• A- A A+
  • DU pārstāv Latviju Matemātikas izglītības pētniecības starptautiskajā salīdzinošajā projektā NorBa

    Aktualizēts 11.09.2013 15:28

    2013. gada 6.-7. septembrī Tallinas Universitātē tika organizēts kārtējais Baltijas un Ziemeļvalstu salīdzinošā pētījuma matemātiskajā izglītībā (NorBa) 9. seminārs, kurš pulcēja zinātniekus no septiņām Eiropas valstīm.

    Projekts tika uzsākts 2010. gada janvārī, kad četras projekta kodola valstis – Somija, Igaunija, Latvija un Lietuva sāka „Matemātikas skolotāju uzskatu salīdzinošā pētījuma” aptaujas izstrādi un pētījuma dizaina veidošanu. Pētījuma mērķis bija noskaidrot Baltijas un Ziemeļvalstu matemātikas skolotāju uzskatus par matemātikas mācīšanu, izstrādājot starptautiskam salīdzinošam pētījumam adekvātu pētniecisko instrumentu, iegūstot, apstrādājot un salīdzinot datus visās projekta valstīs. Indivīdu uzskatus nosaka viņu kultūra un skolotāju uzskatiem ir daudzveidīga ietekme uz viņu klasēs notiekošo. Skolotāju uzskatu kultūras atšķirību atklāšana un šo uzskatu struktūras noteikšana var sniegt svarīgu informāciju gan par norisēm klasē, gan arī par skolotāju dažādām mācīšanas pieejām, tādējādi dodot iespēju attīstīt jauno skolotāju izglītošanu, skolotāju profesionālās pilnveides kursus, kā arī pilnveidot matemātikas mācību programmas.

    NorBa projekts balstās uz Baltijas un Ziemeļvalstu pētnieku un doktorantu tīklojumu matemātikas izglītības jomā, mobilizējot Baltijas matemātikas izglītības pētnieku kopienu un integrējot to ar Ziemeļvalstu pētnieku kopienu. Tīklojuma mērķis ir semināru organizācija, kuros projekta dalībnieki plāno savus pētījumus, prezentē un diskutē par tiem. NorBa tiecas attīstīt augsta līmeņa pētījumus, integrējot esošās zināšanas un dažādu līdz šim nesadarbojošos institūciju un pētnieku ekspertīzi Baltijas un Ziemeļvalstīs, radīt apstākļus Baltijas valstu pētnieku kompetences attīstībai matemātikas izglītībā, attīstīt komunikāciju un dialogu ar starptautisko zinātnisko kopienu caur starptautisko publikāciju tīklojumu, vieslektoru piedalīšanos projekta semināros un projekta dalībnieku uzstāšanos konferencēs.

    NorBa projekta ilgtspējības vērtības Latvijas kontekstā dod iespēju Latvijas pētniekiem rast ieskatu Latvijas matemātikas skolotāju profesionālajā darbībā, kas var sniegt atbalstu skolotāju izglītošanai, skolotāju ikdienas praksei, kā arī izglītības politiķu lēmumiem, lai nodrošinātu skolēnu sekmīgu matemātikas apguvi.

    Līdz šim NorBa projekta semināri notikuši Tallinā, Tartu, Helsinkos un kopš projekta sākumā tajos ir darbojusies Daugavpils Universitātes (DU) Ilgtspējīgas izglītības institūta profesore Anita Pipere kopā ar doktorantēm Aļesju Šapkovu un Lieni Briedi. Īpaši būtu jāatzīmē doktorantu ieguvums šajā projektā – starptautiskā kontekstā tika attīstītas pētnieciskās prasmes, gūstot ierosmi savai pētniecībai promocijas darbu ietvaros un līdz ar to arī mūsdienīgas tēmas savām zinātniskajām publikācijām.

    Projekta dalībnieki šajā projektā nesaņem atalgojumu, taču projektā tiek iemantotas citas nozīmīgas vērtības. NorBa projekts līdz šim ir devis iespēju DU pārstāvjiem:

    • iesaistīties Singapūras Nacionālā izglītības institūta zinātniskajā projektā;
    • personīgi iepazīties un izveidot kontaktus ar vadošiem Ziemeļvalstu un Eiropas matemātikas izglītības pētniekiem;
    • iegūt nenovērtējamu zinātniskā darba pieredzi Latvijai inovatīvā matemātikas izglītības pētniecības virzienā;
    • salīdzināt attieksmi pret pētniecību, pētniekiem, zinātnisko darbu un publicēšanos Ziemeļvalstīs un Latvijā;
    • realizēt produktīvu zinātnisko darbību, kļūstot par autoriem un/vai līdzautoriem zinātniskiem rakstiem un prezentācijām Eiropas un pasaules līmeņa konferencēs, piemēram, CERME (Congress of European Research in Mathematics Education), MAVI (Mathematical Views), PME (Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education), NORMA (Nordic Conference of Mathematics Education). Projekta dalībnieces no DU kopš projekta darbības sākuma ir publicējušas 18 rakstus starptautiskos recenzējamos žurnālos un starptautisko konferenču krājumos, to skaitā arī žurnālos, kas iekļauti datu bāzēs SCOPUS (3 raksti), EBSCO (3 raksti), ERIH un Conference Proceedings Citation Index. No 2010. līdz 2013. gadam Latvijas pārstāves ar saviem pētījumos par matemātikas izglītību iegūtajiem rezultātiem ir piedalījušās kopumā 26 konferencēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Kanādā, Indijā un citās valstīs.

    Noteikti jāatzīmē, ka doktoranšu produktīvo zinātnisko darbību veicināja un nodrošināja arī iegūtās ESF projekta „Atbalsts Daugavpils Universitātes doktora studiju īstenošanai” stipendijas.

    Atgriežoties pie nupat notikušā NorBa semināra, jānorāda, ka pateicoties veiksmīgajai projekta rezultātu izplatīšanai un projekta popularizēšanai globālā mērogā pašreiz dalību projektā ir pieteikušas vēl 12 valstis (Austrālija, Čīle, Čehijas Republika, Kipra, Vācija, Honkonga, Dienvidkoreja, Norvēģija, Singapūra, Krievija, Turcija un Slovēnija). Semināra laikā jaunie dalībnieki tika iepazīstināti ar projekta mērķiem, būtību, projekta ietvaros izstrādāto aptauju (prezentēja prof. A.Pipere). Tika izstrādātas projekta tālākās darbības vadlīnijas un perspektīvas, diskutēts par dažādiem aptaujas uzlabošanas aspektiem un starptautisku salīdzinošu pētījumu problemātiku.

    9385-10438 9386-10439

    Aprakstītais projekts un tā līdzšinējie rezultāti ir spilgts apliecinājums tam, ka augsta līmeņa zinātniskiem pētījumiem sociālajās zinātnēs un izglītībā mūsdienās ir nepieciešama sinerģiska un elastīga starptautiskā sadarbība starpdisciplinārā kontekstā un veselīgā zinātniskā vidē, veidojot jaunus tīklojumus, mācoties no pasaules līmeņa zinātniekiem un iesaistot jaunos pētniekus, kuri tiek atbalstīti ar adekvātiem finansiāliem resursiem.

    Papildus informācija:
    Prof. Anita Pipere
    E-pasts: anita.pipere@du.ces.lv
    NorBa mājas lapa

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < January >
    30 31 1 2 3 4 5
    6 7 8 9 10 11 12
    13 14 15 16 17 18 19
    20 21 22 23 24 25 26
    27 28 29 30 31 1 2

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!