Daugavpilī iepazina zinātni
Aktualizēts 07.11.2012 22:11
Jau septīto reizi Daugavpilī notika Latvijā unikāls pasākums – Daugavpils Zinātnes festivāls, ko organizēja Daugavpils Universitāte (DU) un Dabas izpētes un vides izglītības centrs. Festivāla tēma šoreiz bija „Par un ap ENERĢIJU”.
Nedēļas laikā, jau par tradīciju kļuvušais festivāls, atkal pārsteidza visus tā apmeklētājus ar jaunām, līdz šim festivālā nebijušām aktivitātēm, kuras nodrošināja ne tikai Daugavpils Universitātes docētāji un studējošie, bet arī Latvijas Zinātņu akadēmija, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, Francijas institūts, AS Latvenergo, SIA „EKO Latgale”, SIA „Latvijas Zaļais punkts”, Gētes institūts Rīgā, Dabas aizsardzības pārvalde, Daugavpils Mūzikas vidusskola, Naujenes Novadpētniecības muzejs, SIA „OSC” u.c.
Iesaistoties dažādās interaktīvajās darbnīcās, lekcijās, eksperimentos, konkursos, spēlēs, kas kopskaitā bija vairāk nekā 40, interesentiem sākot jau no 3 gadu vecuma bija iespēja pārliecināties, ka zinātne ir pieejama ikvienam un tā ik uz soļa ir sastopama arī mūsu ikdienā.
Festivāls sākās ar atklāšanas pasākumu 29. oktobrī, kurā klātesošos uzrunāja DU rektors, akadēmiķis Arvīds Barševskis, Francijas institūta starptautiskā brīvprātīgā zinātnes un augstākās izglītības jomā Olīvija Leruā (Olivia Leroy) un Kanādas vēstniecības Rīgā sabiedrisko lietu un sabiedrisko attiecību pārstāve Iveta Grāvīte – Massone. Pasākuma laikā festivāla organizētāji saņēma arī Daugavpils pilsētas domes apsveikumu, kurā domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova domes vārdā izteica pateicību Daugavpils Universitātei par ieinteresētību iesaistīt visu sabiedrību zinātnes izpētē un tās popularizēšanā.
Jau pirmajā festivāla dienā apmeklētāju interesi iemantoja Zinātnes pilsētiņas aktivitātes, kurās varēja piedalīties visas nedēļas laikā. Pilsētiņas ietvaros darbojās vairākas interaktīvās izstādes un stendi. Viena no izstādēm bija Francijas institūta izstāde “Enerģija ilgtspējīgai pasaulei”, kura ar nelielu modelīšu palīdzību uzskatāmā veidā parādīja, kā daba mums palīdz saražot enerģiju, kā ar pareizi izvēlētu spuldzīšu izmantošanu var ieekonomēt elektroenerģiju, kurā valstī visvairāk ir pieejami pasaulē izmantojamie dabas resursi, kā saules baterijas palīdz mājsaimniecībā utt. Lielu interesentu pieplūdumu visas nedēļas garumā baudīja AS „Latvenergo” stends, kurā, braucot ar velosipēdu, varēja noskaidrot, cik katrs no mums ir spējīgs saražot elektroenerģijas – vai ar to pietiktu tikai spuldzītes iedegšanai, vai pat sulu spiedei. Paralēli minētajam Zinātnes pilsētiņā bija iespēja darboties arī Dabas aizsardzības pārvaldes sagatavotajā ekspozīcijā „Dabas dziedniecība – purvs”, kur varēja uzzināt, cik patiesībā purvs ir draudzīgs ikvienam no mums; apskatīt izstādi „Enerģija ilgtspējīgai pasaulei” u.c.
Pirmo reizi Daugavpils Zinātnes festivālu vēsturē tajā viesojās un ar lekciju “Latvijas enerģētika: attīstības iespējas” piedalījās arī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents, akadēmiķis Juris Ekmanis. Savu uzstāšanos J. Ekmanis sāka sveicot festivāla organizētājus ar festivāla norisi un norādot, ka par zinātni runāt nekad nav par daudz. Lekcijas laikā LZA prezidents aktualizēja jautājumus par saules enerģijas izmantošanas iespējām pasaulē un Latvijā un minēja piemērus, kā saules kolektori un saules baterijas tiek izmantotas Latvijā, kādi ir to plusi un mīnusi, kā mūsu klimata josla ietekmē saules enerģijas izmantošanu, vai pastāv iespēja dzīvot “zaļi”, droši un lēti vienlaicīgi. Aicinot klātesošos uz diskusiju, tika aplūkoti jautājumi arī par Daugavpils HES un Ignalinas AES celtniecības pozitīvajām un negatīvajām pusēm.
