DU doktoranti ir pirmie sertificētie speciālisti Latvijā darbam ar “Renishaw InVia Raman Microscope” sistēmu
Aktualizēts 21.06.2012 14:20
2012. gada 22.-25 maijā Daugavpils Universitātes doktora studiju programmas BioloģijaEkoloģijas institūta doktoranti Aleksandrs Petjukevičs un Anna Lukaševiča piedalījās apmācībās Ļubļinas Katoļu Universitātē (John Paul II Catholic University of Lublin) Polijā. Apmācības notika Ķīmijas un Biotehnoloģijas fakultātēs pie Dr. Jakuba Nowaka.
Galvenais apmācību mērķis bija apgūt Latvijai jaunas un inovatīvas tehnoloģijas augu šūnu izpētē un iekššūnas molekulāro komponentu vizualizācijas iespējās izmantojot InVia Reflex Raman spektrometra sistēmu ar Leica Researsh Grade optisko mikroskopu.
Apmācību procesā doktoranti ieguva praktiskas iemaņas darbā ar inVia Raman mikroskopu, jaunu pieredzi un lietišķus kontaktus šajā jomā, kā arī, nokārtojot visus pārbaudījumus, ir kļuvuši par sertificētiem InVia Reflex Raman sistēmas operatoriem un pagaidām arī ir vienīgajiem sertificētajiem speciālistiem Latvijā darbam ar Renishaw InVia Raman Microscope sistēmu.
Foto galerija: 22.-25.05.2012. Daugavpils Universitātes Ekoloģijas institūta doktorantu apmācība Polijā
Raman spektroskopija tā ir neinvazīva un nedestruktīva šūnu pētīšanas metode, kurai objekta fiksācija nav nepieciešama, bet spektrus iespējams noņemt neietekmējot šūnu ķīmiski vai mehāniski. Manipulāciju laikā objekts netiek bojāts un šūnas var attīstīties tālāk, kā arī, turpinot eksperimentu, pēc laika nākošos spektrus var noņemt no tā paša objekta. Šo tehnoloģiju var pielietot real-time pētījumos, piemēram, analizējot iekššūnas molekulāro izmaiņu dinamiku un ietekmējot ar dažādiem abiotiskajiem faktoriem. Raman spektru apstrādei un analīzei tiek izmantota WiRE 3 Raman software datorprogramma.
Raman spektroskopijas pielietošanas joma ir ļoti plaša un pašlaik tā strauji attīstās. Šo tehnoloģiju pielieto medicīnā, bioloģijā, analītiskajā ķīmijā, kriminālistikā, materiālzinātnē un citās jomās. Paraugs tiek ievietots zem mikroskopa, bet lāzera starojums tiek fokusēts nelielā punktā (vokselā) uzreiz uz parauga. Šis punkts tiek pārvietots un katra voksela Raman spektrs tiek fiksēts un ierakstīts. Summāro informāciju var redzēt kā kontūru, laukuma vai pīķa attēlu vai karti.
Savas doktora promocijas darbos A. Petjukevičs un A. Lukaševiča Daugavpils Universitātes Ekoloģijas institūta molekulārās bioloģijas un ģenētikas laboratorijā Dr. N. Škutes vadībā pēta ekoloģisko faktoru ietekmi uz augu šūnu molekulārām sistēmām.
Papildus informācija:
Aleksandrs Petjukevičs,
DU Ekoloģijas institūts
t.: +371 29582958
e-pasts: alexchemist@inbox.lv