• A- A A+
  • DAUGAVPILS UNIVERSITĀTE ĪSTENOJA LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSĒTO PROJEKTU “Invazīvo sugu – rotana (Perccottus glenii) un sarkanausu bruņurupuča (Trachemys scripta elegans) ietekmes novērtēšana un mazināšana uz reto abinieku un rāpuļu sugu populācijām” Nr. 1-08/189/2018

    Aktualizēts 16.12.2019 15:44

       

     

    Invazīvo sugu – rotana (Perccottus glenii) un sarkanausu bruņurupuča (Trachemys scripta elegans) ietekmes novērtēšana un mazināšana uz reto abinieku un rāpuļu sugu populācijām

    Nr. 1-08/189/2018

     

    Īstermiņa mērķis: Ievākt datus par invazīvajām sugām reto abinieku un rāpuļu sugu atradņu tuvumā, novērtēt to ietekmi uz reto sugu populācijām, izstrādāt vadlīnijas pasākumiem invazīvo sugu ierobežošanai, veikt pētījuma laikā atrasto invazīvo sugu īpatņu izņemšanu no dabas.

    Ilgtermiņa mērķis: Ierobežot invazīvo sugu – sarkanausu bruņurupuča un rotana ietekmi uz apdraudēto sugu populācijām; novērtēt izvēlēto datu ievākšanas metožu izmatošanas iespējas šo invazīvo sugu monitoringam; veicināt reto abinieku un rāpuļu sugu ilgtspējīgu pastāvēšanu Latvijā

    Projekta nozīme: Invazīvo svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās profilaksi un pārvaldību nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes regula 1143/2014 (no 22.10.2014.), kas nosaka invazīvo sugu apsekojumu, monitoringu vai citu procedūru nepieciešamību, kuru laikā tiek vākti un reģistrēti dati par to sastopamību vidē. Gan rotans, gan sarkanausu bruņurupucis ir iekļauti Komisijas īstenošanas regulas (ES) 2016/1141 to invazīvo svešzemju sugu sarakstā, kas rada bažas Savienībai. Projekta laikā veikti lauka pētījumi uz kuru pamata sagatavotas vadlīnijas konkrētu rotana apkarošanas pasākumu īstenošanai rotana apdraudētākajās īpaši aizsargājamo abinieku sugu un purva bruņurupuča populācijās, izstrādātas vadlīnijas sarkanausu bruņurupuča ierobežošanai un kontrolei. Iegūtie rezultāti pielietojami invazīvo sugu pārvaldības pasākumu veikšanai, ko nosaka Regulas 1143/2014 19.pants.

    Projekta rezultāti:

    1. Sešu īpaši aizsargājamo abinieku sugu un purva bruņurupuča populāciju izzušanas riska novērtējums saistībā ar invazīvo sugu – rotana un sarkanausu bruņurupuča ietekmi. Sagatavots ranžēts populāciju saraksts, no kura izvēlētas potenciāli apdraudētākās populācijas izpētei dabā
    2. Invazīvo sugu izpēte dabā. Veikta rotana un sarkanausu bruņurupuča izplatības apdraudēto īpaši aizsargājamo abinieku (sarkanvēdera ugunskrupis, lielais tritons, brūnais varžukrupis) un rāpuļu (purva bruņurupucis) populāciju teritorijās izpēte dabā. Veiktas rotana 270 uzskaites 90 ūdenstilpēs 3 parauglaukumos (Ilgas, Malta, Demene). Rotana parazītu analīzes tika veiktas 20 īpatniem. Noķerti rotani izņemti no dabas. Veikta sarkanausu bruņurupuču uzskaite dabā 50 vietās piecos parauglaukumos (Pape, Saldus, Ciecere, Nītaure, Daugavpils). Pētījumā tika reģistrēti 10 sarkanausu un 2 dzeltenausu bruņurupuči Latvijā, no tiem 5 īpatņi izņemti no dabas. Pētījumā tika identificēts sarkanausu un dzeltenausu bruņurupuču izplatīšanas Latvijā Interneta vektors. Pētījuma atskaite nosūtīta Dabas aizsardzības pārvaldei.
    3. Veikta rotana apdraudēto īpaši aizsargājamo abinieku populāciju izpēte dabā piecos parauglaukumos (Demene, Ilgas, Malta, Pierīga, Cēsis-Kārļi), kas izvēlēti pirmā uzdevuma izpildes rezultātā. Veiktas uzskaites 251 abinieku vairošanās ūdenstilpē. Pētījuma atskaite ievietota Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā.
    4. Projekta laikā iegūto invazīvo sugu, reto abinieku un rāpuļu dati iesniegti pievienošanai Dabas aizsardzības pārvaldes vides datu pārvaldības sistēmai „OZOLS” (531 ievads).
    5. Sagatavotas vadlīnijas projekta invazīvo sugu apkarošanai un ietekmes mazināšanai. Vadlīnijas ietver invazīvo sugu ietekmes raksturojumus, īpaši aizsargājamo abinieku sugu un purva bruņurupuča populāciju un to grupu ranžējumu attiecībā pret invazīvo sugu ietekmi, lauka pētījumu analīzi, pasākumus rotana apkarošanai konkrētās populācijās, kuriem veikts izmaksu, ieguvumu un risku novērtējums, kā arī vadlīnijas sarkanausu bruņurupuča apkarošanai Latvijā. Vadlīnijas iesniegtas Dabas aizsardzības pārvaldei ievietošanai mājas lapā.

    Nodevumā:

    1. Sešu īpaši aizsargājamo abinieku sugu un purva bruņurupuča populāciju izzušanas riska novērtējums saistībā ar invazīvo sugu – rotana un sarkanausu bruņurupuča ietekmi. Darba dokuments uz 33 lpp.
    2. Pētījuma “Invazīvo sugu izpēte apdraudētajās abinieku un rāpuļu populācijās Latvijā atskaite . Ietver ievaddaļu, metožu aprakstu, rezultātu kopsavilkumu un uzskaišu protokolus uz 106 lpp.
    3. Pētījuma „Reto abinieku populāciju izpēte dabā” atskaite. Ietver ievaddaļu, metožu aprakstus, rezultātu kopsavilkumu un uzskaišu protokolus uz 110 lpp.
    4. Vadlīnijas invazīvo sugu – rotana (Perccottus glenii) un sarkanausu bruņurupuča (Trachemys scripta elegans) apkarošanai apdraudētākajās abinieku un rāpuļu populācijās. Uz 44 lpp.

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < September >
    26 27 28 29 30 31 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 1 2 3 4 5 6

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!