Izstrādāta jauna luminiscējoša polimērmateriāla iegūšanas metode
Aktualizēts 15.10.2012 13:03
Daugavpils Universitātē ir izstrādāta un iesniegta patentēšanai jauna luminiscējoša polimērmateriāla iegūšanas metode, kas ļauj iegūt elektrovadošu kopolimēru (atšķirībā no polimēra, kurš sastāv no viena fragmenta, kopolimērs sastāv no diviem fragmentiem) ar intensīvu luminiscenci un, atkarībā no izejvielu proporcijām, ar krāsu no baltas līdz sarkanai. Luminiscences krāsas maiņa uzskatāma par šī materiāla priekšrocību, jo tā dod iespēju ar izmantotās izejvielas daudzumu regulēt polimērmateriāla optiskās īpašības, pielāgojot to lietošanas vajadzībām – radīt baltas, dzeltenas, oranžas vai sarkanas krāsas gaismas avotus.
Minētā metode pielietojama materiālzinātnes un spektroskopijas nozarē, un jaunu luminiscējošu materiālu izstrādei, izmantojot jaunizstrādātu luminiscentu polimēru uz polivinilkarbazola bāzes, kura klātbūtne nodrošina elektrovadītspēju.
Izstrādātais kopolimērs var tikt pielietots jaunu elastīgu spīdošu materiālu izstrādei elektrofotogrāfijā, displeju, gaismas avotu, sensoru, diožu lāzeru ražošanā un citās jomās, kurās nepieciešams nodrošināt intensīvu oranžas vai sarkanas krāsas luminiscenci, pārveidojot elektrisku enerģiju gaismā, piemēram, dažādu elektroluminiscējošu ierīču (OLED diodes, monitori u.c.) konstruēšanai, jo, sakarā ar arvien pieaugošo pieprasījumu pēc šādām tehnoloģijām to lielo priekšrocību – ekonomiskuma, elastīguma, augstās intensitātes un krāsu spilgtuma dēļ, pasaulē šobrīd notiek intensīva OLED saturošu gaismas avotu, displeju un citu ierīču ražošanas attīstība.
Zinātnieku grupa strādā Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansētā projekta „Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescentu materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai” ietvaros, kura mērķis ir veicināt cilvēkresursu piesaisti zinātnei.
Projektu realizē Daugavpils Universitāte sadarbībā ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu. Projekta īstenošana norisināsies līdz 2012.gada 30.novembrim. Tā kopējās izmaksas – 720 000 latu, tai skaitā: ESF finansējums 85% un valsts budžeta finansējums 15%.
Projekta vienošanās numurs: 2009/0205/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA/VIAA/152.
Papildus informācija:
Jeļena Kirilova, projekta zinātniskā vadītāja
e-pasts: jelena.kirilova@du.ces.lv,
tālr.: +371 28242873