DU Zinātnes skola uzsākusi jauno 2017./2018. mācību gadu
Aktualizēts 28.11.2017 15:39
Jau sesto gadu Daugavpils Universitātes (DU) Zinātnes skola uzņem dalībniekus, sniedzot iespēju visiem interesentiem piedalīties bezmaksas lekcijās un praktiskajās nodarbībās, satikt sabiedrībā pazīstamas personības un izcilus zinātniekus, iejusties pētnieku lomā, apgūt pirmās prasmes izmantot mūsdienīgu zinātnisko aprīkojumu, gūt priekšstatu par zinātnisko atziņu izmantojumu ikdienas dzīvē.
2017. gada 25. novembrī notika Zinātnes skolas 2017./2018. studiju gada atklāšana un pirmās nodarbības. Šogad Zinātnes skolai pieteikušies 160 jaunieši no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem – Aizkraukles, Cesvaines, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, Jēkabpils, Krāslavas, Līvāniem, Ludzas, Madonas, Preiļiem, Rēzeknes, Salas un Varakļāniem.
Atklāšanas pasākumā jauniešus uzrunāja DU rektors LZA akadēmiķis prof. Arvīds Barševskis un DU studiju un zinātņu prorektora p.i. LZA akadēmiķe prof. Maija Burima.
Pirmo nodarbību “Dabas likumi sabiedrības dzīvē” vadīja DU rektors LZA akadēmiķis Dr. biol. prof. Arvīds Barševskis. Nodarbībā jaunieši uzzināja interesantus faktus par dabas un civilizācijas daudzveidību un līdzībām. Rektora lekcija patiesi aizrāva jauniešus, jo dzīvnieku pasaule un tās dažu indivīdu paradumu salīdzinājums ar cilvēku paradumiem, sniedza atraktīvus, faktos balstītus atklājumus.
Otrā nodarbība notika tematiskajās grupās.
1. grupā nodarbību “Gaisa kvalitātes noteikšana ar lihenoindikācijas metodi” vadīja Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras docente Dr. geogr. Santa Rutkovska. Nodarbībā skolēni iepazinās ar vides kvalitātes noteikšanas un monitoringa bioindikācijas metodēm. Vienu no šīm metodēm – lihenoindikāciju skolēni apguva praktiski – veicot pētījumu Daugavpils pilsētas centrā. Iegūtos datus nodarbības dalībnieki analizēja un salīdzināja, tādējādi pilnveidojot zināšanas un prasmes rezultātu apstrādē un interpretācijā, kas ir būtisks posms zinātnisko pētījumu procesā.
2. grupā nodarbību “Zāļu formas un zāļu vielu konstruēšana” vadīja Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras lektors Mg. paed. Andrejs Zaičenko. Nodarbībā jaunieši iepazinās ar zāļu (medikamentu) tapšanas vēstures aspektiem, funkcionālo grupu nozīmi un ietekmi uz savienojumu īpašībām, kā arī ar jaunākajām tendencēm farmācijā. Nodarbības laikā jaunieši veica ķīmiskus eksperimentus.
3. grupā nodarbību „Ergonomika un veselība skolēna ikdienā” vadīja Anatomijas un fizioloģijas katedras viesasistente Mg. ves. aprūpē Jeļena Buiko. Nodarbībā skolēniem lektore stāstīja par stāju un būtiskiem ārējiem faktoriem, kas izraisa stājas problēmas. Nodarbības praktiskās daļas laikā tika pārbaudīts vēderpreses spēks un kājas mugurējās virsmas muskuļu garums. Tika arī izmēģināts propriorecepcijas un līdzsvara treniņš, izmantojot līdzsvara spilvenu un bumbas, kā arī dažādas propriorecepcijas virsmas pēdām.
4. grupā nodarbību „Etoloģija – zinātne par dzīvnieku uzvedību” vadīja Biosistemātikas departamenta pētniece Dr. biol. Inese Kivleniece. Nodarbībā jaunieši uzzināja, kā dzīvnieki mācās, komunicē, meklē barību, izvairās no plēsējiem un sociāli mijiedarbojas. Ilustratīvu piemēru veidā tika skaidrota uzvedības saistība ar dzīvnieka fizioloģiju un anatomiju. Tika apskatīti populārākie fundamentālie etoloģijas pētījumi.
5. grupā nodarbību „Humanitārās zinātnes un digitālais laikmets” vadīja Latviešu literatūras un kultūras katedras profesore Dr. philol. Maija Burima. Nodarbībā jaunieši uzzināja par iespējām studēt humanitārās zinātnes Daugavpils Universitātē, populārās un elitārās kultūras produktu reprezentāciju kibertelpā, svarīgiem digitālo resursu krājumiem, ko var izmantot humanitāro zinātņu speciālisti, digitālo dzeju kā mūsdienu tekstrades formu. Lielu iespaidu jauniešos izraisīja iepazīšanās ar Latvijas tekstgrupas “Orbīta” multimediālajiem projektiem, kas skar vairākas jauniešiem un mūsdienu sabiedrībai nozīmīgas tēmas: ekonomiskā emigrācija, jaunības un ķermeņa skaistuma kults, interneta iespaids uz mūsdienu cilvēku, lasīšanas prestiža krišanās u.c. Nodarbība notika spraigā tempā un labvēlīgā atmosfērā..
6. grupā nodarbību „Politiskā mozaīka: laikmetīgas politiskās ideoloģijas izaicinājumi” vadīja Vēstures katedras lektors Mg. hist. Dmitrijs Oļehnovičs. Nodarbības laikā jaunieši uzzināja, kas ir politiskā ideoloģija, notika diskusija par politiskās ideoloģijas īpatnībām Latvijā. Noslēgumā tika analizēts Latvijas Republikā pastāvošo politisko partiju funkcionēšanas sarežģītais stāvoklis politiskās ideoloģijās telpā.
Nākamā Zinātnes skolas nodarbība notiks 2017. gada 16. decembrī!
Tie skolas dalībnieki, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
Papildu informācija:
Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
Vienības iela 13, 219. kab.
Daugavpils, LV-5401
Tel. +371 65425452
E-pasts: zinda@du.ces.lv