Ilgtspējīgas izglītības institūta līdzdalība UNESCO LNK organizētajā seminārā
Aktualizēts 27.10.2014 00:14
Š.g. 23.oktobrī Kompetences centrā “Lielvārds” notika UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) organizētais UNESCO Asociēto skolu projekta seminārs “Ilgtspējīga attīstība – no zināšanām uz darbību: Tīklošana, tehnoloģijas un modernas mācīšanas metodes”, kurā piedalījās Ilgtspējīgas izglītības institūta profesore Anita Pipere, asociētā profesore Dzintra Iliško un pētniece Ilona Mičule.
UNESCO Asociēto skolu projekts (UNESCO ASP) ir visilglaicīgākā UNESCO iniciatīva izglītības jomā, kas ir balstīta uz nacionālu un starptautisku skolu sadarbības tīklu izveidi. Tas ir izveidots 1953. gadā kā eksperimentāls skolu tīkls 33 skolās 15 pasaules valstīs. Šobrīd tajā darbojas apmēram 9000 visu līmeņu izglītības iestādes no 180 pasaules valstīm.
UNESCO ASP projekta mērķis ir stiprināt UNESCO ASP skolu tīklu kā efektīvi koordinētu izglītības inovācijas centru, kurā tiek izstrādāti, apkopoti, izvērtēti un tālāk izplatīti „labās prakses” piemēri un jauni mācību materiāli, lai īstenotu kvalitatīvu iekļaujošu izglītību un izglītību ilgtspējīgai attīstībai, ievērojot cilvēktiesību, globālās atbildības, demokrātijas un starpkultūru dialoga principus.
Semināra ievadā UNESCO LNK ģenerālsekretāra p. i. Baiba Moļņika sniedza ieskatu globālajā rīcības programmā “Izglītība ilgtspējīgai attīstībai”, norādot uz UNESCO ASP dalībnieku lomu šīs rīcības programmas mērķu sasniegšanā un akcentējot trīs Latvijas ASP pamattēmu – ilgtspējīgas izglītības, mantojuma izglītības un vērtībizglītības lomu šajā kontekstā.
Semināra turpinājumā prof. A. Pipere un asoc. prof. Dzintra Iliško novadīja lekciju par Daugavpils Universitātes Ilgtspējīgas izglītības institūta izstrādāto metodisko materiālu UNESCO ASP dalībskolām “Ilgtspējīga attīstība – no zināšanām uz darbību” (autores A. Pipere, Dz. Iliško un I. Mičule), kā arī iepazīstināja Latvijas ASP dalībniekus ar Ilgtspējīgas izglītības institūta aktivitātēm saistībā ar skolotāju izglītošanu un pētījumiem ilgtspējīgas izglītības jomā.
Pēc lekcijas paralēli tika novadītas divas radošās darbnīcas, kuru saturs bija orientēts uz ilgtspējīgas izglītības, mantojuma izglītības un vērtībizglītības problemātiku. Radošā darbnīca “Ilgtspējīgas attīstības problēmjautājumi un to risinājumi izglītības sistēmas ietvaros: Visas skolas pieeja izglītības ilgtspējīgai attīstītībai manā skolā (SVID analīze)” skolotājiem un skolu vadītājiem deva iespēju diskutēt par visas skolas pieejas izglītības ilgtspējīgas attīstības ieviešanas iespējām, draudiem, stiprajām un vājajām pusēm gan iekšējā, gan ārējā kontekstā.
Radošā darbnīca “Mantojuma izglītības, cilvēktiesību un vērtībizglītības principi ilgtspējīgas izglītības kontekstā” organiski iekļāvās LNK UNESCO organizētajā pasākumu virknē, kas tika veltīti mantojuma un vērtībizglītībai Latvijā.
Semināra laikā ASP dalībnieki iepazinās arī ar UNESCO IITE pilotprojekta “Mācīšanās nākotnei” pieredzi un konferencē “Jaunie pedagoģijas un kvalitatīvās izglītības izaicinājumi: atvērtie tiešsaistes kursi, mākoņu datu apstrādes un mobilās tehnoloģijas” gūtajiem iespaidiem, kā arī ar UNESCO svinamām dienām un interaktīvajiem mācīšanās materiāliem.
Radošo darbnīcu process un rezultāti uzrādīja skolotāju patiesu ieinteresētību un motivāciju risināt ar ilgtspējīgu attīstību saistītas izglītības jomas problēmas, guva atzinību no dalībnieku puses un vēlreiz apliecināja daudzu pētnieku un pedagogu viedokli, ja arī ilgtspējīgas attīstības un ilgtspējīgas izglītības ideja izdzīvos un tiks attīstīta, tas būs lielākoties pateicoties nelielam skaitam pedagogu, skolu administrācijas un izglītības pētnieku altruistiskām pūlēm, iedvesmojošam entuziasmam un uz sinerģētisku mijiedarbību orientētām aktivitātēm.
Ilgtspējīgas izglītības institūta pārstāves pauž savu pateicību UNESCO LNK par iespēju piedalīties šajā pasākumā un, iespējams, pēdējo reizi šajā statusā pārstāvēt Daugavpils Universitāti Latvijas mērogā, kā uz ilgtspējīgu attīstību un ilgtspējīgu izglītību orientētu institūciju.
Papildu informācija:
Ilgtspējīgas Izglītības Institūts
Prof.Anita Pipere
Asoc. Prof. Dzintra Iliško (29378690)