• A- A A+
  • Daugavpils Universitātē notika informatīvais seminārs par brīvpieeju (Open Access) elektroniskajiem resursiem izglītības un akadēmiskajā vidē

    Aktualizēts 01.05.2011 02:12

    29.aprīlī Daugavpils Universitātē notika seminārs, kuru organizēja DU bibliotēka sadarbībā ar v/a „Kultūras informācijas sistēmas” un Latvijas Universitātes bibliotēku. Seminārs tika veltīts tādai aktuālai un mūsdienīgai tēmai, kā brīvpieejas piekļuve (Open Access) zinātniskai informācijai tiešsaistē. Open Access ir Eiropas iniciatīva, kuras mērķis ir uzlabot un veicināt zināšanu izplatību, nodrošinot visu akadēmisko jomu pētniecības rakstu brīvu pieeju internetā, līdz ar to palielinot zinātnisko atklājumu efektivitāti un ieguldīto investīciju atdevi. Visā pasaulē ik gadu zinātniski recenzētos žurnālos tiek publicēti un konferencēs apspriesti aptuveni 2,5 miljoni zinātnisku rakstu. Arhivēti brīvi pieejamās krātuvēs vai publicēti brīvi pieejamos izdevumos ir tikai 15 %-20 % šo rakstu. Pārējie ir pieejami abonējamās datubāzēs par maksu. Arvien vairāk zinātnes pētījumu finansētāju, akadēmisko un zinātnisko institūciju pieprasa pētījuma rezultātus publicēt brīvpieejā tiešsaistē. Prakse rāda, ka brīvpieejas krātuvēs arhivētās zinātniskās publikācijas tiek citētas daudz biežāk, nekā tās, kuras ir ievietotas abonējamos izdevumos.
    Open Access kustībā noteikti divi stratēģiskie virzieni zinātnisko atziņu izplatīšanai: Open Access žurnālu un Open Access repozitoriju veidošana. Pirmais Open Access žurnāls tiešsaistē parādījās astoņdesmito gadu beigās, 1991.gadā – pirmais zinātnisko publikāciju arhīvs fizikas zinātņu nozarē. Uz šo brīdi pasaulē pieejami vairāk nekā 1400 brīvpieejas repozitoriji un vairāk nekā 4000 brīvpieejas žurnāli. Repozitoriju veidošana notiek Eiropas Komisijas 7.ietvara programmas projekta OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe) ietvaros. Saskaņā ar nosacījumiem, kuri izvirzīti 7. PP piešķīrumu saņēmējiem, ES finansējumu saņēmušajiem pētniekiem savu pētījumu publikāciju pilns teksts ir jādeponē atvērtas piekļuves repozitorijos, lai tas pastāvīgi visiem būtu pieejams. OpenAIRE paredz institucionālo un nozaru repozitoriju tīkla izveidi Eiropas mērogā. Institucionālos repozitorijus veido zinātniski pētnieciskās iestādes, lai apkopot un popularizēt šo iestāžu intelektuālos sasniegumus, nodrošināt to izplatīšanu digitālajā formātā.
    Par šīm Eiropas iniciatīvām un kustībām seminārā klātesošus informēja starptautiskās organizācijas eIFL.net (Electronic Information for Libraries) koordinatore Latvijā, Valsts aģentūras “Kultūras informācijas sistēmas” projekta “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” koordinatore Agrita Sagalajeva un projekta OpenAIRE reģionālā pārstāvja Latvijā – Latvijas Universitātes bibliotēkas Informācijas un bibliogrāfijas nodaļas galvenā bibliotekāre, projekta OpenAIRE Latvijas kontaktpunkta koordinatore Sandra Ranka. Semināra dalībniekiem tika piedāvāta Agritas Sagalajevas prezentācija “Open Access” resursi un to izmantošana”, kura informēja par Open Access kustības vēsturi, mērķiem, virzieniem, priekšrocībām, Open Access brīvpieejas žurnālu klāstu un to interneta adresēm, Open Access repozitorijiem un to meklēšanu internetā, kā arī par aktivitātēm OA resursu popularizēšanai Latvijā un pasaulē.
    OpenAIRE Latvijas kontaktpunkta koordinatores Sandras Rankas prezentācija “LU Bibliotēkas dalība EK projektā OpenAIRE Open Access iniciatīvu atbalstam Latvijā” saturēja ziņas ne tikai par OpenAIRE projekta pirmsākumiem, tā realizāciju Eiropas mērogā, Eiropas nozīmīgāko pētniecības iestāžu repozitorijiem, bet arī par Latvijas Universitātes bibliotēkas piedalīšanos projektā : Latvijas nacionālā Open Access informācijas dienesta un projekta OpenAIRE Latvijas kontaktpunkta izveidi, projektu pārstāvēšanu un reprezentēšanu Latvijā, iecerēm par LU repozitorija izveidi. Turklāt tika sniegta vērtīga informācija par iespējām deponēt zinātniskās publikācijas institucionālos un nozaru repozitorijos.
    Seminārā piedalījās DU un citu bibliotēku darbinieki, doktoranti, docētāji.

    Papildus informācija:
    Lilita Skulme
    DU bibliotēkas Bibliogrāfijas un informācijas sektors
    t.:65440821
    e-pasts: lilita.skulme@du.ces.lv
    bin@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < September >
    26 27 28 29 30 31 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 1 2 3 4 5 6

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!