Kredīti studentiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu SEB bankā
Aktualizēts 29.09.2016 09:34
Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.
– Cik viegli ir saņemt kredītu mācību maksas segšanai un kredītu ikdienas izdevumiem?
– Kredītu ar valsts galvojumu var saņemt tikai Latvijā akreditēto augstskolu studenti, kā arī akreditēto programmu studenti ārzemēs. Turklāt students var saņemt gan mācību kredītu – līdzekļus mācību maksas izdevumu segšanai, gan studējošā kredītu – līdzekļus ikdienas izdevumu segšanai mācību laikā. Mācību kredītu banka reizi semestrī pārskaita uz augstskolas kontu – kredīta maksimālā summa nedrīkst pārsniegt noteikto mācību maksu. Studējošā kredīta līdzekļus students saņem uz savu kontu reizi mēnesī, izņemot jūliju un augustu – un summa nedrīkst pārsniegt 170,74 eiro, ja jaunietis mācās Latvijā.
Ja ir atbilstošs galvotājs un ja students izvēlējies akreditētu programmu, nekas netraucē saņemt aizdevumu.
– Kādēļ vajadzīgs galvotājs
-Kredīts ar valsts galvojumu paredzēts studentiem, kuri nestrādā un kuriem nav ienākumu, lai apmaksātu mācības. Tādēļ studentam obligāti nepieciešams galvotājs – jebkura pilngadīga fiziska persona ar regulāriem ienākumiem ne zemākiem par minimālo algu. Ja galvotājam ir kredīti, tad visu saistību izmaksas nedrīkst pārsniegt 40% no ienākumiem. Fiziskas personas galvojuma vietā kā nodrošinājums var kalpot nekustamais īpašums vai vērtspapīri. Galvojums nav vajadzīgs studentiem – bāreņiem vai bez vecāku aizgādības palikušajiem, kas nav sasnieguši 24 gadu vecumu, kā arī personām ar 1. vai 2.grupas invaliditāti
– Cik ilgu laiku tas aizņems?
– Lai saņemtu studiju vai studējošo kredītu ar valsts galvojumu, studentam sākumā jāiesniedz pieteikums savā mācību iestādē. Pēc pozitīvas atbildes saņemšanas, studentam un galvotājam (nav obligāti kopā) ir jāierodas jebkurā SEB bankas filiālē, ņemot līdzi pasi vai ID karti. Tur tiks noskaidrots, vai galvotājs der, un, ja viss ir kārtībā, pieteikuma izskatīšana neaizņems ilgāk par divām darba dienām.
– Kredītu var saņemt pirms vai pēc iestāšanās augstskolā?
– Lai pretendētu uz kredīta saņemšanu, jaunietim jābūt uzņemtam augstskolā – tieši savā augstskolā ir jāiesniedz kredīta pieteikums. Tālāk jādodas uz banku, uz kurieni augstskola pārsūta datus par to, ka šis cilvēks ir patiešām uzņemts.
Uzziņai
Jau septiņus gadus pēc kārtas tiesības izsniegt studentiem kredītus ar valsts galvojumu iegūst SEB banka, kura arī šogad ir uzvarējusi Finanšu ministrijas konkursā un gatava piedāvāt jauniešiem 35 miljonus kredītiem. Procentu likme – sešu mēnešu EURIBOR plus 2,5%. SEB banka piedāvā jauniešiem gan studiju kredītu (līdzekļus mācību maksas segšanai Latvijas akreditētajās augstskolās vai ārzemēs), gan studējošo kredītu (līdzekļus ikdienas izdevumu segšanai studiju laikā). Līgums par mācību kredīta saņemšanu Latvijā rudens semestrī ir jānoslēdz līdz šī gada 1. novembrim.
– Vai ir iespējams saņemt kredītu studijām neklātienes nodaļā?
– Kredītu mācību maksas segšanai var saņemt kā dienas nodaļas studenti, tā arī vakara un neklātienes nodaļu studenti. Savukārt kredītu ikdienas izdevumu segšanai var saņemt tikai dienas nodaļas studenti.
– Jūs sakāt, ka ir iespēja saņemt kredītu mācībām ārzemēs. Vai tas ir sarežģīti un vai apmaksās visu mācību summu?
