In memoriam
Aktualizēts 21.05.2020 16:37
AUSTRA VANAGA (05. 09. 1926.–16. 05. 2020.)
Lietainais maijs atnesis skumju ziņu par gaiša cilvēka aiziešanu mūžībā. No mums atvadās pedagoģijas zinātņu doktore, docente Austra Vanaga – viens no vācu valodas mācīšanas stūrakmeņiem, vācu valodas mācīšanas pamatlicējiem Daugavpils Universitātē, toreizējā Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā.
Pēc šīs zemes gaitām cilvēks paliek citu cilvēku piemiņā. Mums, skolotājiem un mācībspēkiem, ir tā privilēģija palikt savu studentu apziņā, palikt kopā ar saviem studentiem vēl ilgi pēc viņu studiju beigām. Tāpat tas notiek ar darbabiedriem – atmiņas ir negaistošas, kaut šobrīd sēras.
Mana kolēģe Austra Vanaga piedzīvojusi apskaužami garu, skaistu, raženiem darbiem piepildītu mūžu. Ikdienas darbs ar studentiem, kas nekad nav vienveidīgs, jo, kaut arī vācu valodas gramatikas likumi ir akmenscieti, tik ļoti dažādas ir studentu personības, kam tie jāapgūst. Jaunatne ir rosinoša, garīgā gaisotne mudina mācībspēkus nodarboties ar pētniecību. Manas kolēģes zinātniskais darbs rezultējies viņas disertācijā „Vācu valodas gramatikas mācīšanas koncepcija pedagoģiskajā augstskolā”. Sarakstītas vairākas mācību grāmatas par vācu valodas gramatikas apgūšanu. Tās domātas gan speciālistiem, proti, studentiem, topošajiem vācu valodas skolotājiem, gan citu specialitāšu studējošajiem. DU svešvalodnieku slengā tā dēvētie nespeciālisti Austrai ilgus gadus bijuši biologi. Viņiem arī domāta mācību grāmata “Kleine Botanik” (Rīga: Liesma, 1966). Pārējās mācību grāmatās skatīti gramatikas jautājumi: „Īsa vācu valodas gramatika” (Rīga: LVU, 1984), “Der Artikel” (Daugavpils: Saule,1995), “Das Adjektiv” (Daugavpils: Saule, 1996). Visas A. Vanagas mācību grāmatas atklāj dziļas vācu valodas zināšanas, latviešu valodas nianšu pārzināšanu un izvērtējumu. Tās ietver mērķtiecīgi sakārtotus vingrinājumus gramatisko prasmju izveidei un attīstībai, valodu interferences parādību izprašanai un kļūdu novēršanai.
A.Vanaga savulaik iesaistījusies arī sabiedrisko pienākumu veikšanā. Piemēram, Latgales Pētniecības institūta zinātniskajā rakstu krājumā “Acta Latgalica” savus rakstus iesniedza gan zinātnieki no Latvijas, gan ārzemnieki. Austra arvien tika pieaicināta tulkošanas darbos.
Katra cilvēka personība ir neatkārtojama. Manā atmiņā Austra paliks kā brīnišķīga kolēģe – patīkama, izpalīdzīga, iejūtīga, saprotoša, kā viena no mūsu katedras(u) patīkamās atmosfēras radītājām un uzturētājām. Šī koleģiālā gaisotne svešvalodnieku katedrā(s) nav zudusi nu jau vairāk kā četrdesmit gadus, kopš tur strādāju.
Austriņ, lai Tavā mūžības ceļā Tevi pavada dzejas vārdi:
Tā gaisma, ko izstaro svece,
Tas gaišums, kas liesmiņā plīvo,
Izplēn, pazūd un gaist.
Bet gaisma, kas cilvēkā dzīvo,
Un siltums, ko izstaro sirds,
Tas nezūd. Tas paliek un mirdz.
(V. Egle)
Lai vieglas smiltis!
Zaiga Ikere
Humanitārās fakultātes kolektīvs izsaka visdziļāko līdzjūtību Austras Vanagas tuviniekiem