Dalība 7.Baltijas ģenētiķu kongresā un starptautiskajā izstādē “MINOX 2018”
Aktualizēts 15.11.2018 03:15
Šajā īstenošanas periodā projekta pētniece Inese Gavarāne no 2018.gada 24.oktobra līdz 27.oktobrim piedalījās 7.Baltijas ģenētiķu kongresā Rīgā, kura laikā prezentēja ziņojumu „Trichinella spp. identification by molecular biology methods and larvae examination by fluorescence microscopy techniques with developed benzanthrone luminophores”. Veiktie multidisciplinārie pētījumi, izmantojot iegūtās krāsvielas, ir ļoti būtiski diagnostikas attīstībā tieši trihinellu kāpuru noteikšanai, jo izstrādātās krāsvielas iekrāso parazītu morfoloģiskās struktūras un palīdz veikt to detalizētu izpēti.
Izveidotās krāsvielas tika izmantotas trihinellu izpētei, izmantojot divas dažādas mikroskopijas metodes. Viena metode balstās uz konfokālā lāzerskenējošā mikroskopa izmantošanu, bet otrs paņēmiens ir fluorescentās hibridizācijas metode. Abām metodēm ir savas priekšrocības un trūkumi, taču pētnieki pārliecinājās par sintezēto krāsvielu priekšrocībām salīdzinājumā ar komerciāli pieejamajām. Pētījumi šajā virzienā turpinās. Klimata kamerās eksperimentu veikšanai pētījuma ietvaros tiek uzturētas dažādu augu kallusu kultūras.
Projekta dalībnieki šī gada 12.-13.oktobrī piedalījās starptautiskās izstādes “MINOX 2018” darbā ar stenda prezentāciju “Jaunas luminiscentas krāsvielas bioloģiskiem objektiem” un izstrādātajiem luminiscējošajiem materiāliem, kas ieinteresēja izstādes dalībniekus no Vācijas, Igaunijas, Krievijas, Lietuvas, Meksikas u.c. Prezentēto darbu starptautiskā žūrija novērtēja ar sudraba medaļu.
Pētījumi notiek darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma „Praktiskas ievirzes pētījumi” Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansētā projekta „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”, vienošanās Nr. 1.1.1.1/16/A/211, ietvaros.
Papildinformācija:
Jeļena Kirilova
projekta zinātniskā vadītāja, vadošā pētniece
E-pasts: jelena.kirilova@du.ces.lv