• A- A A+
  • Noslēdzies Daugavpils Universitātes „Zinātnes skolas” piektais studiju gads

    Aktualizēts 03.04.2017 14:33

    2017. ada 1. aprīlī savu darbību šajā studiju gadā noslēdza “Zinātnes skola”, kura notika jau piekto gadu. Sešu mēnešu laikā jaunieši no Daugavpils, Krāslavas, Preiļu, Vaboles, Līvānu un citām skolām atklāja zinātnes pasauli un iejutās jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidroja, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināja jaunus un interesantus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem.

    Šajā laikā jauniešiem tika dota iespēja iepazīties ar kolorītiem un interesantiem vieslektoriem no dažādām organizācijām, kā arī no Daugavpils Universitātes: Zinātnes skolas 1. nodarbību Kā paveikt lielas lietas?” vadīja SIA “DK projects” īpašniece un vadītāja Daina Kriviņa, kura dalībniekus iesaistīja diskusijā par veiksmīga cilvēka raksturojošām pazīmēm, kā arī par katra motivāciju kļūt vēl veiksmīgākam. Savukārt otrajā nodarbībā lekcijā „Zinātne un bizness” Zinātkāres centra “Zinoo” vadītājs Pauls Irbins diskutēja ar skolēniem un demonstrēja piemērus, kā mūsdienās gudri un attapīgi zinātnieki spēj pārvērst savus pētījumus un idejas veiksmīgā biznesā. Trešajā nodarbībā DU SZF Tiesību katedras profesors Vitolds Zahars skolēnus iepazīstināja ar tiesību jomas specifiku, īpašu uzmanību pievēršos krimināltiesību nozīmei un aktualitātei. Ceturtajā DU Zinātnes skolas nodarbībā saistošu un aizraujošu lekciju „Pareiza stāja” vadīja Daugavpils Universitātes Anatomijas un fizioloģijas katedras docētāja Zenta Piscova. Piektajā nodarbībā starptautisko projektu un biznesa attīstības vadītāja Tatjana Titareva lekcijā „Starpkultūru komunikācija” Zinātnes skolas dalībniekiem aizrautīgi stāstīja par dažādu kultūru īpatnībām, nozīmi to pārzināšanā, lai veidotu veiksmīgu komunikāciju un attīstību sadarbību dažādās jomās.

    Zinātnes skolas ietvaros darbojās 5 grupas. Praktiskajās nodarbībās jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām un sociālajām zinātnēm, tikās ar Humanitārās, Sociālo zinātņu, Mūzikas un mākslu fakultātes, Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētniekiem, docētājiem un uzzināja par filologu, vēsturnieku, ekonomistu, psihologu, juristu, mākslinieku ikdienu,  piemēram, par detektīva transformāciju mūsdienu kultūrtelpā, par pareizu svītrukodu lasīšanu, par tiesību lomu mūsdienu sabiedrībā, psiholoģijas nozīmi ikdienā, centās izzināt savu nākotnes profesiju, iejusties keramiķu profesijā, kā arī dzirdēja dažādus kuriozus, kuri nereti tiek piedzīvoti pētījumu veikšanas laikā.

    Skolēni, kurus interesē dabaszinātnes, tikās ar universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes, Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta pētniekiem un docētājiem. Strādājot kopā ar pieredzējušiem universitātes pētniekiem un docētājiem, jauniešiem bija iespēja iepazīt arī pašlaik zinātniskajā pasaulē pieejamo vismodernāko aprīkojumu, kas atrodas DU laboratorijās. Praktiskajās nodarbībās tika apgūtas meteoroloģisko instrumentu izmantošanas iespējas, iepazīta ģeologu darba specifika un nozīme, veikti saistoši pētījumi un eksperimenti fizikā un ķīmijā, apgūtas iemaņas programmēšanā, izzināta akvakultūru daudzveidība, kā arī  uzzināts, kas ietekmē stāju, kā paši to var uzlabot.

    Zinātnes skolas pēdējā tikšanās dienā 1. aprīlī pēc praktiskajām nodarbībām, kuras interesanti un aizrautīgi vadīja Mutvārdu vēstures centra krājuma glabātāja Maija Grizāne, Dabaszinātņu un tehnoloģiju institūta profesors Artūrs Škute un Latgales Zoodārza direktors Mihails Pupiņš, notika kopīgā nodarbība “Vēsturiskās arhitektūras īpašā pievilcība – kā to izlasīt un pazīt” DU Mākslas zinātņu institūta pētnieka Ilmāra Dirveika vadībā. Skolēniem bija iespēja uzzināt interesantas nianses par arhitekta profesiju, kā arī izzināt vēsturisko ēku arhitektūras specifiku. Pētnieks Ilmārs Dirveiks demonstrēja skolēniem uzskates materiālus no dažādu vēsturisko ēku izpētes atradumiem, par kuriem skolēni izrādīja lielu interesi un uzdeva jautājumus.

    Pēc kopīgās  nodarbības notika svinīgs Zinātnes skolas 5 noslēgums, kurā DU Zinātņu prorektore, prof. Inese Kokina  izteica prieku par motivētiem jauniešiem, apsveica topošos zinātniekus un novēlēja veiksmi mācībās, kā arī aicināja 12. klašu skolēnus turpināt izglītoties Daugavpils Universitātē, savukārt 10.-11. klašu skolēnus mudināja pieteikties „Zinātnes skolas” nodarbībām nākamajā studiju gadā.

    Nodarbības DU Zinātnes skolā notika vienu reizi mēnesī, un tās vadīja DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā tās dalībnieki piedalījās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistījās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejutās pētnieka lomā, kā arī mācījās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notika bezmaksas. Tie skolas dalībnieki, kuri apmeklēja vairāk nekā 50% nodarbību, saņēma sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
     
    Paldies visiem pētniekiem, profesoriem, docētājiem un vieslektoriem par aizraujošu nodarbību organizēšanu!

    Paldies, jaunieši, par ieinteresētību!

    Uz tikšanos „Zinātnes skolas” nodarbībās nākamajā studiju gadā!

    Papildus informācija:
    DU Zinātņu daļa
    Tālr.65425452
    e-pasts: zinda@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!