Savdabīgs dzīves vērotājs. Antonam Austriņam – 130 (1884 – 1934)
Datums: 10 Feb - 28 Feb
Laiks: Visu dienu
Antona Austriņa daiļrade nav maģistrāla, bet tomēr īpatnēja parādība latviešu literatūras kontekstā, kas spilgti reprezentē XX gadsimta sākuma latviešu rakstnieku literāros meklējumus, mēģinājumus iekļauties Eiropas un pasaules literatūrā, vienlaikus nezaudējot individuālo pasaules skatījumu. Šī autora literārais devums noteikti pelnījis padziļinātu izpēti gan tā specifisko īpatnību dēļ, gan kā fenomens, kas miniatūrā atspoguļo pārmaiņas kopējā kultūras paradigmā un organiski reaģē uz izmaiņām tajā.
Antons Austriņš dzimis 1884. g. 31.janvārī Vecpiebalgas Kakaišos zemnieku ģimenē. Pamatizglītību guvis Vecpiebalgas Upītes pagastskolā un Vecpiebalgas pamatskolā. Tālāk mācījies Rīgā skolotāju seminārā, kā arī Zemstes seminārā Pēterburgā.
1904. gadā sācis strādāt par skolotāju Ģipkā. Piektā gada revolūcijas laikā ticis ievainots 13. janvāra demonstrācijā Rīgā. Vairākus mēnešus pēc revolūcijas apspiešanas pavadījis cietumā. Līdz 1917. g. dzīvojis bez pases, bieži bijis spiests mainīt dzīvesvietu. 1919.g. padomju varas mēnešos strādāja Latvijas Izglītības tautas komisariātā. 1920. – 1923. g. strādāja laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”, pēc tam pilnībā nodevies literāram darbam.
Miris Rīgā, apbedīts Meža kapos.
Izstādes mērķis:
Iepazīstināt bibliotēkas lietotājus un visus interesentus ar ievērojamāko XX gadsimta dzejnieku.
Izmantotie avoti:
Elektroniskie resursi:
- http://lv.wikipedia.org/wiki/Antons_Austriņš
- http://www.letonika.lv/groups/default.aspx?r=3&q=RaimondsPauls&id=2488377&g=1
- http://berelis.wordpress.com/category/recenzijas/antons-austrins-–pazistamais-un-nezinamais/
Izstādes nodaļas:
- Antons Austriņš un viņa laiks
- Antona Austriņa darbi
- Publikācijas periodiskajos izdevumos
Papildus informācija:
Nataļja Zeile
Humanitāro zinātņu lasītavas bibliotekāre
e – pasts: natalja.zeile@du.ces.lv