Aizsargājamo ainavu apvidus „Augšdaugava” izvirzīts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajam sarakstam
Aktualizēts 07.10.2010 15:00
Lai izceltu, apzinātu un popularizētu Latvijas kultūras un dabas mantojumu, kam UNESCO Konvencijas par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību izpratnē ir īpašas nozīmes universāla vērtība Latvijas, Eiropas un pasaules mantojuma kontekstā un kas ir aizsargājams un nododams nākamajām paaudzēm, ir izveidots UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālais saraksts. Šogad UNESCO Latvijas Nacionālajā komisijas (LNK) Sekretariātā UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajam sarakstam iesniegtas piecas nominācijas. Viena no tām ir “Aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava”, Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamā dabas teritorija (NATURA 2000)”, ko sagatavoja un iesniedza Latvijas Zinātņu akadēmija kopā ar Vides aizsardzības kluba pārstāvi Elitu Kalniņu, LU Bioloģijas Institūtu, Daugavpils Universitāti, hidrobioloģi Elmīru Boikovu un žurnālistu Daini Īvānu.
Nominācijas tiks vērtētas atbilstoši UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālā saraksta nolikumam, kas izstrādāts, balstoties uz UNESCO Konvencijas par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību īstenošanas vadlīnijām un pašu konvenciju. Nomināciju izvērtēšanas procesa pirmais posms notiks līdz 2010. gada 31. decembrim. Lēmumu par nomināciju iekļaušanu vai neiekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā pieņems UNESCO LNK Asambleja tās 2011. gada pirmajā sēdē.
UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajam sarakstam iesniegtas arī šādas nominācijas: “Daugavpils (Dinaburgas) cietoksnis” (iesniedza Daugavpils dome), “Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā” (Kuldīgas novada pašvaldība), “Grobiņas arheoloģiskais ansamblis” (Grobiņas novada pašvaldība) un “Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs” (Līgatnes novada dome).
UNESCO Konvencija par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību pieņemta 1972. gadā. Latvija tai pievienojās 1995. gadā, apliecinot vēlmi sniegt savu ieguldījumu Pasaules dabas un kultūras mantojuma saglabāšanā. Latvijas vārds Pasaules dabas un kultūras mantojuma sarakstā minēts saistībā ar diviem ierakstiem: Rīgas vēsturisko centru (iekļauts 1997. gadā) un Strūves ģeodēzisko loku (starpvalstu nominācija, iekļauta 2005. gadā). Kopumā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā pašreiz ir iekļautas 911 nominācijas.
Papildus informācija:
www.unesco.lv