• A- A A+
  • DU rektors A. Barševskis saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas Lielo medaļu

    Aktualizēts 26.11.2015 14:04

    26. novembrī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) rudens pilnsapulces laikā pasniegta LZA Lielā medaļa – akadēmijas augstākais apbalvojums, ko katru gadu piešķir par izciliem radošiem sasniegumiem. Šogad par tās laureātu ir kļuvis LZA akadēmiķis, Daugavpils Universitātes (DU) rektors profesors Dr.biol. Arvīds Barševskis.

    APSVEICAM!

    LZA Lielo medaļu saņēma arī LZA akadēmiķis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (CFI) direktors Dr.habil.phys. Andris Šternbergs.

    LZA mājas lapa vēsta: “Akadēmiķis Dr.biol. Arvīds Barševskis sevi pierādījis kā pasaulē atzīts zinātnieks. Viņa zinātniskais darbs veltīts adefāgo vaboļu (Adephaga) apakškārtas Latvijas un pasaules faunas, taksonomijas un izplatības izpētei.

    Galvenā uzmanība pievērsta skrejvaboļu ģints Notiophilus izpētei. A. Barševskis aprakstījis 34 jaunas sugas no Latvijas, Ķīnas, Krievijas Tālajiem Austrumiem, Filipīnām u.c., tās iegājušas zinātniskajā apritē un pasaules sugu sarakstos. Pirmo reizi publicēta ģints Notiophilus  pasaules faunas sugu bioģeogrāfija, precizētas ziņas par vairāku šīs ģints sugu izplatību. A. Barševskis ir atrisinājis vairākus strīdīgus taksonomiskus jautājumus par dažādu pasaules reģionu faunu, tostarp sugu diagnostikas ziņā vienu no komplicētākajiem reģioniem – Austrumāziju. Izmantotas gan lauku pētījumu metodes, organizējot vairāk nekā 20 ārvalstu ekspedīcijas uz Sibīriju, Tālajiem Austrumiem, Tadžikistānu, Azerbaidžānu, Irānu, Turciju, Madeiras salu, Dienvidspānijas kalniem, Kolas pussalu, gan veicot laboratorijas pētījumus, pielietojot modernas mikroskopijas metodes (konfokālā lāzerskenējošā mikroskopija, digitālā stereomikroskopija), gan DNS izdalīšanu un analīzi. Pirmo reizi šīs ģints sugām DNS izdalīšana veikta no sausa kolekciju materiāla un DNS pētījumi pielietoti kompleksā ar morfoloģiskajiem pētījumiem.

    Publicēto darbu rezultāti balstīti uz 60 muzeju kolekciju datu izpēti un apstrādi. Apstrādātajos kolekciju materiālos autors ir konstatējis jaunas sugas (Ziemeļāfrika un Ziemeļamerika). Īpaša uzmanība veltīta ģinšu Notiophilus un Loricela ķīnas faunas izpētei, par kuru līdz A.Barševska pētījumiem bija ļoti nepilnīga informācija. Autors izstrādājis oriģinālu ģints Notiophilus Ķīnas faunas sugu noteikšanas tabulu. Šāda apjoma pētījums par ģints Notiophilus faunas, taksonomijas un izplatības jautājumiem līdz šim pasaulē nav veikts.

    A. Barševskis par Latvijas adefāgo vaboļu apakškārtu ir publicējis divas monogrāfijas, kurās apkopoti Latvijas adefāgo vaboļu faunas pētījumu rezultāti, kas publicēti vairāk nekā 200 rakstos. Monogrāfijās iekļautas autora izstrādātas oriģinālas sugu noteikšanas tabulas. Otrajā monogrāfijā „Latvijas airvaboles” apkopotas ziņas par 144 Latvijā konstatētajām adefāgajām ūdensvaboļu sugām.

    A. Barševskis publicējis vairāk nekā 200 zinātniskus rakstus, tostarp četras monogrāfijas, izveidojis un vada divus starptautiskās datu bāzēs iekļautus žurnālus – Baltic Journal of Coleopterology un Acta Biologica Universitatis Daugavpiliensis un darbojas 5 starptautisku žurnālu redkolēģijās citās valstīs. A. Barševskis organizējis 6 Starptautiskās konferences „Bioloģiskās daudzveidības aizsardzības problēmas Baltijas reģionā”, 4 Baltijas koleopterologu simpozijus un 15. Eiropas karabidologu sanāksmi Daugavpilī.

    Kā DU rektors (kopš 2007. gada) Arvīds Barševskis  par prioritāti ir izvirzījis zinātnes attīstību, modernizējot pētniecisko bāzi un attīstot cilvēkresursu kapacitāti.”

    Akadēmiķis Dr.habil.phys. Andris Šternbergs ir viens no pazīstamākajiem fiziķiem, kas nodarbojas ar jaunu funkcionālo materiālu un nanotehnoloģiju pētniecības  attīstīšanas sekmēšanu un ir atzīts speciālists cietvielu fizikā un materiālu pētniecībā vispār.

    Papildu informācija:
    DU SSAD
    t. 654 25564

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < September >
    26 27 28 29 30 31 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 1 2 3 4 5 6

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!