– Studiju un studējošo kredītu noformēšanas procesu ārzemju augstskolās koordinē Izglītības un zinātnes administrācija – tas ir sarežģītāks un aizņem vairāk laika. Šāda kredīta summa nedrīkst pārsniegt augstskolas mācību maksu, kā arī nedrīkst būt lielāka par 21 344 eiro vienai programmai vai 28 458, ja students apgūst uzreiz vairākas programmas.
Lēmumu par kredīta izsniegšanu mācībām ārzemēs pieņem speciāli izveidota Izglītības ministrijas komisija. Tā arī lemj, kāda var būt kredīta summa ikdienas izdevumiem, tā kā tas ir atkarīgs no dzīves izmaksām katrā konkrētā valstī. Komisija izskata pieteikumu 30 dienu laikā pēc tā saņemšanas.
Daži skaitļi
2015. gadā SEB banka izsniedza studentiem 1818 kredītus par kopējo summu 8,5 miljoni eiro, no kuriem 80% bija kredīti mācību maksas segšanai, bet 20% – studējošo kredīti ikdienas izdevumiem. Vidējā studiju kredīta summa pagājušogad bija apmēram 4 700 eiro, bet studējošo kredītam – apmēram 4 500 eiro. 104 jaunieši izvēlējās studijas ārzemju augstskolās.
– Kā notiek kredīta atmaksa?
– Tie, kas saņēmuši kredītu mācību apmaksai, sāk atmaksu 11 mēnešus pēc augstskolas pabeigšanas. Studiju laikā nav jāmaksā ne procenti, ne pamatsumma. Tie, kas saņēmuši studējošo kredītu ikdienas izdevumiem, studiju laikā maksā tikai procentus, bet pamatsummu sāk atgriezt arī tikai 11 mēnešus pēc augstskolas absolvēšanas.
Ja students pārtrauc studijas pēc paša vēlēšanās vai arī tiek atskaitīts par nesekmību, pēc trim mēnešiem viņam ir jāsāk pamatsummas un procentu atmaksa. Kredītus, kuru kopējā summa pārsniedz 1 423 eiro, aizņēmējs atmaksā 10 gadu laikā. Ja kopējā kredītu summa nepārsniedz 1 423 eiro, tas jāatmaksā 5 gadu laikā.
– Kādi atvieglojumi kredīta atmaksai pieejami ar valsts galvojumu?
– Atvieglojumi paredzēti periodam, kad aizņēmējs jau ir pabeidzis augstskolu, uzsācis darba gaitas un sācis atmaksāt aizdevumu. Piemēram, pamatsummas un procentu maksājumi tiek atlikti uz grūtniecības un bērna kopšanas atvaļinājuma periodu. Turklāt valsts sedz 30% no studējošo kredīta (līdzekļi ikdienas izdevumu segšanai studiju laikā) aizņēmējiem, kuri pabeiguši augstskolu ar diplomu, ja aizdevuma atmaksas laikā viņiem piedzimst bērns.
Uz diviem gadiem tiek atlikta pamatsummas un procentu atmaksa, ja aizņēmējs saņem bezdarbnieka statusu. Turpinot studijas akreditētā programmā, kredīta atmaksa tiek atlikta uz studiju laiku.
– Kas notiks, ja students nespēs segt savas kredītsaistības?
– Tieši tāpēc vajadzīgs galvotājs. Ja aizdevuma ņēmējs pats nevar segt savas saistības, kredīta atmaksa gulsies uz galvotāja pleciem. Ja arī galvotājs nespēs atmaksāt aizdevumu, pieslēdzas valsts. Taču mūsu praksē ir ļoti nedaudz gadījumu, kad studenti pārstāj maksāt kredītus.
Informāciju sagatavoja žurnālists Jānis Meistars.
Par kredītu noformēšanas procesu Daugavpils Universitātē lasi šeit.
Sīkāk par kredītiem, klikšķinot uz banera.
Papildu informācija:
Jānis Kudiņš
Starptautisko un sabiedrisko attiecību daļa
Vienības ielā 13, 215. kab.
t.: 654 25564
e-pasts: janis.kudins@du.ces.lv