DU III piedalījās Baltijā pirmās konferences „Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” organizēšanā
Aktualizēts 25.02.2013 21:49
Daugavpils Universitātes (DU) Ilgtspējīgas izglītības institūts (III) sadarbībā ar Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Rīga) Ilgtspējīga biznesa centru noorganizēja Baltijā pirmo konferenci „Izglītība ilgtspējīgai attīstībai”, kas notika no 21. līdz 22. februārim Rīgā. Konferences mērķis bija veicināt diskusiju par to, kā efektīvāk integrēt ilgtspējīgas attīstības principus izglītības programmu mācību saturā. III konferencē pārstāvēja Baltijas un Melnās jūras izglītības pētījumu konsorcija (BBCC) prezidente, profesore Ilga Salīte un III direktore asociētā profesore Dzintra Iliško.
Ilgtspēja aptver visdažādākos aspektus un jomas – cilvēks, ekonomika, vide, enerģētika, dzīvesveids, uzņēmējdarbība, ražošana, kultūra un daudzi citi – taču, apskatot katru no jautājumiem atsevišķi, bieži pazūd pati ilgtspējas ideja, kas būtībā nozīmē spēju skatīt jautājumus plašākā kontekstā. Gandrīz ikvienu mācību priekšmetu ir iespējams mācīties ilgtspējīgas attīstības kontekstā. Ilgtspēja ir tādas attīstības vadmotīvs, kas ir būtisks ne tikai Eiropas Savienībā, bet visā pasaulē.
„Ņemot vērā, ka ilgtspējīgas attīstības tematika ir cieši saistīta ar cilvēka vērtībām, attieksmēm, izvēlēm un rīcību jau kopš agras bērnības, ir būtiski šos jautājumus aktualizēt pēc iespējas agrākā vecumā, jo sākt runāt par šiem jautājumiem tikai universitātē ir pārāk vēlu. „Ilgtspēja ir daļa no dzīvesveida un domāšanas, kas jāsāk apgūt ģimenē un jau agrākajos izglītības sistēmas posmos. Domāšana par vidi un atkritumu šķirošana ir viens no vienkāršākajiem piemēriem, kas ir aktīvi iedzīvināti, piemēram, Šveicē un Zviedrijā. Bērni jau no agrīna vecuma ne tikai mājās, bet arī izglītības iestādēs piedalās šajos procesos,” atzīst korporatīvās ilgtspējas konsultante un SSE Rīga lektore Dace Kavasa.
Konferencē „Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” uzstājās eksperti no Zviedrijas, Somijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Latvijas. Konferencē tika apspriesti tādi jautājumi kā:
- Kā integrēt ar ilgtspēju saistītu jautājumu iekļaušanu tradicionālajās mācību programmās?
- Kuri ilgtspējas jautājumi ir būtiskākie nākamajiem biznesa skolas studentiem?
- Ko mēs varam mācīties no kaimiņu – zviedru, somu, baltkrievu – pieejām ilgtspējas mācīšanai skolās?
- Kā ieviest ilgtspējas izglītību formālajā izglītībā?
- Kādas inovatīvas metodes varam izmantot ilgtspējas mācīšanai skolās?
Konferencē tika organizēti arī praktiski semināri, kuros Baltijas valstu skolu pārstāvji varēja iepazīt dažādus labās prakses piemērus par ilgtspējas izglītības mācību metodēm un pieejām.
Konferences iniciators bija SSE Riga Ilgtspējīga Biznesa centrs, kas ar SEB bankas atbalstu darbojas pētniecības, apmācību un ilgtspējīgas darbības popularizēšanas jomās. Konferenci organizēja un finansēja Zviedrijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Zviedrijas Institūtu un DU Ilgtspējīgas izglītības institūtu.
Papildus informācija:
Dzintra Iliško
III direktore
t.: 654 27411
e-pasts: dzintra.ilisko@du.ces.lv