Daugavils Universitātes studenti piedalījās eko akcijā
Aktualizēts 24.11.2014 18:02
2014. gada 22. novembrī Daugavpils Universitātes Izglītības un vadības fakultātes profesionālā maģistra studiju programmas “Izglītība” 1. kursa studenti Ilgtspējīgas izglītības institūta direktores, asociētās profesores Dzintras Iliško vadībā, studiju kursa “Izglītība ilgtspējīgām kultūras un sociālajām pārmaiņām” ietvaros piedalījās Daugavpils pilsētas skolēnu organizētajā eko aktivitātē.
Pasākuma mērķis ir, izmantojot EM™ tehnoloģijas, veicināt Daugavpils Olimpiskā centra dīķa atmirušo augu daļu un nokritušo koku lapu dabisku sairšanu un ūdenstilpnes veselības uzlabošanos caur aktīvāku pašattīrīšanos.
EM tehnoloģijas jeb “Efektīvo mikroorganismu tehnoloģijas” ir radījis japāņu zinātnieks Teruo Higa 20. gadsimta astoņdesmitajos gados. Pašlaik tās ir ieviestas jau vairāk kā 130 pasaules valstīs un tiek uzskatītas par vairāku valstu nacionālās politikas programmas daļu. Tehnoloģiju pamatā ir dabiskā ceļā iegūts EM™ preparāts, kura daudzfunkcionālās īpašības nodrošina tā sastāvā ietilpstošo mikroorganismu īpašību diapazons. Galvenās lielākās grupas no vairāk nekā 80 EM™ preparāta sastāvā esošajiem mikroorganismiem ir fotosintezējošās baktērijas, pienskābās baktērijas, raugi, aktinomicētes un fermentējošās sēnes.
EM™ tehnoloģiju mērķis ir optimālu apstākļu radīšana veselīgas mikrofloras attīstībai, kas sekmē augsnes atveseļošanos, veicinot tās auglības un audzējamo kultūru ražas paaugstināšanos. Galvenā EM™ tehnoloģiju priekšrocība ir spēja trīs līdz piecu gadu laikā, praktiski pilnīgi izslēdzot ķīmisko mēslojumu un pesticīdu pielietojumu, atjaunot augsnes augsto dabisko auglību un izaudzētās produkcijas augstu kvalitāti. Šīs tehnoloģijas pielieto ne tikai augkopībā, bet visdažādākajās sfērās – lopkopībā, medicīnā, rūpniecisko un saimniecisko atkritumu pārstrādē, sadzīvē – cilvēku un vides atveseļošanā.
Pie Daugavpils Olimpiskā centra esošais dīķis šādai eko aktivitātei tika izvēlēts mērķtiecīgi, jo gada siltajā laikā dīķa virspusē varēja novērot zaļganu masu – šņoraļģes, kas ir dīķa organiskā piesārņojuma indikators. Tās savairojas dīķa dibenā, pārtiekot no ūdenī pārāk daudz esošām barības vielām, kas uzpeld un ūdens tā kā “uzzied”. Pēc uzpeldēšanas šņoraļģes aiziet bojā, nogrimst, cikls sākas no jauna ar lielāku sparu. Rezultātā samazinās ūdenī izšķīdušā skābekļa daudzums un dīķis pārstāj funkcionēt. Tas ir īpaši bīstami šādai ūdens tilpnei, kur nav dabiskās caurteces vai ierīkotas strūklakas. Šajā gadījumā, speciālistu vadībā un uzraudzībā, skolas nodarbību laikā, eko aktivitātē iesaisītie Daugavpils skolēni izveidoja māla pikas, kas satur EM™ preparātu atbilstošā koncentrācijā un pēc noteikta laika, kad preparāts uzsāka aktivitāti, vienlaicīgi ar pirmā sniega sagaidīšanu, iemeta pikas dīķī. Tagad atliek gaidīt vasaru un sekot šņoraļģu un makšķernieku aktivitātei, lai noteiktu, vai piesārņojuma līmeni ir izdevies samazināt.
Papildu informācija:
Asoc. Prof. Dzintra Iliško
T. 29378690
DU IVF profesionālā maģistra
studiju programmas “Izglītība”
1.kursa studējošie