Biologi un vides zinātnieki apgūs lauka pētījumu un zinātnes komunikācijas prasmes
Aktualizēts 22.04.2013 23:08
Daugavpils Universitātē no 2013. gada 11. līdz 25. maijam notiks starptautiskā Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas ERASMUS apakšprogrammas Erasmus Intensīvā Programma „Zinātnes komunikācija kā instruments topošajiem biologiem un vides zinātniekiem ”. Šī Intensīvā Programma tika izveidota, lai veicinātu komunikatīvo pieeju dabas un vides jautājumiem, palielinātu sabiedrības interesi un izpratni un apmācītu studējošos dabaszinātņu skaidrošanas un popularizēšanas jomā. Programmā piedalīsies bioloģijas un vides zinātnes studējošie un mācībspēki no Daugavpils Universitātes, Šauļu Universitātes un Helsinku Universitātes.
Programmas mērķis ir mācīt studentiem ne tikai teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas savā jomā, bet arī iemācīt savas zināšanas nodot pārējai sabiedrībai tai saprotamā veidā, tādējādi veicinot ne tikai studējošo pētnieciskās prasmes, bet arī viņu izpratni par komunikāciju ar sabiedrību. Bioloģijas un vides zinātņu studentiem notiek lauku prakses, kuru laikā viņi mācās pareizi ievākt un apstrādāt dažādu datus, tomēr studiju programmās nav iekļauti kursi, kuros tiktu mācīts, kā savas zināšanas nodot tālāk sabiedrībai. Bieži vien zinātnieki neprot vienkāršā, saistošā un saprotamā veidā izskaidrot to, ko paši zina ļoti labi. Tieši tādēļ tiek rīkota šī vasaras skola, kurā Daugavpils Universitātes un Šauļu Universitātes bioloģijas un vides zinātņu studenti un pasniedzēji kopā ar Helsinku Universitātes studentiem un komunikācijas speciālistiem mācīsies, kā savienot šīs šķietami nesaistītās zinātņu nozares. Šāda pieeja dabaszinātņu studijām ir inovatīva metode, kas varētu uzlabot studiju programmu saturu visās universitātēs. Turklāt atjaunotā mācību bāze „Ilgas”, kas nu ir kļuvusi par eko māju, ir ideāli piemērota vieta šāda veida aktivitātēm.
Šīs vasaras skolas mērķis ir arī veicināt studējošo interesi par mobilitāti, jo dabaszinātņu studējošie bieži vien dažādu iemeslu dēļ neuzdrošinās piedalīties mobilitātes programmās, kas ir lieliska iespēja ne tikai iegūt plašākas zināšanas un uzlabot praktiskās prasmes, bet arī paplašināt savu redzesloku. Lai sociāli ekonomiskā attīstība notiktu saskaņā ar ilgtspējīgas attīstības principiem, nākamajiem biologiem un vides speciālistiem jāspēj ne tikai izvērtēt situācijas dinamiku un pieņemt izšķirošus lēmumus, lai risinātu radušās problēmas, bet arī komunicēt ar sabiedrību un skaidrot šos jautājumus, risinājumus, cēloņus un sekas.
Pirmo nedēļu dalībnieki pavadīs Daugavpilī. Apgūstot zinātnes komunikācijas aktivitāšu rīkošanas, sabiedrības iepazīstināšanas ar pētījumiem un intereses veicināšanas prasmes, studējošie grupās gatavos zinātnes komunikācijas aktivitātes un prezentēs tās Muzeju nakts ietvaros Daugavpils cietoksnī. Otro nedēļu dalībnieki pavadīs DU Studiju un pētniecības centrā (SPC) „Ilgas”, kur notiks lauka pētījumu nodarbības dažādos biotopos Silenes Dabas Parkā . Nodarbību laikā tiks salīdzinātas dažādas metodikas, kuras tiek izmantotas visās trīs universitātēs, kā arī tiks iegūti un apstrādāti dažādi dati, izmantojot visu pētniecisko aprīkojumu, kas pieejams SPC „Ilgas”. Programmas dalībnieki apgūs arī dažādas metodes izglītojošo aktivitāšu organizēšanai dabā.
Intensīvās programmas laikā apgūtais materiāls un zināšanas tiks iekļautas visu triju universitāšu studiju programmu saturā, savukārt studējošie, kuri piedalīsies programmā saņems sertifikātu par piedalīšanos un 3 kredītpunktus.
Sīkāka informācija:
Uldis Valainis
DU Sistemātiskās bioloģijas institūts
Vienības 13-230
tālr.: 65426719
uldis.valainis@biology.lv