• A- A A+
  • Apkopota Eiropas pieredze par universitāšu pedagogu profesionālo izaugsmi izglītības ilgtspējīgai attīstībai jomā

    Aktualizēts 14.01.2016 12:32

    Vadošā prakses publikācija (VPP) tika prezentēta Eiropas projekta  “Universitāšu pedagogi par ilgtspējīgu attīstību” (UE4SD) ikgadējā sanāksmē, kas notika Madrides Autonomās  Universitātes kultūras centrā “La Corrala” Madridē 2015. gada 23. novembrī.  Publikācija ir projekta otrās kārtas “Resursu izstrāde” darba rezultāts,  kas apkopo labāko 53 partneraugstskolu no 33 valstīm pieredzi izglītības ilgtspējīgai attīstībai (IIA) jomā Eiropas augstākās izglītības iestādēs. Pēc labāko IIA augstākajā izglītībā prakses piemēru apkopošanas  visās iesaistītajās valstīs ar īpašu uzsvaru uz ANO Eiropas Ekonomiskās komisijas (UNECE) kompetencēm, publikācijā ir piedāvāti 13 vislabākie piemēri, kas atspoguļo profesionālās izaugsmes iespējas Eiropas universitāšu pedagogiem izglītības ilgtspējīgai attīstībai jomā. Publikācijā tiek atspoguļotas iespējas kā īstenot izglītības ilgtspējīgai attīstībai profesionālo pilnveidi  augstākās izglītības jomā Eiropā, t.i., tiek sniegta informācija par profesionālo izaugsmi  izglītībā ilgtspējīgai attīstībai, un kas ir nepieciešams pārmaiņu veicināšanai politiskā  līmenī.

    Krājumā ir atspoguļota augstskolu pedagogu profesionālās izaugsmes koncepcija izglītības ilgtspējīgai attīstībai jomā, aprakstītas galvenās metodoloģiskās pieejas, raksturoti  procesi un līdzekļi, kā arī atspoguļoti  vislabākie prakses piemēri četros UE4SD Eiropas reģionos – Ziemeļos, Dienvidos, Austrumos  un Rietumos – ar mērķi apkopot sasniegto.  Publikācijas sadaļā “Apgūtais” tiek atspoguļoti daži vispārējie principi un ieteicamie risinājumi turpmākajai darbībai. Izdevuma noslēgumā tiek piedāvāti ieteikumi par turpmāko attīstību universitāšu pedagogu profesionālās izaugsmes jomā.

    Trīspadsmit vislabākie prakses piemēri, kas  apkopo desmit Eiropas valstu pieredzi, norāda uz dažām teicamām iespējām universitāšu docētājiem  savu IIA kompetenču attīstībai, kas var kalpot kā prakses piemēri universitāšu docētāju profesionālās pilnveides iniciatīvām atšķirīgos kultūras kontekstos Eiropā. Šādas jaunas iniciatīvas ir nepieciešamas, jo daudziem augstskolu pedagogiem joprojām pietrūkst profesionālās izaugsmes iespēju izglītības ilgtspējīgai attīstībai. Esošie tīklojumi ir labs atbalsta mehānisms sekmīgai profesionālās izaugsmes iniciatīvu attīstībai dažādos līmeņos, sākot ar lielu starptautisko  konsorciju izveidi līdz nelielu organizācijas līmeņa vai mācīšanās kopienu izveidei.

    Publikācija ir paredzēta  visām ieinteresētajām personām, kuras nodarbojas ar izglītības ilgtspējīgai attīstībai  un profesionālās pilnveides augstākajā izglītībā jautājumiem. Tā ir noderīga ikvienam izglītotājam, un tiem, kas ir iesaistīti augstākās izglītības personāla attīstībā. Krājums ir īpaši noderīgs tiem, kas ir iesaistīti politikas veidošanā augstākās izglītības sistēmā, piemēram,  vietējām ministrijām un to administratīvajiem birojiem, kas ir iesaistīti augstākās izglītības un izglītības ilgtspējīgai attīstībai politikas izstrādē, Eiropas politikas veidotājiem, finansiālajām aģentūrām, kvalitātes novērtēšanas iestādēm, kā arī starptautiskajām organizācijām ar mērķi iekļaut IIA principus, mācot par kvalitātes nodrošināšanas mehānismiem un kritērijiem. Publikāciju krājums ir vērtīgs arī tiem, kas ir daļa no kopienas, kurai kalpo augstākā izglītība, piemēram, NVO, profesionālajām organizācijām, kopienas izglītotājiem, uzņēmējiem un jauniem cilvēkiem, profesionāliem mentoriem un treneriem. Paredzamie veidi, izmantojot šo resursu ietver: stratēģisku lēmumu pieņemšanu dažādos augstākās izglītības politikas līmeņos, izmantot to kā pamatu  izglītotāju pašrefleksijas un sava darba novērtēšanai, un izmantot kā pamata  resursu darbā ar universitāšu profesionālās pilnveides komandām  iedvesmas veicināšanai universitātēs.

    UE4SD projekta  izdevuma publicēšana ir finansēta Eiropas Komisijas Mūžizglītības programmas ietvaros. Pilns publikācijas izdevuma teksts lejupielādēšanai ir pieejams šeit.

    Papildus informāciju par vadošās prakses publikāciju  var saņemt, sazinoties ar  projekta darba paketes vadītājiem Prāgas Kārļa Universitātē Dr. Jana Dlouhá  vai  Dr. Dana Kapitulčinová: jana.dlouha@czp.cuni.cz  un  dana.kapitulcinova@czp.cuni.cz.

    Papildus informāciju  par UE4SD projektu var  saņemt, sazinoties ar projekta vadītāju prof. Daniellu Tilbury no Gibraltāras Universitātes:  daniella.tilbury@unigib.edu.gi, UE4SD projekta koordinatoriem  Gločesteršīras Universitātē un  UE4SD projekta mājas lapā.

     

    Papildus informācija:

    Asoc. Prof.Dzintra Iliško
    DU HSZI, IIC
    E-pasts: dzintra.ilisko@du.ces.lv

    Pētniece Ilona Fjodorova
    HSZI, IIC

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!