• A- A A+
  • Izstādes “Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī. Katiņas slaktiņš” atklāšana Daugavpils Universitātē

    Aktualizēts 15.03.2017 15:48

    Š.g. 21. martā Daugavpils Universitātē tiks atklāta izstāde “VIŅUS NOGALINĀJA AR ŠĀVIENU PAKAUSĪ. KATIŅAS SLAKTIŅŠ”.

    Izstādi sagatavoja Katiņas muzejs, Polijas Armijas muzeja Varšavas nodaļa un Nacionālās piemiņas institūts, bet Latvijā tā tiks parādīta pateicoties Latvijas Kara muzeja, Daugavpils Universitātes un Polijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstam.

    Izstāde „They were shot in the back of the head” [“Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī”] pirmo reizi tika parādīta pagājušā gada septembrī Tallinā un Tartū, februārī Rīgā, kur tā guvusi cildinošas atsauksmes. Izstāde atklāj, kas bija un kas ir Katiņa: padomju okupācijas laikā pastrādātā poļu genocīda zīmīgs simbols, faktu sagrozīšanas un melu simbols,  notikumu noklusēšanas nozieguma simbols starptautiskajā arēna un patiesības uzvaras simbols, poļu inteliģences, dažādu tautību un ticību II Polijas Republikas pilsoņu iznīcināšanas simbols un cilvēciskā, tautas un valsts mēroga drāmas simbols.

    Katiņas noziegums  pastrādāts pēc 1939. gada 17. septembra PSRS agresijas pret Poliju, kad NKVD vienības 1940. gada pavasarī nošāva aptuveni 22 tūkstošus padomju gūstā kritušo Polijas karavīru un civilpersonu. Šis slaktiņš atstāja dziļas pēdas Polijas vēsturē. Saskaņā ar Lavrentija Berijas 1940. gada 5. marta lēmumu visi gūstekņi, kuri atradās apcietinājumā speciālajās nometnēs Kozeļskā, Starobeļskā, Ostaškovā un cietumos Rietumukrainā un Rietumbaltkrievijā, tika atzīti par “padomju varas ienaidniekiem”. Aprīlī uzsāktā gūstekņu apšaušana turpinājās līdz maija vidum.

    Katiņas noziegums nebeidzās tikai 1940. gadā. Tikpat būtiski ir noziegumi, kas tika pastrādāti pēc Katiņas slaktiņa – represijas pret gūstekņu ģimenēm, izsūtījumi, kā arī padomju genocīda noklusēšana starptautiskajā arēnā daudzu gadu garumā. Masveida apšaušana bija grūtās Polijas vēstures zem padomju okupācijas sākums. Tikai pēc 50. melu gadiem patiesība par Katiņu, – vārda visplašākajā nozīmē,- atrada savu vietu Katiņas muzejā.

    Sākot ar 21. martu ar šo Polijas vēstures traģisko lappusi varēs iepazīties arī Daugavpils iedzīvotāji.

    Papildu informācija:
    DU SSAD
    E-pasts: ssad@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < November >
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!