Norisinājās Daugavas pavasara palu dreifa ekspedīcija
Aktualizēts 23.04.2013 23:11
2013. gada 22. aprīlī Daugavas vidusteces Kraujas-Dunavas posmā norisinājās tradicionālā Daugavas pavasara palu dreifa ekspedīcija, kuru kopīgi organizēja Daugavpils Universitātes (DU) Ģeogrāfijas un ķīmijas katedra un Ekoloģijas institūts. Tās mērķis bija noskaidrot Daugavas palu ūdens masu kustības ātruma un fizikālo, ķīmisko un bioloģisko parametru mainību upes tecējumā, tām plūstot cauri Daugavpilij un tālāk lejup pa straumi. Ekspedīciju vadīja docents Dāvis Gruberts. Tajā piedalījās pētniece Jana Paidere, asistents Edgars Iliško un Vides zinātnes bakalaura 3. kursa studenti Kristiāna Siliņa un Igors Kormiļcevs.
Dreifam pa Daugavu tika izmantota 2007. gadā DU konstruētā dreifējošā zinātnisko pētījumu platforma “Aventura”, kas sastāv no piepūšama jūras glābšanas plosta un airu laivas un ir aprīkota ar dažādām ierīcēm un mērinstrumentiem straumes ātruma, upes dziļuma un ūdens masu fizikālo, ķīmisko un bioloģisko parametru mērījumiem in situ (uz vietas), kā arī dažādu paraugu ievākšanai dreifējošajās ūdens masās.
Ekspedīcija sākās ap pulksten 7.30 pie Kraujas un noslēdzās ap pulksten 18.00 pie Dunavas pārceltuves. Tā norisinājās ideālos laika apstākļos, platformai nepārtraukti dreifējot lejup pa straumi ar vidējo ātrumu 5.8 km stundā. Nepilnu 11 stundu laikā tika veikta 62 km gara distance, ievākti vairāk nekā 60 Daugavas ūdens paraugi fitoplanktona, zooplanktona un biogēnu analīzēm, veikti nepārtraukti straumes ātruma un upes dziļuma mērījumi, regulāri noteikta ūdens masu temperatūra, elektrovadītspēja, izšķīdušā skābekļa daudzums, duļķainība u.c. parametri, kā arī iegūti dati par platformas atrašanās vietu jebkurā laika momentā. Pa ceļam tika veikti arī Daugavas, Līksnas un Ilūkstes palienēs pulcējošos gājputnu baru novērojumi un applūdušo teritoriju fotografēšana.
Papildus informācija:
Dāvis Gruberts
DU Ģeogrāfijas un ķīmijas katedra
e-pasts: davis.gruberts@du.ces.lv