Noslēdzies Daugavpils Universitātes „Zinātnes skolas” ceturtais studiju gads
Aktualizēts 05.04.2016 14:39
2016. gada 2.aprīlī savu darbību šajā studiju gadā noslēdza “Zinātnes skola”, kura notika jau ceturto gadu. Sešu mēnešu laikā jaunieši no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Preiļu, Vaboles, Ludzas, Līvānu, Zasas, Špoģu un citām skolām atklāja zinātnes pasauli un iejutās jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidroja, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināja jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem.
Šajā laikā jauniešiem tika dota iespēja iepazīties ar kolorītām un interesantām personībām no Daugavpils Universitātes un citām augstskolām: Zinātnes skolas 1. nodarbības lekciju „Zinātne – tas ir interesanti” vadīja DU Zinātņu prorektore, asoc.prof. Inese Kokina, savukārt otrās nodarbības lekcijā „Karjeras vadības prasmes: jauniešu iniciatīvas” DU Karjeras un iniciatīvu atbalsta centra vadītāja, Dr.paed. Mārīte Kravale-Pauliņa stāstīja par jauniešu iespējām veiksmīgas karjeras attīstīšanā. Trešajā nodarbībā lekcijā „Akvakultūra un kultūra” Latgales zoodārza direktors, DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Ekoloģijas departamenta vadošais pētnieks Mihails Pupiņš iepazīstināja ar akvakultūras noslēpumiem un šādu pētījumu veikšanai piemēroto moderno aprīkojumu, kas atrodas DU laboratoriju korpusā. Ceturtajā DU Zinātnes skolas nodarbībā saistošu un aizraujošu lekciju „How can I introduce myself in French?” par Franciju un tās romantisko valodu, mudinādams apgūt dažas pamatfrāzes, vadīja Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes franču valodas vieslektors Moriss Simenū (Maurice SYMENOUH). Piektajā nodarbībā DU Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes Fizikas un matemātikas katedras asoc.prof. Ināra Jermačenko lekcijā „Paskāla trijstūris” Zinātnes skolas dalībniekiem aizrautīgi stāstīja par matemātikas nozīmi ikdienas dzīvē.
Zinātnes skolas ietvaros darbojās 4 grupas. Praktiskajās nodarbībās jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar Humanitārās, Mūzikas un mākslas fakultātes, Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētniekiem, docētājiem un uzzināja par filologu, vēsturnieku, mākslinieku ikdienu, zinātniskā darba specifiku šajās jomās, par humanitāro zinātņu attīstību 21. gadsimtā, par laika skaitīšanu, kalendāru vēsturi un to attīstību, kā arī dzirdēja dažādus kuriozus, kuri nereti tiek piedzīvoti pētījumu veikšanas laikā.
Skolēni, kurus interesē dabaszinātnes, tikās ar universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes, Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta pētniekiem un docētājiem. Strādājot kopā ar pieredzējušiem universitātes pētniekiem un docētājiem, jauniešiem bija iespēja iepazīt arī pašlaik zinātniskajā pasaulē pieejamo vismodernāko aprīkojumu, kas atrodas DU laboratorijās. Kā arī praktiskajās nodarbībās tika pētīts daudzveidīgo ķērpju materiāls, apgūtas meteoroloģisko instrumentu izmantošanas iespējas, veikti saistoši pētījumi fizikā, izzināta mirdzošo krāsu ķīmija, apgūtas iemaņas vizuālajā programmēšanā, kā arī uzzināts, kas ietekmē stāju, kā paši to var uzlabot.
Savukārt tie Zinātnes skolas dalībnieki, kurus interesē sociālās zinātnes, noskaidroja, kāda ir sociālo, izglītības un vadības zinātņu specifika, kā var kļūt par uzņēmēju, kāda ir tiesību, socioloģijas, psiholoģijas un ekonomikas loma sabiedrībā, kā arī to, kādas ir karjeras un nākotnes perspektīvas šo zinātņu jomu pārstāvjiem.
Zinātnes skolas pēdējā nodarbībā 2.aprīlī pēc praktiskajām nodarbībām notika noslēguma pasākums un sertifikātu izsniegšana. Zinātnes skolas noslēguma pasākumā skolēnus uzrunāja Daugavpils Universitātes zinātņu prorektore, asociētā profesore Inese Kokina. Savā uzrunā viņa izteica prieku par motivētiem jauniešiem, apsveica topošos zinātniekus un novēlēja veiksmi mācībās, kā arī aicināja 12.klašu skolēnus turpināt izglītoties Daugavpils Universitātē, savukārt 10.-11. klašu skolēnus mudināja pieteikties „Zinātnes skolas” nodarbībās nākamajā studiju gadā. Kopumā sertifikātus saņēma 65 jaunieši.
Nodarbības DU Zinātnes skolā notika vienu reizi mēnesī, un tās vadīja DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā tās dalībnieki piedalījās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistījās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejutās pētnieka lomā, kā arī mācījās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notika bezmaksas. Tie skolas dalībnieki, kuri apmeklēja vairāk nekā 50% nodarbību, saņēma sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
Paldies visiem pētniekiem, profesoriem un docētājiem par nodarbību organizēšanu!
Paldies, jaunieši, par ieinteresētību!
Uz tikšanos „Zinātnes skolas” nodarbībās nākamajā studiju gadā!
Papildus informācija:
DU Zinātņu daļa
Tālr.65425452
e-pasts: zinda@du.ces.lv