DU Zinātnes skolā aizritējusi ceturtā 2017./2018. studiju gada nodarbība
Aktualizēts 24.02.2018 10:44
Jau sesto gadu Daugavpils Universitātes (DU) Zinātnes skola uzņem dalībniekus, sniedzot iespēju visiem interesentiem piedalīties bezmaksas lekcijās un praktiskajās nodarbībās, satikt sabiedrībā pazīstamas personības un izcilus zinātniekus, iejusties pētnieku lomā, apgūt pirmās prasmes izmantot mūsdienīgu zinātnisko aprīkojumu, gūt priekšstatu par zinātnisko atziņu izmantojumu ikdienas dzīvē.
2018. gada 17. februārī notika Zinātnes skolas 2017./2018. studiju gada ceturtā tikšanās reize.
Pirmo kopīgo lekciju “Sociolingvistika: valoda sabiedrībā un sabiedrība valodā” vadīja Angļu filoloģijas un translatoloģijas katedras vadītājas p.i., Dr. philol., doc. Ilze Oļehnoviča. Lekcijas sākumā tika skaidrots sociolingvistikas jēdziens un daudzveidīgie sociolingvistikas virzieni. I. Oļehnoviča jauniešu vidū veidoja diskusiju par dažādām sociolingvistikas problēmām, tādējādi demonstrējot valodniecības nozīmi mūsdienās un tās sasaisti ar citām zinātņu jomām.
Otrā nodarbība notika tematiskajās grupās.
- grupā nodarbību “Zāļu formas un zāļu vielu konstruēšana” vadīja Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras lektors, Mg. paed. Andrejs Zaičenko. Nodarbībā jaunieši iepazinās ar zāļu (medikamentu) tapšanas vēstures aspektiem, funkcionālo grupu nozīmi un ietekmi uz savienojumu īpašībām, kā arī ar jaunākajām tendencēm farmācijā. Nodarbības laikā jaunieši veica ķīmiskus eksperimentus.
- grupā nodarbību „Ergonomika un veselība skolēna ikdienā” vadīja Anatomijas un fizioloģijas katedras viesasistente, Bch. ves. aprūpē Jeļena Buiko. Nodarbībā skolēniem lektore stāstīja par stāju un būtiskiem ārējiem faktoriem, kas izraisa stājas problēmas. Nodarbības praktiskās daļas laikā tika pārbaudīts vēderpreses spēks un kājas mugurējās virsmas muskuļu garums. Tika arī izmēģināts propriorecepcijas un līdzsvara treniņš, izmantojot līdzsvara spilvenu un bumbas, kā arī dažādas propriorecepcijas virsmas pēdām.
- grupā nodarbību „Etoloģija – zinātne par dzīvnieku uzvedību” vadīja Biosistemātikas departamenta pētniece, Dr. biol. Inese Kivleniece. Nodarbībā jaunieši uzzināja, kā dzīvnieki mācās, komunicē, meklē barību, izvairās no plēsējiem un sociāli mijiedarbojas. Ilustratīvu piemēru veidā tika skaidrota uzvedības saistība ar dzīvnieka fizioloģiju un anatomiju. Tika apskatīti populārākie fundamentālie etoloģijas pētījumi.
- grupā nodarbību “Gaisa kvalitātes noteikšana ar lihenoindikācijas metodi” vadīja Ģeogrāfijas un ķīmijas katedras docente, Dr. geogr. Santa Rutkovska. Nodarbībā skolēni iepazinās ar vides kvalitātes noteikšanas un monitoringa bioindikācijas metodēm. Vienu no šīm metodēm – lihenoindikāciju skolēni apguva praktiski – veicot pētījumu Daugavpils pilsētas centrā. Iegūtos datus nodarbības dalībnieki analizēja un salīdzināja, tādējādi pilnveidojot zināšanas un prasmes rezultātu apstrādē un interpretācijā, kas ir būtisks posms zinātnisko pētījumu procesā.
- grupā Intelektuālu spēli Trāpi simtniekā! vadīja Dr. philol., pētn. Žans Badins, Dr. philol., pētn. Ilze Kačāne, Dr. philol., pētn. Alīna Romanovska. Nodarbības laikā tika diskutēts par prāta spēles nozīmi cilvēka intelektuālo spēju attīstīšanā un izmantošanu mācību procesā. Skolēni tika iepazīstināti ar spēles kultūras teoriju un tika aicināti iesaistīties vairākās individuālās un komandu prāta spēlēs, kurās darbojoties, jaunieši trenēja savu uzmanību, intuīciju un kritisko domāšanu. Darbojoties komandā, tika trenēta reakcijas ātruma spēja, tādā veidā atklājot, kā iespējams pilnveidot radošo domāšanu un atmiņu.
- grupā nodarbību ,,Personības individuāli tipoloģiskās īpatnības mācību procesā” vadīja Pedagoģijas un pedagoģiskās psiholoģijas katedras lektore, Dr.paed., doc. Jeļena Badjanova. Nodarbībā tika analizēts, kā veidojas personības zinātniskā izpratne, kādas personības individuāli tipoloģiskās īpatnības tiek pētītas sociālajās zinātnēs. Nodarbības turpinājumā skolēni diskutēja par mācīšanās stilu, par problēmsituāciju risināšanu mācību procesā, kā arī meklēja risinājumus veiksmīgākai mācību procesa apguvei, ievērojot ikviena skolēna individuāli tipoloģiskās īpatnības.
Nākamā Zinātnes skolas nodarbība notiks 2018. gada 17. martā!
Tie skolas dalībnieki, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
Papildu informācija:
Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
Vienības iela 13, 219. kab.
Daugavpils, LV-5401
Tel. +371 65425452
E-pasts: zinda@du.ces.lv