Humanitārās fakultātes docētāji piedalījās Nordplus programmas projekta “Solis pretī Zviedrijai” partneru seminārā
Aktualizēts 06.05.2014 21:08
2014. gada 27. – 29. aprīlī DU Humanitārās fakultātes (HF) docētāji devās vizītē uz Zviedriju, Jēvles (Gävle) pilsētu, lai piedalītos DU realizētā Nordplus programmas projekta „Solis pretī Zviedrijai” (Ett steg mot Sverige)partneru otrajā seminārā Jēvles Augstskolā (Högskolan i Gävle) Zviedrijā. Seminārs tika organizēts, lai turpinātu programmas produkta – “Darba lapu” zviedru valodas apguvējiem Baltijā un Somijā – izstrādi.
Projekta darba grupā galvenokārt iesaistījušies reģionālo Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zvierijas un Latvijas universitāšu pārstāvji, tādējādi iezīmējot nepieciešamību pētniecisko projektu vienmērīgai sadalei starp galvaspilsētu un reģioniem. Vēl viena būtiska projekta iezīme atšķirībā no citiem Nordplus programmas projektiem – projekts tiek realizēts zviedru valodā.
Darba lapu izstrādē iesaistījušās: Turku lietišķo zinātņu universitātes (Somija) lektores Hilkka Bergmane (Hilkka Bergman) un Minna Björkberg-Suominena (Minna Björkberg – Souminen), Jēvles Universitātes (Zviedrija) docentes Sāra Lungkviste (Sarah Ljungquist),Elizabete Driona (Elisabeth Drion) un Ulrika Sērandere (Ulrika Serrander), Klaipēdas Universitātes (Lietuva) docētājas Virgīnija Jurgaitīte (Virginija Jurgaitytė) un Aušra Mendele (Aušra Mendelė), Tallinas Universitātes lektores – Kristīna Tedremaa-Levorato(Kristine Tedrema – Levorato) un Lisbete Evelīna Hīmae (Lisbet Evelin Hűemäe). No Daugavpils Universitātes partneru seminārā piedalījās HF dekāne, profesore Maija Burima, Svešvalodu centra lektore Aija Jakovele, Svešvalodu centra viesasistente Oksana Filatova.
Semināra ietvaros partneri prezentēja “Darba lapu” saturam izstrādātās tēmas, diskutēja par “Darba lapu” saturu un struktūru. Projekta dalībnieki vienojās par tēmu izkārtojuma secību metodiskajā materiālā un turpmākiem uzdevumiem katram partnerim, kas jāsagatavo uz nākamo partneru semināru.
Semināra rīkotāji bija ieguldījuši lielu iepriekšējās sagatavošanās darbu, lai seminārs notiktu kreatīvā, labvēlīgā gaisotnē, un projekta dalībnieki iepazītu Jēvles Universitātes iespējas, attīstības stratēģiju, novērtētu lielo atbalstu, ko Zviedrijas partneri saņem no universitātes administrācijas. Projekta dalībnieki ar lielu degsmi, ģenerējot jaunas idejas, piedalījās diskusijās, strādāja grupās, dalījās pieredzē, tikās ar universitātes personālu, iesaistījās rīkotāju iniciētajās kreatīvajās aktivitātēs.
Topošās “Darba lapas zviedru valodas apguvei” demonstrēs novatorus svešvalodas apguvei paredzēta mācību metodiskā līdzekļa izstrādes principus: tas būs pieejams e-vidē, tā tapšanai projekta dalībnieki veido vienotu fotogrāfiju datu banku, lai projekta dalībnieki, kas nedzīvo Zviedrijā, varētu mācību materiālā izmantot Zviedrijas ainavas, sadzīves un kultūras visi raksturojošas fotogrāfijas. Ir izplānota arī “Darba lapu” personāžu sistēma: to veido “Darba lapās” izmantoto personu vārdi, viņu vecums, nodarbes, izcelsmes valsts un tml., lai “Darba lapas” vienlaikus būtu ne vien komunikatīvs valodas apguves līdzeklis, bet arī saistošs stāsts par Baltijas un Ziemeļvalstu cilvēku komunikāciju.
Semināra organizētāji aicināja projekta dalībniekus dalīties pieredzē zviedru valodas mācīšanu un piedalīties lekcijā par prakses organizēšanu topošajiem skolotājiem. Lai apspriestu tālākās sadarbības jautājumus, HF dekāne M. Burima tikās ar Jēvles Universitātes Izglītības un Uzņēmējdarbības fakultātes, kurā iekļauta arī Humanitāro zinātņu katedra, dekānu Svanti Brunokeru (Svante Brunåker), Humanitāro zinātņu katedras vadītāju Miu Morbergu (Mia Mårdberg), Erasmus programmas un starptautiskās sadarbības koordinatoriem. Projekta partneru tikšanās rezonanse Zviedrijā un partneru institūcijās:
https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/364172?programid=318
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Komparatīvistikas institūts un Svešvaloducentrs kopīgi izstrādāja projektu ”Ett steg mot Sverige” (Solis pretī Zviedrijai).Nordplus Ziemeļvalstu valodu apakšprogramma iecerēta, lai veicinātu Ziemeļvalstu apguvi bērniem un jauniešiem, kā arī veidotu Ziemeļvalstu valodu mācību materiālus, metožu un stratēģiju izstrādi visu līmeņu izglītības un mācību sistēmās.
Papildu informācija:
Aija Jakovele
Svešvalodu centrs
e-pasts: svesvaloducentrs@du.ces.lv