Jaunas grāmatas DU Bibliotēkā
Aktualizēts 28.01.2014 11:24
2013. gadā DU Bibliotēkas krājums papildinājies ar 734 jaunām grāmatām. Grāmatu skaitā ir DU Akadēmiskā apgāda „Saule” izdotās grāmatas, dāvinājumi no Latviešu valodas aģentūras, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Latvijas Universitātes, Latvijas Zinātņu akadēmijas, the Nippon Foundation (Japāna) u.c. organizācijām, kā arī DU docētāju un studentu dāvinātas grāmatas. Jaunās grāmatas palīdzēs DU docētājiem un studentiem studijās.
Aicinām iepazīties ar dažām jaunām grāmatām.
Literatūra un kultūra: process, mijiedarbība, problēmas. Centrs-perifērija kultūrā.Izdevējs: DU Akadēmiskais apgāds „Saule”.
Rakstu krājumā iekļauto publikāciju autori ar daudzveidīgu metodoloģiju starpniecību dažādu humanitāro un sociālo nozaru jomās vai starpdisciplinārā aspektā pievēršas jautājumam par „centra” un „perifērijas” vēsturisko un mūsdienu izpratni.
“Atkusnis” kā padomju kultūras fenomens. Izdevējs: DU Akadēmiskais apgāds „Saule”.
Kārtējais Komparatīvistikas institūta sagatavotais almanahs ir veltīts vienam no visneparastākajiem padomju vēstures periodiem – „Atkušņa” laikam. Almanahā iekļautie raksti tapuši, balstoties uz referātiem, kas tika nolasīti konferencēs: „Atkusnis kā kultūras parādība: krievu-latviešu kontakti” un „A. Solžeņicina garstāstam “Viena diena Ivana Deņisoviča dzīvē” 50 gadi: viena diena laikmeta kontekstā”.
Juris Soms: Gravu morfoloģija Austrumlatvijā. Izdevējs: LU Akadēmiskais apgāds.
Monogrāfija veltīta gravu morfoloģijai, to veidošanās un izvietojuma likumsakarībām Austrumlatvijā. Gravu erozija ir viens no virsmu veidojošo nogulumu pārneses un akumulācijas procesiem, kas nodrošina grunts materiāla transportu uz zemāk novietotiem hidrogrāfiskā tīkla elementiem, tajā skaitā upēm, un tādējādi tas ir būtisks smilts un grants aluviālā tipa atradņu veidošanās process Latvijā.
Grāmatā analizētās likumsakarības ir nozīmīgas lineārās erozijas procesu izpratnei un izmantojamas gravu veidošanās un attīstības prognozēm nākotnē. Izdevums ir sagatavots kā izziņas avots pētniecībā, studijām un interesentiem par ūdens erozijas procesu norisi un fluviālo reljefa formu attīstību.
Aivars Markots: Plakanvirsas pauguru reljefs Austrumlatvijas augstienēs. Izdevējs: LU Akadēmiskais apgāds.
Grāmatā sniegts plašs skatījumu uz plakanvirsas pauguru izvietojumu Latvijā, to veidošanās paleoģeogrāfisko un īpaši plakanvirsas pauguru virsējo daļu sedzošo mālu iegulu veidošanās apstākļiem.
Plakanvirsas pauguri ir vieni no savdabīgākajiem kontinentālā segledāja veidojumiem pleistocēna apledojumu klātajās teritorijās. Tie izplatīti galvenokārt salveida akumulatīvi glaciostrukturālajās augstienēs, kas raksturojas ar visizteiktāko ledāja radīto zemes virsas saposmojumu un ledāja nogulumu mozaīkveida izplatību. ĢIS vidē sagatavotie dati par šo pauguru novietojumu un morfoloģiskajiem un uzbūves rādītājiem var kalpot citiem pētniekiem kā avots augstieņu reljefa izcelsmes detālākai izpētei.
Austra Stinkule, Ģirts Stinkulis: Latvijas derīgie izrakteņi. Izdevējs: LU Akadēmiskais apgāds
Monogrāfija veltīta derīgajiem izrakteņiem Latvijā – to izzināšanas vēsturei, zemes dzīļu resursu daudzveidībai un izplatības galvenajām likumsakarībām, derīgo izrakteņu izpētei un nozīmīgākajām atradnēm. Izdevums sniedz plašu pārskatu par izmantojamiem, kā arī mazizplatītiem un problemātiskiem derīgajiem izrakteņiem, tas iecerēts kā nozīmīgs izziņas avots pētniekiem, studentiem un citiem interesentiem.
Lībieši. Vēsture, valoda un kultūra. Izdevējs: “Līvõ Kultūr sidām”
Rakstu krājums par lībiešu vēsturi un mūsdienām, par kultūras un valodas attīstības procesiem, kā arī literatūras, mākslas un mūzikas dzīvi ir tapis Latvijas, Igaunijas, Somijas un Vācijas zinātnieku kopdarbā. 2011. gadā tas nāca klajā Igaunijā, bet tagad sāk ceļu pie latviski lasošajiem. Lai šī grāmata paliek kā uzmanības apliecinājums lībiešu tautai un tās radītajām garīgajām bagātībām. Lībiešu valoda nu vairs skan tikai retumis. Tad varbūt tieši mākslas valoda kļūst par saziņas formu, kas mūsdienu lībietim ļauj atpazīt savu identitāti, bet apkārtējai pasaulei bez valodu barjeras iepazīt lībiešus?
Valodas situācija Latvijā: 2004-2010. Izdevējs: Latviešu valodas aģentūra
Šajā kopsavilkumā apkopoti nozīmīgākie pētījuma „Valodas situācija Latvijā: 2004–2010” (2011) secinājumi un Latvijas valodas politikas īstenošanas rezultāti.
Konspek¬tīvi atspoguļoti dati un fakti par Latvijas valodas situāciju no 2004. gada līdz 2010. ga¬dam, ņemot vērā valodas situācijas attīstības vēsturisko gaitu. Norādīts sasniegtais valo¬das politikas īstenošanā, kā arī parādītas galvenās problēmas valodas politikas ieviešanā un latviešu valodas kā valsts valodas konkurētspējas nodrošināšanā. Īsa informācija sniegta par šādām pētījumā aprakstītajām tēmām: valodas politika Latvijā un latviešu valoda ES, valodu prasme, lietojums un lingvistiskā vide Latvijā, valsts valodas lietojums sabiedriski nozīmīgākajās sociolingvistiskajās jomās (valsts un pašvaldību administrā¬cijā, izglītībā, plašsaziņas līdzekļos un pakalpojumu jomā), latviešu valoda globalizācijas apstākļos.
Sīkāku informāciju par visiem 2013. gada grāmatu jaunieguvumiem DU Bibliotēkā var skatīt http://du.ces.lv/lv/biblioteka/jaunieguvumi
Papildus informācija:
Anita Mukāne
DU Bibliotēka
Krājuma veidošanas un kataloģizācijas sektors
Vienības iela13 – 119
e-pasts: anita.mukane@du.ces.lv