• A- A A+
  • Eiropas kohorta: bērnu veselība un labklājība Eiropas uzmanības centrā

    Aktualizēts 06.02.2018 09:18

       

    Mančestras Metropolitēna universitātes vadībā Daugavpils Universitātes pētnieki sadarbojas ar 17 Eiropas universitātēm un pētniecības institūcijām, lai izveidotu aptauju pirmajam Eiropas mēroga projektam, kas sniegs datus par bērnu labklājību viņu attīstības gaitā.

    „Eiropas kohortas attīstības projekta” (ECDP) īstenošanas laikā tiks izstrādāta aptauja (EuroCohort) bērniem un jauniešiem no dzimšanas līdz 25 gadu vecumam, lai ar iegūto datu palīdzību un informāciju par bērnu veselības un labklājības attīstību veicinātu Eiropas politikas veidotāju lēmumu pieņemšanas procesus.

    Eiropas Komisijas atbalstītais projekts pievērš uzmanību tam, ka politikas veidotājiem nav pieejami dati, kas palīdzētu risināt sarežģītas sociālās problēmas, kas nereti negatīvi ietekmē bērnu un pusaudžu labklājību. Publikācijā “How’s Life” (Kāda ir dzīve) (2015) Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir norādījusi, ka nepieciešams veikt longitudinālus un mērķtiecīgus bērnu labklājības pētījumus, lai pilnībā izprastu, kā rīcības plānu daudzveidība ietekmē dažādas bērnu grupas atšķirīgos viņu dzīves posmos. Bez šādu pētījumu rezultātiem politikas izstrāde nav pamatota un nav iespējams veikt izmaiņas.

    Projekts ir paredzēts, lai izveidotu iestrādes aptaujai, kas sniegtu vispusīgu datu bāzi un informāciju par bērnu veselības un labklājības attīstību.

    Izmantojot aptauju, tiks iegūta plaša informācija par veselības un labklājības mērījumiem, arī par stresu skolā un labklājību mājās. Salīdzinājums starp Eiropas valstīm sniegs dziļāku izpratni, kā vietējie apstākļi un politika ietekmē šādus mērījumus.

    Mančestras Metropolitēna universitātes vadošais pētnieks, profesors Gērijs Polloks (Gary Pollock) apgalvo: „Eiropas kohortas attīstības projekts ir vēl nebijis projekts, jo tas piedāvā Eiropas mēroga longitudinālu pētījumu par bērnu veselību un labklājību.” Tā mērķis ir „izveidot pētniecības ietvaru, kas ir zinātniski pamatots un sniedz platformu politikas veidotājiem”.

    Aptaujas izstrādei tiks veltīti 18 mēneši. 2018. gada 29.–30. janvārī Mančestrā notika projekta pirmā sanāksme, kurā piedalījās 13 Eiropas valstu pētnieki, kas ir uzsākuši darbu pie datu vākšanas metodoloģijas izstrādes. Projekta darba grupā ir iesaistīti arī bērnu un jauniešu politikas veidotāju pārstāvji, jo aptaujas datiem būs svarīgs viņu darba instruments.

    Prof. Polloks skaidro: „Mēs aicināsim politiķus un politikas veidotājus piedalīties diskusijā par izmaksām un ieguvumiem. Mēs ceram, ka tuvākajā nākotnē mūsu pētījums sniegs ieguldījumu bērnu un jauniešu attīstībā.”

    Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu fonda (UNICEF) pārstāvis Dominiks Ričardsons uzsver: „Nepieciešami jauni dati par to, kas nosaka bērnu labklājības attīstības trajektoriju konkrētā viņu dzīves posmā. Eiropas mēroga pētījums novērsīs svarīgu zināšanu trūkumu un vairos politikas veidotāju spējas dažādās valstīs un apstākļos dalīties ar idejām un labas prakses piemēriem saistībā ar bērnu attīstību. Šis projekts ir svarīgs solis, lai mainītos ne tikai bērnu un jauniešu politika, bet ar projekta starpniecību uzlabotos bērnu un jauniešu dzīves līmenis Eiropā.”

    Papildu informācijai un intervijai ar profesoru Gēriju Polloku, lūdzu, kontaktēties ar Mančestras Metropolitēna universitātes preses un komunikācijas speciālistu Dominiku Smitu (Dominic Smith), tālr. + 44 161 247 5277, e-pasts: dominic.smith@mmu.ac.uk.

    „Eiropas kohortas attīstības projektu” vada Mančestras Metropolitēna universitāte un tam piešķirts vairāk nekā 2 milj. EUR liels finansējums. Projektā piedalās universitātes un zinātniskās institūcijas no Apvienotās Karalistes, Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Latvijas, Nīderlandes, Portugāles, Slovākijas, Somijas, Spānijas, Ungārijas un Vācijas.

    Projektā darbosies UNICEF pārstāvji, kuri sniegs atbalstu Eiropas kohortas aptaujas izstrādes iniciatīvai.

    Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma „Apvārsnis 2020”, granta līguma Nr. 777449.

    Papildus informācija:

    Projekta vadītāja Latvijā

    Daugavpils Universitātes profesore un vadošā pētniece Anita Stašulāne

    E-pasts: anita.stasulane@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!