Dialektoloģijas prakse Rēzeknes novadā
Aktualizēts 06.06.2014 00:30
Studenti tikās ar ciema senioriem, lai uzzinātu, ko viņi atceras par bērnību, jaunību, senčiem, tradīcijām un kāda vecākās paaudzes skatījumā ir mūsdienu jauniešu dzīve. Bija iespēja apmeklēt arī citus ciemus netālu no Kruķiem, satikt cilvēkus ar neparastiem dzīvesstāstiem un talantiem – rokdarbu darināšanu, dziedāšanu un pats galvenais – fenomenālu atmiņu. Seniori labprāt stāstīja par savu pagātni – pirmskara laika bērnības atmiņām, par karu un sūro darbu pēc kara. Par spīti tam, ka savu dzīvi visbiežāk apraksta kā smagu un grūtību pilnu, sarunu laikā atausa atmiņā arī gaišie brīži – laiks kopā ar vecākiem, bērnības draugi, dažādi piedzīvojumi un kuriozi, jestrās un skumjās dziesmas, anekdotes un daudz kas cits, piemēram, kā pirmoreiz garšojuši šokolādi vai tomātus, cik daudz pūļu sagādāja tikt pie savas fotogrāfijas.
Vecākā paaudze priecājas, ka šodien viņu dzīves pieredze ir nozīmīga un uzmanības vērta, ka var smieties kopā ar jauniešiem, dziedāt ne vien sev, bet arī citiem par prieku, var saglabāt piemiņu par saviem senčiem un nodot tautas gudrību arī jaunākajai paaudzei. Seniori ir nozīmīgi mūsdienu sabiedrībā kā pagātnes liecinieki un senatnes atspulgi, kā atgādinājums ikvienam, cik cieši mūsu izcelsme un būtība ir saistīta ar dabu.
Daba spēj tik daudz pastāstīt, dot spēku un dziedināt, mācīt un brīdināt. Neapšaubāmi, visa pamatā un pats galvenais katra cilvēka dzīvē ir Dievs.
Dialektoloģijas prakse Rēzeknes novada Silmalas pagasta Kruķos un tikšanās ar ciema vecākajiem iedzīvotājiem bija interesants un izglītojošs piedzīvojums.
Papildu informācija:
Kristīne Juškova
Studiju programmas Filoloģija
(krievu filoloģija) 1. st.g. studējošā