutvārdu vēstures centra docētājiem un studentiem, iesaistoties nodarbībā „Daugavpils ēkas un cilvēki stāsta par pagātni”, kur, strādājot ar daudzveidīgiem vēstures avotiem (kino, fotogrāfijas, prese, memuāri, mutvārdu vēstures avoti, lietiskie avoti), iepazina Daugavpili dažādos laikos ar tās monumentālajām ēkām, infrastruktūras objektiem un nozīmīgiem cilvēkiem. Īpaša uzmanība tika veltīta LR prezidenta K.Ulmaņa 20. gs. 30. gadu Vienības idejas simboliem Daugavpilī. Tie ir Daugavpils trīs monumentālie „V”, kuri saglabājušies līdz pat mūsdienām un atguvuši savu vēsturisko nosaukumu – Vienības laukums, Vienības nams un Vienības tilts.

    Zinātnes skolas humanitārās grupas dalībnieki demonstrēja savu erudīciju un atjautību dažādos konkursos par Daugavpils ēkām un cilvēkiem. Ikvienam tika dota iespēja aptaustīt un atpazīt senus priekšmetus, kuri saistīti ar Daugavpili (piemēram, šķemba no Ļeņina pieminekļa; sakta no Vienības nama deju kolektīva dalībnieces tautastērpa; cara laika rubļi, kuru dizaina autors ir bijušais Grīvas iedzīvotājs Rihards Zariņš). Nodarbību organizētāji cer, ka pēc minētajām aktivitātēm nodarbības dalībnieki uz ikdienā redzamajām ēkām un infrastruktūras objektiem paraudzīsies citādāk – kā uz vēstures lieciniekiem, kas stāsta par pagātni.

    Skolēni, kurus interesēja dabaszinātnes, tikās ar universitātes Matemātikas katedras vadītāju, asoc.prof. A.Gricānu. Nodarbības laikā skolēni guva padziļinātu informāciju par vienu no matemātikas nozarēm – grafa teoriju. Nodarbībā tika aplūkotas dažādas dzīvē sastopamas situācijas, kuru analīzē tiek izmantota grafu teorija, kas pēta attieksmes starp objektiem, piemēram, skolēnu draudzību klasē, ceļu tīklu, dzimtas koku utt. Mūsdienās grafu teorijai ir būtiska loma datorzinātnēs un Interneta meklēšanas algoritmos. Nodarbībā tika aplūkota arī nesen atrisināta grafu teorijas problēma par ceļu krāsošanu, kuras risinājumam, iespējams, būs nozīmīga loma nākotnes Internet tīklu izveidē.

    Tie Zinātnes skolas dalībnieki, kurus interesē sociālās zinātnes, šoreiz tikās ar Sociālo zinātņu fakultātes Tiesību katedras asoc.prof. J.Teivānu – Treinovski un interaktīvā nodarbībā varēja iepazīties ar juridiskās zinātnes praktisko pusi, pārliecinoties par tiesību zinātnes kā vienas no universālākajām zinātnēm ietekmi visās dzīves sfērās un notikumos.

    Nodarbības DU Zinātnes skolā notiek vienu reizi mēnesī, un tās vada DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā tās dalībnieki piedalās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejūtas pētnieka lomā, pētī kādu sev interesējošu tēmu dziļāk, kas var palīdzēt izvēlēties profesiju, kā arī mācās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notiek bezmaksas. Tie skolas dalībnieki, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.

    Šī mācību gada 3.nodarbība tiek plānota 14.decembrī. Lūdzam DU Zinātnes skolas dalībniekus sekot līdzi informācijai Daugavpils Universitātes mājas lapā.

    Plānotais Zinātnes skolas nodarbību grafiks:
    3.nodarbība – 14.12.2013.
    4.nodarbība – 18.01.2014.
    5.nodarbība – 15.02.2014.
    6.nodarbība – 15.03.2014.
    7.nodarbība – 26.04.2014.

    Papildus informācija:
    Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
    Vienības ielā 13, 219. kab.
    Daugavpils, LV-5401
    Tel.  +371 65425452
    E-pasts: zinda@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!