Apgūta un sekmīgi ieviesta jauna metode „Lucia Kario-FISH kariotipēšana”
Aktualizēts 18.10.2017 11:01
Šī gada 6.-7.septembrī Daugavpils Universitātē (DU) Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūtā noritēja divu dienu apmācības darbam ar programmatūru esošās sistēmas modernizācijai. Apmācību laikā projekta „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem” darbinieki I.Jahundoviča, I.Mickeviča un I.Rubeniņa ieguva gan teorētiskās zināšanas, gan profesionālās praktiskās iemaņas darbā ar FISH mikroskopijas un citoģenētikas metodi, kariotipēšanu, ideogrammu veidošanu, attēlu analīzi un aprakstošu FISH ziņojumu izveidošanu, balstoties uz iegūtajiem datiem. Apmācības vadīja Dr. biol. Dušans Kadlecs no Čehijas firmas “Laboratory Imaging s.r.o”. Iegūtās zināšanas projekta darbinieki šobrīd sekmīgi izmanto pētījumos projekta īstenošanā, nostiprinot iegūtās iemaņas praksē.
Fluorescence in situ hibridiācija (FISH) ir metode DNS materiāla iekrāsošanai ar fluorescentajām krāsvielām. Pētāmās DNS dubultspirāles molekula tiek sadalīta un iekrāsota ar fluorescentajām provēm, kas sastāv no DNS fragmenta un fluorescentas molekulas. Ja abu DNS nukleotīdu sekvences ir komplementāras, DNS fragments piesaistās (hibridizējas) noteiktas DNS noteiktam reģionam. Šādi, izmantojot fluorescences mikroskopijas metodi, var tikt iekrāsots un noteikts vēlamās hromosomas DNS reģions. Projekta ietvaros tiek sintezētas jaunas krāsvielas dažādu organismu hromosomu izpētei diagnostikas vajadzībām.
Fluorescences mikroskopija mūsdienās tiek plaši izmantota citoģenētikas pētījumos. Arī Latvijā FISH metode tiek izmantota, veicot gēnu testus, un kļūst par nozīmīgu pētniecības metodi gan zinātnē, gan arī klīniskajā diagnostikā. Pielietojot FISH metodi, tiek iegūti jauni fakti par slimību izraisošajiem gēniem gan cilvēku, gan citu organismu genomā. Projekta ietvaros ir plānots pētīt dažādu organismu genomus, iekrāsojot tos ar iegūtajām krāsvielām. Daugavpils Universitāte ir pirmā zinātniskā institūcija Latvijā, kurā tika uzstādīta šī mūsdienīgā programmatūra tieši dažādu organismu izpētei.
Pētījumi notiek darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma „Praktiskas ievirzes pētījumi” Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansētā projekta „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”, vienošanās Nr. 1.1.1.1/16/A/211, ietvaros.
Papildu informācija:
Inese Jahundoviča
Projekta pētniece
E-pasts: inese.jahundovica@du.ces.lv