Turpinot pievērsties jautājumam, kas skar Daugavpils HES būvniecību un satrauc sabiedrību jau vairāk nekā 20 gadus, festivāla ietvaros notika arī atsevišķa lekcija, kurā DU asociētais profesors Henrihs Soms sniedza vēsturisku ieskatu šīs tēmas attīstībā, bet universitātes rektors, akadēmiķis Arvīds Barševskis, ar emocionālu stāstījumu par 90-os gados uzsāktajām cīņām pret Daugavpils HES celtniecību, ikvienu klausītāju ieveda arī filmas „Sirdsdaugava” filmēšanas aizkulisēs, kurās pats, būdams students, piedalījās. Ar lepnumu A. Barševskis uzsvēra: „Tieši ar šo cīņu pret Daugavpils HES būvniecību tieši Daugavpilī aizsākās arī Latvijas Atmodas laiks”. Paralēli lekcijai ikviens interesents ar HES būvniecības gaitu un cīņu pret tā celtniecību varēja iepazīties arī Naujenes novadpētniecības muzeja ceļojošajā izstādē „Sirdsdaugava”.
Festivāla ietvaros notika arī divi konkursi vidusskolēniem. Viens no tiem bija spēle-konkurss „FAIR jeb GADATIRGUS”, kuras ietvaros tās dalībnieki varēja pārliecināties par savām prasmēm uzņēmējdarbībā. Tajā piedalījās 27 vidusskolēni no Daugavpils 3., 13. un 16. vidusskolas, Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils 3.vidusskolas un Sventes vidusskolas. Vislabāko rezultātu uzrādīja komanda „Ģosu Pipari” no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, kas spēja sasniegt savus individuālos mērķus un arī nodrošināt vislabāko komandas rezultātu. Otrs konkurss bija „Vai esi gudrāks par pirmkursnieku?”, kurā piedalījās komandas no Aglonas vidusskolas, Daugavpils 12.vidusskolas, Rēzeknes katoļu vidusskolas un Špoģu vidusskolas. Vidusskolēniem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas bioloģijas jomā un sacensties ar DU bakalaura studiju programmas „Bioloģija” pirmā kursa studentiem. Konkursā uzvarēja Špoģu vidusskolas komanda.
Trešdiena festivālā tika veltīta ģimenēm, kad vecāki kopā ar saviem bērniem varēja iesaistīties ne tikai Zinātnes pilsētiņas piedāvātajās aktivitātēs, bet arī Rotaļu pilsētiņas spēlēs, rotaļās, eksperimentos, un koka rotaļlietu apgleznošanā, ko piedāvāja Berķeneles koka rotaļlietu darbnīca.
Festivāla noslēguma diena, 2. novembris, ļāva ikvienam izbaudīt mūzikas un mākslas radīto enerģiju – festivāla apmeklētāji ar azartu iesaistījās pantomīmas meistarklasē un mācījās zīmēt japāņu mākslas tehnikā Sumi-E, iedziļinājās arhitektūras radītajos pārsteigumos, kā arī klausījās pasaules klasiķu radīto mūziku sirsnīgajā un emocionālajā DU Mūzikas un mākslas fakultāte studentu un docētāju sagatavotajā koncertā.
Bez jau minētā festivāla apmeklētāji varēja uzzināt arī to, kā pozitīvā enerģija ietekmē ikvienu no mums un ko nozīmē būt laimīgam; kā darbojas cilvēka organisms; kā var vingrot sēžot uz krēsla; kā darbojas pirmā elektriskā mašīna OSCar, kas finišējusi Dakāras rallijā; kā veidojas divdimensiju un trīsdimensiju attēli un daudzas citas lietas.
Foto galerija: 29.10.-02.11. 2012. 7. Daugavpils Zinātnes festivāls
7. Daugavpils Zinātnes festivāla organizētāji izsaka pateicību ikvienam festivāla dalībniekam, atbalstītājam un apmeklētājam, un aicina sadarboties arī nākošajā – 8. Daugavpils Zinātnes festivālā.
Papildus informācija:
Diāna Soldāne
7. Daugavpils Zinātnes festivāla koordinatore
Daugavpils Universitāte
Vienības iela 13-215a, Daugavpils
tālr.: 28378679
e-pasts: diana.soldane@du.ces.lv