Daugavpils Universitātē tikās karjeras konsultanti
Aktualizēts 19.04.2013 23:05
Semināra mērķis bija izzināt Daugavpils izglītības iestāžu pieredzi karjeras izglītības un profesionālās noteikšanas jomās, analizējot un izvērtējot, kā skolotāji palīdz skolēniem/audzēkņiem karjeras plānošanā, vadīšanā un izglītības, profesionālās ievirzes īstenošanā. Tāpat svarīgi bija veicināt sadarbību profesionālajā jomā, nosakot galvenos darbības virzienus un prioritātes.
Latvijā visbiežāk jautājumus par karjeras izvēli, karjeras plānošanu un vadīšanu aktualizē 9. un 12. klasēs, lai gan pirmās profesionālās izvēles cilvēkam ir jāveic jau pamatizglītības laikā.
Semināru atklāja psiholoģe Linda Vingre, kura aktualizēja karjeras izvēles nozīmi. Turpinājumā radošo darba grupu ietvaros, skolu pārstāvji atklāja savas izglītības iestādes darba specifiku un izmantotās metodes profesionālās noteikšanās jomā. Semināra gaitā tika apzināta gan psihologa, gan pedagoga, gan karjeras konsultanta loma karjeras izglītības pasākumu organizēšanai izglītības iestādē.
Semināra laikā Karjeras konsultante Santa Čeirāne iepazīstināja skolotājus ar Rojas vidusskolas pieredzi, kur jau vairākus gadus 9. klasēs tiek realizēts projekts Mana karjera. Tā ietvaros skolēni elektroniskajā mapē izstrādā lietišķo rakstu paraugus un apkopo sevis izpētes materiālus, informatīvos materiālus par profesijām, izglītības iestādēm, pašattīstības plānu, to prezentāciju. Tādējādi skolēnu lēmums par turpmāko izglītību ir pamatotāks.
Diskusijās un darba procesā Mārīte Kravale- Pauliņa aicināja, skolotājus iedziļināties skolēnu lēmumu pieņemšanas un karjeras izvēles procesā. Latvijā nav vienotas sistēmas karjeras atbalstam izglītības iestādēs, tomēr apzinoties vajadzības un veicinot sadarbību var izdarīt daudz. Skolās pagaidām nav karjeras konsultantu, šīs funkcijas pārsvarā pilda klases audzinātāji, psihologi un direktoru vietnieki, taču izglītības iestādēs daudz tiek izmantotas tādas karjeras izglītības formas kā mācību ekskursijas, ēnu dienas, izstāžu apmeklējumi, tikšanās ar dažādu profesiju pārstāvjiem, karjeras nedēļa, atvērto durvju dienu apmeklējums, bet tā ir fragmentāra pieeja.
Lai skolēnu izglītības un profesijas izvēle būtu skaidrāka, atbilstoša viņa spējām, ir jāiegulda darbs, tādēļ Daugavpils vispārizglītojošo un profesionālo skolu atbildīgie par karjeras jautājumiem izglītības iestādēs vienojās, ka nepieciešams izveidot Metodisko apvienību.
Tika nolemts izstrādāt kopīgu stratēģiju karjeras izglītības realizēšanai izglītības iestādēs un ārpus tām, jo sabiedrībai, īpaši Daugavpilī nepieciešami jauni kompetenti un konkurētspējīgi profesionāli cilvēki.
Tā kā ir pavasaris un profesionālās izvēlas būs jāveic daudziem izglītības iestāžu absolventiem, tad jācer, ka viņu izvēles būs īstās un tās, kas dos gandarījumu sev un apkārtējiem. Pasaule ir mainīga, katru dienu rodas jaunas profesijas, tādēļ skolēniem ir jāsniedz iespēja mācīties, attīstīties, pēc vajadzības palīdzēt izprast virzienu, kurā attīstīties, lai veidotu stingru pamatu, uz kura veidot savu nākotnes profesiju.
Jautājumi par karjeru un profesionālo noteikšanos vēl tiks analizēti un aktualizēti citos VPIP un Daugavpils Universitātes pasākumos.
Papildus informācija:
Mārīte Kravale- Pauliņa
DU Karjeras un iniciatīvu atbalsta centrs
e-pasts: marite.kravale@du.ces.lv
Santa Čeirāne
VPIP Karjeras konsultante
e-pasts: ceirane@inbox.lv