Anita Rukmane
Aktualizēts 23.03.2020 12:35
Vārds, uzvārds: Anita Rukmane
Vecums: 25
Dzimums: S
Nosūtošā augstskola un tās valsts: Daugavpils Universitāte, Latvija
Uzņemošā augstskola un tās valsts: Mindanao Universitāte, Davao, Filipīnas
Studiju priekšmets: Praktiskā entomoloģija
Mobilitātes perioda ilgums: 7 aktivitātes dienas
Jau trešo gadu pēc kārtas piedalījos Erasmus+ organizētajā apmaiņas mobilitātē, šogad – mācībspēku sastāvā. Ar Mindanao Universitāti esam sadarbības partneri jau vairākus gadus un kopīga došanās ekspedīcijā jau kļuvusi par sava veida tradīciju. Filipīniešu studenti, daļu no kuriem apmācīju vēl Daugavpils Universitātē studentu mobilitātes ietvaros (vadīju Zooloģijas kursu), ir ļoti atsaucīgi un mācīties griboši. Tā kā mana darbības sfēra ir salīdzinoši šaura, un galvenokārt specializējos uz dažādākajām praktiskās entomoloģijas metodēm, iespēja šīs metodes parādīt, realizēt un apmācīt citus vienmēr ir vilinoša. Katru gadu Daugavpils Universitātes mācībspēki koncentrē uzmanību uz atšķirīgām materiāla ievākšanas metodēm. Lai gan arī šogad kursu sākām no vispārīga materiāla izklāsta, šogad vairāk uzmanības pievērsām gaismas lamatām, spīdināšanai, kā arī tā saucamajai ‘’handpicking’’ metodei, sīkāk pastāstot, kam būtu jāpievērš lielāka uzmanība. Ir gandarījums redzēt, kā pirms vairākiem gadiem uzsāktā sadarbība ar katru gadu nevis zaudē, bet tikai pieaug. Jau vairākus gadus pēc kārtas abu augstskolu zinātnieki raksta kopīgas zinātniskās publikācijas, apkopo ekspedīcijā ievākto materiālu, kopīgi apraksta jaunas sugas un veido dažādu ģinšu apskatus. Personīgi es esmu publicējusi 4 zinātniskos sarakstus, sadarbībā ar Mindanao Universitātes pētniekiem, kas ir tiešs ieguldījums abu augstskolu zinātnisko rādītāju bāzē.
Katru gadu pirms došanās mobilitātē rūpīgi pārdomājam, kādas metodes mācīsim UM studentiem, noskaidrojam auditorijas lielumu, sagatavojam izejmateriālu. Katrai no metodei ir nepieciešams savs specifiskais materiāls, tā, piemēram, ja gribam stāstīt par kukaiņu ievākšanu pēc Malēzes metodes, jāpaņem līdzi arī Malēzes lamatas. Bagāža vienmēr ir limitēta, jo ir jāatceras, ka bez formālajām drēbēm, datora un higiēnas precēm jāņem līdzi arī viss ekspedīcijai nepieciešamais, piemēram zābaki, guļammais u.t.t., kā arī apmācības procesā nepieciešamais, lai varētu pilnvērtīgi demonstrēt metodiku arī dabā, tāpēc tā arī saucas: praktiskā entomoloģija.
Kopumā katru gadu atgriežos no pieredzes apmaiņas ļoti pozitīvā noskaņojumā. Pedagoga gandarījums ir vislielākais, kad studenti ir ieinteresēti mācīties. Ir ļoti patīkami strādāt, kad tam visam ir atdeve. Ir super forši brīvā brīdi kārtot tauriņu materiālu, un tad pēc brīža jau stāstīt vietējiem bērniem par šiem tauriņiem, jo vietējie bērni jau sastājušies aplītī tev apkārt un ar uzmanību vēro, ko tādu interesantu tu dari. Pēc laiciņa, šie paši bērni jau sāk skriet pie tevis ar pašu noķertām vabolēm rokās, lai tu pastāstītu ko interesantu par tām. Viņi sāk pievērst uzmanību tam, ko pirms laika par īpaši nebija ievērojuši.
Iesaku jebkuram izbaudīt šo pieredzi, kas atstās tikai pozitīvas atmiņas. Komanda, tā es varu nosaukt šī gada Erasmus+ mobilitātes sastāvu. Visi darbojās koordinēti, saskaņoti, saprata viens otru no pus-vārda. Atbalstījām viens otru, palīdzējām, un beigās došanās ārzemju braucienā izvērsās par kolektīvo stiprināšanu arī DU kolektīva iekšienē.