Jaunieši izvēlas zinātni!
Aktualizēts 26.02.2013 21:52
Sestdien, 2013. gada 23. februārī, Daugavpils Universitātē bija lieli svētki – savu darbību uzsāka Zinātnes skola. Pirmajā nodarbībā piedalījās 150 skolēni no Daugavpils, Jēkabpils, Krāslavas, Preiļu, Rēzeknes, Salas, Salienas, Špoģu, Vārkavas, Viļānu un citām skolām. Tie visi ir jaunieši, kuri ir izvēlējušies atklāt zinātnes pasauli un, iejūtoties jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidrot, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināt jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem.
Zinātnes skolas atklāšanā klātesošos uzrunāja Daugavpils Universitātes zinātņu prorektore, asociētā profesore Inese Kokina. Savā uzrunā viņa, neslēpjot prieku par jauniešiem, kuri domā par savu nākotni un savām zināšanām, apsveica topošos zinātniekus un novēlēja veiksmi.
Zinātnes skolas 1. nodarbības lekciju „Zinātne – tas ir interesanti!?” vadīja universitātes rektors, akadēmiķis Arvīds Barševskis. Uzsākot savu lekciju, saistošā un atraktīvā stāstījumā A. Barševskis pastāstīja par savu pieredzi ceļā uz zinātni, atklāja, cik nozīmīga cilvēka nākotnes veidošanā ir motivācija. Kā pastāstīja universitātes rektors, jau mācoties skolā viņš ir vēlējies kļūt par biologu, tāpēc, iestājies Daugavpils Universitātē (toreiz Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā), ieguvis augstāko izglītību, turpinājis studijas aspirantūrā Maskavā un tagad, strādājot savā jomā, veic pētījumus kopā ar pasaules mēroga zinātniekiem. Turpinājumā, mudinot jauniešus pārdomāt, kas ir zinātne, A. Barševskis vienkāršā un saprotamā veidā, izmantojot ikdienā sastopamus piemērus, jauniešiem izskaidroja, kā rodas zinātne, kas ir eksperiments, kā to realizē, kas ir zinātniskais darbs un zinātniskās metodes, kas ir hipotēze, ideja, mērķis u.c. Ar smaidu sejā A. Barševskis savā stāstījumā atklāja, ka zinātniekam ir jābūt arī mazliet trakam, jo nereti tieši neiedomājamākās idejas kļūst par pasaules apbrīnas vērtiem zinātniskajiem atklājumiem.
Zinātnes skolas pirmās nodarbības turpinājumā jaunieši, atbilstoši viņu interesēm, iesaistījās praktiskajās aktivitātēs dabaszinātņu, humanitāro un sociālo zinātņu darba grupās. Kopumā darbojās 7 grupas.
Jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar Humanitārās fakultātes docētājiem un uzzināja par filologu un vēsturnieku ikdienu, zinātniskā darba specifiku šajā jomā, par salīdzināmajām metodoloģijām valodas, literatūras un kultūras pētījumos, noskaidroja, kas ir ekspedīcija, kā arī noklausījās zinātnieku stāstījumus par kurioziem, kuri nereti tiek piedzīvoti dažādu pētījumu veikšanas laikā. Skolēni, kurus interesē dabaszinātnes, tikās ar universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes docētājiem. Strādājot kopā ar pieredzējušajiem universitātes pētniekiem, jauniešiem bija iespēja iepazīt arī pašlaik zinātniskajā pasaulē pieejamo vismodernāko aprīkojumu, kas atrodas DU laboratorijās. Praktiskajā nodarbībā bioloģijā tika noteikti zivs parazīti, uzzināts, kā tiek izdalīts ģenētiskais materiāls, kā tiek veiktas analīzes, kā notiek klonēšana, kāda veida lamatas tiek izmantotas kukaiņu ķeršanai utt. Skolēni, kuri darbojās fizikas jomā, uzzināja par eletromikroskopa un atomspēka mikroskopa darbību, mēģināja arī paši sagatavot paraugus nepieciešamajiem pētījumiem ar minēto aprīkojumu. Pirmajā praktiskajā nodarbībā vides zinātnēs jauniešiem tika dota iespēja veidot kartes, izmantojot modernās ģeogrāfijas informācijas sistēmu (ĢIS). Savukārt tie Zinātnes skolas dalībnieki, kurus interesē sociālās zinātnes, noskaidroja, kāda ir sociālo zinātņu specifika, kāda ir tiesību loma sabiedrībā, kā arī to, kādas ir nākotnes perspektīvas.
Foto galerija: 23.02.2013. Daugavpils Universitātes Zinātnes skolas 1. nodarbība
Nodarbības DU Zinātnes skolā notiek vienu reizi mēnesī, un tās vada DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā tās dalībnieki piedalās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejūtas pētnieka lomā, pētī kādu sev interesējošu tēmu dziļāk, kas var palīdzēt izvēlēties profesiju, kā arī mācās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notiek bezmaksas. Tie skolas dalībnieki, kuri būs apmeklējuši vairāk nekā 50% nodarbību, saņems sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
Nākošā DU Zinātnes skolas nodarbība notiks 23. martā.
Papildus informācija:
Daugavpils Universitātes Zinātņu daļa
Vienības ielā 13, 219. kab.
Daugavpils, LV-5401
Tel. +371 65425452
E-pasts: zinda@du.ces.lv