DU vēstures studenti guva pieredzi kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā
Aktualizēts 27.10.2014 00:11
Realizējot Eiropas Savienības atbalstītu Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas (ENPI CBC LT-LV-BY European Neighbourhood and Partnership Instrument 2007–2013 Cross Border Cooperation Programme Latvia–Lithuania–Belarus) projektu „Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un popularizēšana Daugavpilī un Grodņā (LLB-2-246 Preservation and Promotion of the Cultural and Historical Heritage in Daugavpils City and Grodno City, D-G HERITAGE), 2014. gada 14.–17. oktobrī 19 Daugavpils Universitātes vēstures studenti un 4 docētāji viesojās Grodņā, Baltkrievijā.
DU pārstāvji piedalījās seminārā „Latgales un Grodņas apkaimes kultūras un vēsturiskais mantojums”, kas tika veltīts Daugavpils un Grodņas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai. Tā bija iespēja satikties un dalīties pieredzē ar kaimiņvalstu vēsturniekiem un novadpētniekiem, salīdzināt zinātniskās pieejas un vēstures pētījumu skolas, novērtēt savas valsts kultūrvēsturisko mantojumu ārzemnieku skatījumā. DU vēsturnieki uzstājās ar ziņojumiem:
- Vitālijs Karpovičs „Сакральное наследие г. Даугавпилс: Церковная гора”;
- Vladislavs Ivanovs „Материальное наследие евреев г. Даугавпилса”;
- Jolanta Šmukste „Культурное наследие Динабургской крепости: человеческое измерение”;
- Agnese Timofejeva „Фольклорное наследие Даугавпилского района: итоги советского периода – современные проблемы”;
- Iveta Bogdanoviča „Нематериальное культурное наследие: Центр устной истории Даугавпилсского университета”;
- Henrihs Soms „Культурное наследие региона в контексте информационного общества: опыт деятельности базы данных „Латгалес дати \ Даты Латгалии””.
Jau pirmajā dienā Grodņa pārsteidza ar savu skaistumu, savdabību un vēsturi. Interesanti, ka Svētā Franciska Ksaverija katoļu baznīca atrodas Karla Marksa ielā, lai gan K. Markss bija viens no marksisma mācības pamatlicējiem un neatzina ne baznīcas institūciju, ne reliģisko mācību. Kā arī katoļu Franciskāņu ordeņa klosteris atrodas Darvina ielā – zinātnieks izstrādāja visa dzīvā radīšanas teoriju, kas pilnībā atšķiras no baznīcas mācības. Šāda simbioze, kad tiek savienots nesavienojamais, norāda uz to, ka Grodņas iedzīvotāji neatsakās no savas vēstures un ar cieņu izturas pret pilsētas dažādajiem aspektiem. Pilsētas centrā atrodas daudzi vēstures pieminekļi.
Brauciena laikā tika apskatītas arī Novogrudokas pilsdrupas, Miras un Nesvižas pilis. Miras pils (UNESCO pasaules kultūras mantojums) ir celta 16. gs. sākumā – ar varenām sienām un torņiem, vīna pagrabu un deju zāli rokoko stilā. Nesviža – magnātu Radzivilu galvenā rezidence – ir 16.–18. gs. pils parka komplekss, kuru veidojis itāļu arhitekts Dž. M. Bernardons. Pils izstāžu un ekspozīciju zāles pārsteidza ar dažādu arhitektūras un interjera stilu iezīmēm.
Adeļskas ciematā DU pārstāvji iepazinās ar Baltkrievijas vienīgo dažādu mūzikas instrumentu, lielākoties pūšaminstrumentu, izgatavotāju – Marjanu Skrambļeviču. Mākslinieks iepriecināja viesus ar koncertu, kurā demonstrēja savu virtuozitāti un meistarību, spēlējot vairākus instrumentus – no stabulītes līdz akordeonam. Pēc muzikālā priekšnesuma mākslinieks aicināja uz savu muzeju, kurā radoši pievēršas instrumentu darināšanai, piešķirot stabulēm dažādu formu (piemēram, zivs) un izmēru.
Par gūto pieredzi izsakām pateicību projekta vadītājam, DU absolventam, vēstures maģistram Artjomam Mahļinam un Daugavpils pilsētas domei!
Papildu informācija:
DU HF Vēstures katedra
e-pasts: vk@du.ces.lv