• A- A A+
  • Daugavpils Universitātes Zinātnes skola uzsākusi jauno mācību gadu

    Aktualizēts 22.10.2013 14:08

    Sestdien, 2013. gada 19. oktobrī, Daugavpils Universitātē (DU) jau otro savas darbības gadu uzsāka Zinātnes skola, kurā jauniešiem ir iespēja atklāt zinātnes pasauli un, iejūtoties jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidrot, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināt jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem. Pirmajā šī gada nodarbībā pulcējās 112 skolēni no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu , Salienas, Vaboles un citām skolām.

    Zinātnes skolas atklāšanā jauniešus sveica DU rektors, akadēmiķis Arvīds Barševskis. Savā uzrunā rektors uzsvēra, ka galvenais ir darīt to, kas patiešām patīk un interesē, tad panākumi neizpaliks. Turpinājumā skolēnus sveica Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks Jānis Dukšinskis. Viņš pauda gandarījumu, ka skolēni ir izvēlējušies savu brīvo laiku pavadīt, iepazīstot zinātnes pasauli, un novēlēja izmantot DU doto iespēju, lai tiktos ar interesantām personībām un iepazītu zinātnes pasaules praktisko pusi. Savukārt DU zinātņu prorektore, asoc.prof. Inese Kokina, sveicot Zinātnes skolas kuplo dalībnieku skaitu, savā uzrunā rosināja skolēnus būt drošiem un pārliecinātiem par sevi, iesaistīties diskusijās ar jau pieredzējušiem zinātniekiem, tādējādi izzinot interesējošās sfēras.

    Turpinājumā muzikālu sveicienu klātesošajiem veltīja DU Mūzikas un mākslas fakultātes docents G. Beļejevs un Mūzikas un mākslas fakultātes 2.kursa studente J. Baņkova.

    Zinātnes skolas 1. nodarbības lekciju “Cik Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi ir gatavi eiro”vadīja A/S Swedbank Finanšu centra Daugavpils vadītājs Edmunds Užens. E. Užens pastāstīja par savu pieredzi izglītības iegūšanā, karjerā, kā arī ikdienas saskarsmē ar jauniešiem, jaunajiem zinātniekiem, uzņēmējiem. Lekcijas turpinājumā E. Užens vienkāršā un saprotamā veidā jauniešiem izskaidroja un prezentēja eiro attīstību un ieviešanu Latvijā, tā ietekmi visās dzīves sfērās, t.sk. arī zinātnē, kā arī dalījās ar pieredzi, kā realizēt savas idejas un sasniegt mērķus.

    Pēc kopīgās lekcijas jaunieši, atbilstoši viņu interesēm, iesaistījās praktiskajās aktivitātēs dabaszinātņu, humanitāro un sociālo zinātņu darba grupās. Kopumā darbojās 5 grupas. Jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar Izglītības un vadības fakultātes docētājiem un diskutēja par ilgtspējīgu dzīvesveidu praksē – kopā ar Ilgtspējīgas izglītības institūta pētniekiem noskatījās filmu „Planēta Zeme”. Tā ir četru gadu garumā ar jaunākajiem tehnikas sasniegumiem uzņemta dokumentālā filma, kas parāda mūsu planētu vēl neredzētā gaismā un visdziļākajā detalizācijā, pēc kā iesaistījās diskusijā par jauniešu dzīvesveida ietekmi uz planētas attīstību un tās saglabāšanu.

    Skolēni, kurus interesēja dabaszinātnes, tikās ar universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta pētniekiem, uzzinot par organismu noteikšanu, pielietojot DNS analīzes, kā arī uzzināja, kas ir invazīvās (svešzemju) sugas un kā tās izplatās Latvijas teritorijā. Tāpat, tiekoties ar DU Informātikas katedras pārstāvjiem, jaunieši varēja iepazīties ar programmēšanas valodām.

    Tiem Zinātnes skolas dalībniekiem, kurus interesē sociālās zinātnes, šoreiz tika dota iespēja uzzināt par līderības fenomenu, piedaloties diskusijā un vērojot prezentāciju „Efektīvs vadītājs + efektīvs līderis = efektīva komanda”. Praktiskās nodarbības laikā skolēni aizpildīja anketas un varēja uzzināt savu atbilstību ideāla līdera un vadītāja prasmēm, kā arī vērot, kā DU zinātnieki apstrādā anketēšanas rezultātus ar SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) programmas palīdzību.

    Nodarbības DU Zinātnes skolā notiek vienu reizi mēnesī, un tās vada DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā skolas dalībnieki piedalās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejūtas pētnieka lomā, pētī kādu sev interesējošu tēmu dziļāk, kas var palīdzēt izvēlēties profesiju, kā arī mācās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notiek bezmaksas. Tie jaunieši, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.

    Šī mācību gada 2.nodarbība tiek plānota 23.novembrī. Lūdzam DU Zinātnes skolas dalībniekus sekot līdzi informācijai Daugavpils Universitātes mājas lapā.

    Plānotais Zinātnes skolas nodarbību grafiks:

    2.nodarbība – 23.11.2013.
    3.nodarbība – 21.12.2013.
    4.nodarbība – 18.01.2014.
    5.nodarbība – 15.02.2014.
    6.nodarbība – 15.03.2014.
    7.nodarbība – 26.04.2014.

    Papildus informācija:
    Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
    Vienības ielā 13, 219. kab.
    Daugavpils, LV-5401
    Tel.  +371 65425452
    E-pasts: zinda@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < November >
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!